Posjetili smo Vareš – grad neizvjesne budućnosti kojeg su nacionalisti uništili

Vareš je gradić bogate historije i predivne prirode skriven u planinama centralne Bosne. Nekada glavni grad srednjovjekovne bosanske države, za vrijeme Austro-ugarske i Socijalističke federativne republike Jugoslavije jedan od najrazvijenijih gradova u kojem je bio najveći procenat visokoobrazovanih ljudi po glavi stanovnika danas proživljava tužnu sudbinu mjesta sa neizvjesnom budućnosti.

Foto: Revolucija.ba

Ratna dešavanja sa kraja 1993. godine i nacionalističke i zločinačke politike tadašnjih struktura sa tzv. bošnjačke i hrvatske strane ovaj grad su podijelili, razorili, ljude poubijali i rastjerali da bi u posljednjih 30 godina ovo postao grad u kojem je vrijeme stalo, bez većine svog stanovništva sa neizvjesnom budućnosti.

Ovakav razvoj situacije postao je idealan za ljude koji žele iskoristiti naša prirodna bogatsva u svrhu zarade kako bi pod upitnim okolnostima otvarali rudnike, vršili iskopavanja, zauvijek mijenjali okoliš i prirodu ovog kraja.

Dugo najavljivana velika investicija otvaranja rudnika kompanije „Adriatic Metals“ koja je trebala biti primjer tzv. zelenog rudarenja danas predstavlja projekat koji prate brojne kontraverze i anomalije.

Zajedno sa lokalnim stanovništvom boravili smo na lokalitetima Veovača i Tisovci kod Vareša gdje kompanija Adriatic Metals vrši odlaganje otpadne jalovine koja nastaje u procesu flotacije rude. Iako lokalno stanovništvo mjesnih zajednica „Pržići“, „Daštansko“ i „Mir“ ukazuje na niz potencijalnih negativnih uticaja formiranja opasnog jalovišta nekoliko desetina metara od njihovih domova, kamioni i mašine koji odlažu jalovinu na ovom lokalitetu, odnosno izvode pripremne radove za odlaganje, a iste prolaze kroz ova naselja i potpuno neometano vrše navedene radnje.

Ovo je samo jedan najnoviji primjer problema među mnogo drugih koji prate ovaj projekat. Kao članovi pokreta „Karton revolucija“ osjećamo se kao Bosanci i Hercegovci jako poraženo kada gledamo primjer Vareša. Poraženo jer vidimo državu koja ne postoji. Vidimo institucije koje to nisu i vidimo korumpirane poltrone unutar institucija koji su spremni prodati rođene članove porodice za sitni lični interes.  Na nama je da li ćemo to nastaviti dozvoljavati i narednih godina ili ćemo ipak shvatiti da je ovaj država ipak malo i naša.

Revolucija.ba

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Tačno.net

Tačno.net

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Ko se prisjeti svih eko-poduhvata po nezavisnoj i suverenoj, od mini hidroelektrana preko vjetroparkova i divljih deponija za otpad do utjecaja HE i privatnog ugostiteljskog...
Presudom Okružnog suda Banja Luka, dana 9. aprila 2025. godine poništena je obnovljena ekološka dozvola za malu hidroelektranu „Sutjeska 2B” na rijeci Sutjesci na osnovu...
Duže korištenje sirovina i njihovo recikliranje dobro je za okoliš, štedi troškove i kreira inovativne poslove. Uz pomoć cirkularne ekonomije smanjuje se količina otpada. Kako...
Dana 26. februara 2025. godine u Živinicama je održana konferencija “Priroda zove” na kojoj su prisustvovali su predstavnici 10 opština i gradova sa prostora Tuzlanskog...