Nataša Ilić i Ana Kovačić: Opada povjerenje u umjetnost kao politički agens

Treba iznova pripisati smisao autonomiji umjetnosti, na njoj treba inzistirati, treba se boriti za umjetnost kao prostor imaginacije, uključujući i politiku imaginacije kao društveno dobro koje treba braniti od napada i pokušaja instrumentalizacije sa svih strana, kažu kustosice izložbe "Pet bijelih stepenica".

Foto: Gordana Borić

Od 22. ožujka do 26. travnja na različitim lokacijama u Zagrebu odvija se izložba “Pet bijelih stepenica”, čije ste kustosice, uz Sabinu Sabolović, Anu Dević i Ivet Ćurlin. Predstavite nam je ukratko.

Ana Kovačić: Izložba je inspirirana fragmentom istoimene pjesme Vlade Kristla. Nije ju zahvalno prepričavati, ali u njoj pjesnik odlučuje prijeći te stepenice da bi ušao u pekaru koju doživljava kao mjesto mira i utjehe. Izabrale smo sedam vrlo različitih, nama inspirativnih umjetničkih pozicija – Antona KatsaJúliusa KolleraRene MatićNiku MihaljevićaAnu OpalićLaure Prouvost, Škart i kolektiv Tizintizwa – i osmislile ne sasvim uobičajena mjesta susreta s njihovim radovima. Tražimo malo znatiželje da ih potražite ili koncentracije da ih primijetite.

Recite nam više o izboru lokacija

Kovačić: Radovi su smješteni u različite prostore i institucije koje se bave kulturom, ali su većinom izvan područja vizualne umjetnosti. Birale smo ih u odnosu na radove i sa željom da istaknemo neke od naših dugogodišnjih suradnji, poput onih s Booksom, Ribnjakom ili Kinotekom. Jedna od adresa je Draškovićeva 31, prostor buduće galerije koju ćemo voditi u suradnji s ustanovom Novi prostori kulture. Veseli nas što prvi put surađujemo s dvoranom Vatroslav Lisinski, koja je izuzetno poticajan prostor. Radovi će biti i na KIC-ovoj fasadi i u našem uredu u Napretkovom neboderu. Sve lokacije i informacije o radovima mogu se naći na našoj stranici. Zanimali su nas različiti oblici gostoljubivosti koje prostori nude i kako oni utječu na radove.

U najavi izložbe apostrofirate “mračne i nasilne političke okolnosti” koje su se “intenzivirale i postale normalizirane” u odnosu na sredinu prošlog desetljeća. Je li ta promjena intenziteta promijenila i nešto suštinski u vašem shvaćanju pristupa i dometa politike suvremene umjetnosti?

Nataša Ilić: Ta promjena se očituje u sve većim pritiscima na umjetničko i kulturno djelovanje, porastu cenzure i autocenzure, sve jačim pritiscima u smislu uskraćivanja financijske podrške i birokratizacije kao sredstva kontrole, ali i izravnim intervencijama u slobodu govora, koje su još pred koju godinu bile nezamislive u tzv. civiliziranom svijetu liberalne demokracije. Danas svjedočimo kraju jednog procesa koji je posljednjih dvadesetak godina promijenio pejzaž suvremene umjetnosti. Ona se shvaća kao prostor kritike, prostor otpora, a njezine se institucije shvaćaju kao nositelji promjena.

No promicanje progresivnih vrijednosti odvija se na terenu krucijalno određenom komercijalnim i političkim interesima kapitala koji ga nosi, zbog čega opada povjerenje u umjetnost kao politički agens. Zato nam je autonomija umjetnosti, koju smo uvijek shvaćale kao kategoriju podložnu društvenim konvencijama i ideološkim interpretacijama – dakle, kao kategoriju koju definiraju vladajuće strukture – danas postala važnija. Mislimo da joj treba iznova pripisati smisao, da na njoj treba inzistirati, da se treba boriti za umjetnost kao prostor imaginacije, uključujući i politiku imaginacije kao društveno dobro koje treba braniti od napada i pokušaja instrumentalizacije sa svih strana, i to vidimo kao osnovu svog djelovanja.

portal novosti

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Lujo Parežanin

Lujo Parežanin

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Glavne odrednice treće kinematografije su drugačija distribucija slike, deromantizacija autora i afirmacija kolektiva te gledatelj koji je protagonist tzv. kino-događaja i sudjeluje u raspravi nakon...
Ako ne čitaš i živiš književnost i kulturu kao panker, nema ni književnosti, ni tebe. Ovako: Budi pank, budi čovek, budi kultura!, kaže pisac i...