Matvejević : Krleža je otjerao Tuđmana nakon što mu je ovaj rekao da treba podjeliti Bosnu

Autor/ica 1.1.2012. u 18:44

Matvejević : Krleža je otjerao Tuđmana nakon što mu je ovaj rekao da treba podjeliti Bosnu

Književnik Predrag Matvejević u emisiji Nedjeljom u dva HRT-a rekao je kako će ova godina biti teška, posebno za one koji dolaze na vlast sa zadaćom da vrate dugove.

Emigrirao je početkom 90-ih zato što je želio sačuvati slobodu pisanja. Nije bilo moguće, kaže, da tada pišem o situaciji ovdje onako kako je ja vidim. – Imam dva državljanstva, hrvatsko i talijansko. Francusko nisam želio jer se nisam htio odreći hrvatskog državljanstva, rekao je. Razumijem Hrvate koji su sanjali hrvatski san, no taj se san pretvorio u moru.

S toliko korupcije, krađe, lažnih bogataša, lažnih Hrvata. Kultura, na žalost, proživljava nelagodu, ne zna se nositi s tim. – Kako nam se to moglo dogoditi? I drugi su krali ovu zemlju, ali nitko kao domoljubi, rekao je. Bili smo nakon pada željezne zavjese toliko ispred drugih, a vidite što nam se dogodilo.

– Teško mi je govoriti o Sanaderu jer mi je triput predstavio knjigu. Potpuno me iznenadilo sve što se dogodilo, nisam vidio ovu drugu stranu. Posjetio bih Sanaera u pritvoru, rekao je. Pred nama je nekoliko teških godina, i ova se situacija rađala kroz dugi niz godina.

– Ne može se očekivati pomoć iz inozemstva, sve mediteranske zemlje su u vrlo lošem stanju. Valjalo bi da svi ponesemo teret, i valjalo bi da se ukradene vrijednosti vrate hrvatskom narodu, rekao je. Ulazak u EU je zlo, ali manje zlo od toga da se ostane na rubu Balkana, gdje još nismo riješili svoje račune.

– Trebat će veliki oprez, rekao je. Hrvatska ulazi u EU bez jakih argumenata.

– HDZ je izgubio jer su ljudi reagirali na pljačku, na siromaštvo. Rekli su: tako više neće biti, kaže. Pogrešno je uzimati identitet samo u jednini. Danas je taj pridjev negativan.

– Odrastao sam u hrvatskoj i katoličkoj obitelji. Naučio sam rano francuski s ocem. Danas je nemoguće misliti o nekoj novoj Jugoslaviji. Bio sam u grupi UJDI. To nije nitko slušao. Hrvati moraju prvi razmisliti o tome da je ilirska ideja pretočena u jugoslavensku. Hrvati su bili protagonisti jugoslavenske ideje. Važne su ideje o mirenju, zaboravlja se Stepinac kao dobrovoljac, pa Krleža…Moramo preispitati te ideje, možemo se ponositi time što su Hrvati dali Jugoslaviji, rekao je. Ni Srbi ne žele Jugoslaviju, ali žele nekakvu osmozu. Ako se odreknemo tih veza, osuđeni smo na jalovi provincijalizam, tvrdi. Hrvatski i srpski su jedan jezik, kojeg Hrvati zovu hrvatskim a Srbi srpskim.

Ostao sam socijalist s ljudskim licem poput Havela, Saharova ili Praškog proljeća, kaže. – Vjerovao sam da je moguće promijeniti socijalizam. Taj je sustav ugrožavao ljudske slobode nekim kategorijama, a nekim drugim kategorijama otvarao je noveslobode – besplatno školstvo, zdravstvo, dobar standard…, tvrdi. Bilo bi bolje da se Tito povukao i svojim ugledom konotrolirao one koji trebaju doći nakon njega. Formula doživotnog predsjedništva je bila ulizivačka.

– Dvdesetpet godina kasnije dobio sam pismo od Dragosavca u kojem mi kaže da Tito nije loše primio moje pismo, no odgovorili su ga Kardelj, Bakarić i Krleža. Nisu me izbacili iz partije, ali me više nisu zvali na sastanke, rekao je. Krleža mu je prigovorio da se krije iza njegovih velikih leđa. – Tito je spasio 1945. Krležu. Partizani ulaze u Zagreb, stražar ispred njegove kuće, a stražara je poslao Tito da ga ne bi likvidirali. Krleža je to znao, otkriva. Krleža je smatrao da je Jugoslavija najbolje rješenje i imao je pravo.

– Krleži sam se približio slučajno. Pisao sam u Le Mondeu i tamo sam napisao tekst o Krleži kao živućem klasiku, rekao je. Kad je Tuđman došao iz Beograda u Zagreb Krleža ga je primio vrlo prisno. Rekao mi je da treba ispitati taj radnički pokret.

– Krleža je bio konsterniran Tuđmanovim stavovima oko širenja granice do Drine. Nije ga više želio vidjeti, otkriva. I dalje sam socijalist, i uvijek bih rado pomagao našu braću iz svih država bivše Jugoslaviju. – Šeks mi je u jednom pismu napisao da sam za socijalizam s ljudskom dušom. volio bih da je netko drugi izrekao takav sud, zaključuje.

Tagovi:
Autor/ica 1.1.2012. u 18:44