Karla Crnčević: Treća kinematografija tretira kameru i projektor kao oružje

Glavne odrednice treće kinematografije su drugačija distribucija slike, deromantizacija autora i afirmacija kolektiva te gledatelj koji je protagonist tzv. kino-događaja i sudjeluje u raspravi nakon filma, kaže filmska radnica i urednica knjige "Za nesavršeni film: Tekstovi i manifesti treće kinematografije"

Foto: Davor Konjikušić

Upetak, 21. ožujka u Dokukinu KIC bit će predstavljena knjiga “Za nesavršeni film: Tekstovi i manifesti treće kinematografije”, čija ste urednica. Što označava pojam treće kinematografije?

Treća kinematografija se uspostavlja nasuprot prvoj holivudskoj i drugoj europskoj (autorskoj). Ona stasa uz različite revolucije, pokrete otpora i antikolonijalne borbe. Najpoznatiji filmovi i kolektivi 1960-ih i 1970-ih razvijaju se u Latinskoj Americi i Palestini i Libanonu, te se međusobno povezuju.

Glavne odrednice treće kinematografije su drugačija distribucija slike, deromantizacija autora i afirmacija kolektiva te gledatelj koji je protagonist tzv. kino-događaja i sudjeluje u raspravi nakon filma. Kamera i projektor se percipiraju kao oružje koje služi emancipaciji većine. Sam film je nesavršen, u nastajanju i otvoren, a odnos filmaša prema njemu je kontinuiran, što znači da ga filmaš može mijenjati na temelju reakcija publike (što je i bila učestala praksa), sudjelujući u raspravama o filmu kako bi unaprijedio svoje političko obrazovanje i političko obrazovanje publike.

Predstavite nam selekciju tekstova u knjizi.

Publikaciju otvaramo možebitno najcitiranijim tekstom kad se radi o borbenom filmu, “Prema trećoj kinematografiji” Argentinaca Fernanda Solanasa i Octavia Getina. Ovaj tekst donosi uvid u perspektive kina koje odbacuje norme što ih postavlja Zapad. Još jedan kanonski tekst treće kinematografije je esej “Za nesavršeni film” (1969.) Julia Garcíje Espinose, koji je zastupao estetsku i komunikativnu snagu nesavršenosti filmova niskog budžeta u kontekstima političke hitnosti.

Tu su još i “New York Newsreel: PRVA IZJAVA”, pamflet koji postavlja okvir za novu vrstu radikaliziranog, participativnog oblika filmskog stvaralaštva u SAD-u, zatim “Konačno imamo vijesti: Stvaranje radikalnog filma” Dana Georgakasa te “Manifest Palestinian Cinema Groupa”, koji započinje kritikom arapskog kina prošlosti. “Manifest novog filma u Egiptu” skupine New Cinema jedan je pak od mnogih odgovora na poraz arapskih vojnih snaga u Šestodnevnom ratu s Izraelom 1967. godine. Popis zaključuje tekst Cirila Oberstara “Bilješke o klasnoj borbi u filmskim žurnalima”.

Koje primjere iz naših krajeva biste izdvojili kao bliske duhu filmske proizvodnje koji predstavljate u knjizi?

Studentske blokade izazvane propalestinskim protestima i bojkoti velikih kulturnih institucija diljem svijeta vratile su nadu i fokus na potrebu za drugačijom distribucijom angažirane slike koju je sistem već duže vrijeme prisvojio. Nedavno je u Dokukinu prikazan film “Krv i suze” (1972.), snimljen u produkciji Filmskih novosti u Palestini, koji svjedoči o solidarnosti između Jugoslavije i naroda koji su vodili antikolonijalne borbe. Najrecentniji primjer je Blokadni Fest, koji trenutno organiziraju studentice i studenti u Beogradu i koji okuplja različite gledatelje-protagoniste u okupiranim prostorima, a prikazuje i neke filmove iz razdoblja treće kinematografije, recimo filmove kubanske filmašice Sare Gomez.

portalnovosti.com

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Lujo Parežanin

Lujo Parežanin

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Tekst iz časopisa Gradac br. 233-234 (2024) tematski posvećenog životu i delu Filipa Davida. ...
Godinama se , u naletima volje ili pod udarom malodušnosti, bavim životom i radom MARIE SKŁODOWSKE CURIE (1867.-1934.) , polivalentne ličnosti koja je duboko obilježila...
Umro je Mario Vargas Ljosa. Zastao sam usred rečenice, kao da mi se misao slomila u pola daha. Neka tišina pala je preko dana, tišina koju...
Poznati bosanskohercegovački glumac Josip Pejaković (77) nekoliko mjeseci bio je prikovan za krevet, ali sada je dobro. Glumački bard nakon oporavka ne miruje te priprema...