Kina teži ka totalitarizmu umjetne inteligencije

Kineski start-up za umjetnu inteligenciju (AI) DeepSeek je početkom ove godine lansirao novi model koji je bio popularan na međunarodnoj razini, ali tehnološki proboj kompanije nije proizašao iz neovisnog istraživanja i razvoja, već se oslanjao na tehnološka dostignuća SAD-a i drugih zapadnih zemalja.

Foto: Thomas Peter

Kineska vlada je još 2017. predložila plan za “novu generaciju AI” s ciljem da postane globalni lider u tehnologiji do 2030. Ovdje se ne radi samo o tehnološkoj konkurenciji, već i o važnom koraku za Komunističku partiju Kine (KPK) u postizanju “digitalnog totalitarizma”.

Kineske kompanije koriste umjetnu inteligenciju za praćenje stanovništva u zemlji i jačanje cenzure kod kuće. Oni promoviraju kinesku tehnologiju umjetne inteligencije u inozemstvu kroz velike subvencije i niske ponude, tjerajući zemlje u razvoju na ovisnost o kineskoj tehnologiji i šireći digitalni autoritarni utjecaj KPK.

Prošle godine, CCP je predložila globalnu inicijativu upravljanja umjetnom inteligencijom kako bi promovirala svoj sistem cenzure i tehnologiju nadzora na međunarodnom planu u ime “odgovorne AI”, što je jednako traženju od svijeta da prihvati AI verziju svog sistema socijalnih kredita.

Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Guo Jiakun (郭嘉昆) rekao je da je Kina spremna surađivati ​​s drugim zemljama kako bi razvila umjetnu inteligenciju i pomogla zemljama u razvoju da imaju koristi od “dividende obavještajnih službi”, ali takva podrška često dolazi s kontrolom nad podacima i monopolom nad infrastrukturom.

U okviru pekinške inicijative Digitalni put svile, kineske kompanije obezbeđuju AI tehnologiju i sisteme za nadzor u Africi i jugoistočnoj Aziji, ali prenose lokalne podatke nazad u Kinu i koriste tehničke barijere da povežu zemlje u digitalni ekosistem Kine, ugrožavajući nacionalnu bezbednost i vezujući zemlje primaoce za Peking.

Nacije bi trebale biti oprezne prema kineskoj upotrebi AI tehnologije kako bi proširile svoj autoritarni utjecaj. Oni bi trebali ojačati zaštitu intelektualnog vlasništva kako bi spriječili da tehnološki inovatori budu poraženi kineskim strategijama krađe i subvencija.

Taipeitimes.com

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ryan Xu

Ryan Xu

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Ujguri su jedan od onih naroda čija je historija bila prožeta kontinuiranom borbom za identitet i opstanak, ali njihova društveno-politička pozicija danas sigurno nadmašuje sve...
AI 'agenti' dolaze, bili mi spremni ili ne. Nema sumnje da će ovaj razvoj biti transformativan - na bolje ili na gore....
AI je otvorila beskrajne mogućnosti u kreativnim procesima i ponudila potpuno nove forme umjetničkog izraza. Istovremeno, postavlja se pitanje – ko je pravi autor djela?...
Ministarstvo, koje je uočilo 19 brodova u zadnja 24 sata u utorak, pomno prati kretanje nosača aviona Shandong i drugih aviona i brodova koji su...