Ansambl Zerdelija – muzički čarobnjaci novog duha

Miluju anđeoskim i božanstvenim glasom i notama, zatalasaju srce, život ti zadrhti a nebo silazi u dušu dok ih slušaš. Pjesme su im sa svih strana planina, pjevaju o ljubavi i karanfilu što se na put sprema.

U najljepšu prošlost tradicionalnih ljubavnih pjesama s ovih prostora, s ansamblom Zerdelija, vode nas Tijana Bašić – mističnim i baršunastim vokalom, Marija Raspudić – očaravajućim notama s gitare, i Tarik Guzin – tarabukom i udaraljkama.

Predstavljaju najbolje kulturno blago naših naroda i na originalan način prenose bezvremensku ljepotu muzike Balkana u novom, modernom ruhu. Kada su 2022. godine pronašli vlastiti muzički identitet i kad su uveliko prepoznati u gradu, valjalo je pronaći neko prikladno ime za novu etno grupu, ime što podsjeća na blago naših prostora. Marija je istražujući uspjela pronaći naziv „zerdelija“, što je zapravo divlja šljiva koja raste u našim krajevima i, ovisno o kraju gdje uspijeva, ima različite nazive, poput rezdelija, dženerika ili džanarika, divlja šljiva… Marijin prijedlog prihvatili su i Tijana i Tarik. Danas su se s tim imenom poistovjetili, i oni i njihova publika. Gorko-slatka šljiva postala je dijelom njihovog bića i stvaralaštva, baš kao i njihova muzika – poprilično melanholična i senzualna, muzika što u ljudima budi najljepše emocije.

Marija Raspudić najbolje govori kad se dočepa gitare i notama dočara neki stari i novi svijet, ali i godine koje tek dolaze. Isto tako znalački predstavlja ansambl:

„Iz Banje Luke nam je dolepršala Tijana Bašić. Očarana ljepotom Mostara, došla na dan, pa tu ostala pet godina. U Mostaru, kako sama kaže ‘pronašla je svoje izgubljene dijelove duše’, a grad joj uzvratio brojnim prijateljstvima, poznanstvima i onim najljepšim, ansamblom ‘Zerdelija’. Tijana je prepoznata po raskošnom glasu i širokom osmijehu. Mostar će joj zauvijek ostati mirna i najljepša luka, a biće tamo gdje je vodi srce i nemiran stvaralački duh. Tarik Guzin, opet, na autentičan način, udaraljkama i tarabukom daje poseban pečat našem ansamblu. I u sve unosi ljepotu mladosti i svoga grada.“

Oni su mladi ljudi, i možda se čini neobičnim da su se opredijelili za tradicionalnu muziku, pogotovo izvodeći pjesme svih naroda Balkana u vremenu kad su neznanje i bahatost vrlina, a ljubav i poštovanje rijetkost. Spojili su, i njih i publiku, nemiran stvaralački duh, tradicionalna muzika, međusobno razumijevanje i zajedništvo. Moderno i tradicionalno, učinili su da na njihove koncerte dolaze ljudi od sedam do sedamdeset i sedam i slušaju sve – “od Nirvane do Silvane“. Tradicionalne pjesme oblače u novo ruho, ali i otkrivaju još starije koje nismo pronašli. Spajaju ljude različitih ukusa i shvatanja.

„Mi kao umjetnici imamo posebnu potrebu da se kroz zvuk izrazimo i da svaku numeru koju obradimo njenim izvođenjem ponovno proživimo i doživljene emocije podijelimo s publikom. Radost naše publike, koja nas nakon koncerata pozdravi, zagrli, čestita i pusti pokoju suzu, zaista je blagoslov s kojim se malo stvari u životu može porediti. To je naša glavna motivacija. Mi smo inače odlično prihvaćeni kod publike koja ima senzibilitet prema našoj muzici i umjetnosti uopće, gdje god nastupili, u bilo kojem dijelu zemlje. Posebno nas raduje da smo svugdje dobrodošli. Evo, na primjer, imali smo nedavno koncert u Banjoj Luci i ja sam se, iako sam iz Mostara, osjećala kao da sviram kod kuće, zbog Tijane. Isto je i sa Tijanom kad sviramo u Mostaru. Ako pođete u drugo mjesto i među ljude s takvim pozitivnim pristupom, osjećate se kao kod kuće“, kazuje aranžerka grupe Marija Raspudić.

Vjeruju u bolje. Samo postoji, kako sve troje kažu, jedna kvaka, vrijeme je da stariji popuste i kormilo predaju mladim, poštenim, obrazovanim, sposobnim i ambicioznim ljudima, a takvih je među njima najviše. Sve dok za ovako nešto ne bude sluha, apatija će prevladavati, a mladi odlaziti u neko tuđe – bolje sutra. Vjeruju da će se u budućnosti dogoditi njihov album, više koncerata i gostovanja, jer je muzika ono što najviše vole. Očekivati je od „Zerdelija“ mnogo novih pjesama za vječnost. Uvjereni su da će ansambl trajati dokle god u njima bude stvaralačkog žara i publike voljne da ih sluša.

Znam da će se Tijana, Marija i Tarik naljutiti kad spominjem njihove tri različite nacionalne pripadnosti. To je njima vrlina, a ne smetnja. Njihove džanarike procvjetaće i tamo gdje su odavno obogaljene.

Zbog siline događaja, njegove čarobnosti, često žestokih suprotnosti i sličnosti, za ansambl „Zerdelija“, ne postoji nijedan bolji grad od Mostara u kojem spajaju tradiciju, savremenost i budućnost nekog novog i uljudnijeg Balkana.

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Milan Račić

Milan Račić

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Dok je Marko Perković Thompson već nedeljama glavna tema medija u Hrvatskoj, nova pesma njegovog srpskog ekvivalenta Baje Malog Knindže nije pronašla plodno tlo u...
I šta je, manje-više, iza njega ostalo? S jedne strane Bregović, Bijelo dugme i tržište jugonostalgije, s druge strane Bora Čorba i nacionalističke baljezgarije. Na...
Marko Govorčin prepoznat je kao muzički stvaralac i u Mostaru i Evropi. Rodom Mostarac, pjeva Neretvi, svira Hercegovini, komšija Eminin, ljubi Merimu, voli ljude i...
Dok se u Frenkieja propalestinski stihovi izmjenjuju s osudom "rodne ideologije", Jala Brat i Buba Corelli rap vide kao sredstvo ostvarivanja kapitalističkog sna. Kao i...