Smisao

Amerika je vrlo često opisivana kao vodeća neoliberalna svjetska sila zbog svoje ekonomske politike i globalnog utjecaja.

Foto: nezavisne.com

Neoliberalizam, kao koncept, obuhvaća slobodno tržište, privatizaciju, smanjenu državnu regulaciju i otvorene granice za trgovinu, ulaganja… Amerika je uvelike pridonijela širenju tih ideja, posebno nakon hladnog rata, promovirajući globalnu trgovinu i tržišnu ekonomiju.

Međutim, važno je napomenuti da mišljenja o neoliberalizmu mogu varirati. Dok neki tvrde da je doveo do ekonomskog rasta, inovacija i globalnog progresa, drugi kritiziraju posljedice poput povećanja socijalnih nejednakosti i smanjenja socijalne sigurnosti, globalnih klimatski promjena, iscrpljenosti svih postojećih resursa na planeti Zemlji…

Amerika (USA) ide i dalje. I još dalje…

„Deutschland über alles!“(„Njemačka iznad svega!“) nacistička je parola korištena tokom nacističkog perioda (1933. – 1945.). „America (USA) First“ ili „Amerika (USA) na prvom mjestu“ imaju, čini se, izvjesne sličnosti. Zar!?

Ako želimo da opstanemo, naša vrsta mora savladati sve naše različitosti i p/ostati odana  jedinstvenosti nas kao vrste kako bismo ujedinili svekoliku ljudsku zajednicu čitave planete Zemlje.

Većini onih koji se nalaze na čelu nacija ova zamisao se neće svidjeti/dopasti. Oni se boje gubitka vlasti i moći. Od njih ćemo se naslušati ‘priča’ o utopijama, nelojalnosti, izdajama…

„Bogate nacije-države morat će dijeliti  sve svoje resurse i bogatstva s ubogim i siromašnim!“

Ta, man’te se toga!

Izbor je jednostavan: mi kao vrsta jedino tako možemo opstati… Ili nas neće biti.

Prije nekoliko milijuna godina na našoj planeti nije bilo ljudi.

Izbor je jednostavan: ako opstanemo, naše vrijeme bit će slavljeno što smo u ovome vremenu tehnološkog napretka izbjegli samouništenje – ili nas neće biti.

Izbor je jasan i ironičan.

Ako odlučimo da opstanemo, ‘sve resurse  ove planete’ pođimo koristiti u interesu i na način za dobro naše vrste, a odbacimo interese ‘najmoćnijih među nama’, koji su se davno odrekli pripadnosti našoj vrsti, te odbacimo ‘sve ono’ čime su se oni koristili i još uvijek koriste da nas posvađaju i udalje jedne od drugih kako bi nama lakše manipulirali u zapišavanju svojih teritorija i širenju svoje vlasti i moći nad ostatkom naše vrste.

Imamo li, kao vrsta, mogućnosti u izboru opstanka naše vrste?

P.S. Kako se mnogo priča, a malo/površno čita – tekst je sveden na svoj smisaoni nukleus.

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Branko Filipović

Branko Filipović

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Istoričar Steven Shapin započinje svoju knjigu Naučna revolucija rečima: „Naučna revolucija se nikada nije dogodila. Ovo je knjiga o tome“. Bilo bi primamljivo reći isto...
Ako se u današnjem svijetu pomjerimo korak bliže filozofskim raspravma između Hobsa (Hobbes), Loka (Lock), Monteskijea (Montesquieu), Rusoa (Rousseauu), vidimo da se prirodna prava čovjeka...
Stvarna se moć autoritarnog vladara i populističkog režima mjeri brojem onih koji vjeruju u besmislenost, brojem onih koji funkcionišu u zasebnom populističkom matriksu razmišljanja, u...