Trideset osam posto drveća u svijetu je u opasnosti od izumiranja

Više od jedne od tri vrste drveća u cijelom je svijetu u opasnosti od izumiranja, prijeteći životu kakav poznajemo na Zemlji, navodi se u izvještaju koje je objavila Crvena lista ugroženih vrsta Međunarodne unije za očuvanje prirode (IUCN).

Foto: Pixabay

U izvještaju objavljenom u ponedjeljak upozorava se da je više od 16.000 vrsta drveća u opasnosti od izumiranja. Više od 47 000 vrsta procijenjeno je za IUCN studiju, od procijenjenih 58 000 vrsta za koje se smatra da postoje u svijetu.

Prema izvještaju, drveće se ruši radi sječe i čišćenja zemljišta za poljoprivredu i širenje ljudskih aktivnosti. Klimatske promjene također predstavljaju dodatnu prijetnju zbog sve veće suše i šumskih požara.

Preko 5 000 vrsta s Crvenog popisa IUCN-a koristi se za građevno drvo, a više od 2 000 vrsta za lijekove, hranu i goriva.

Ugrožene vrste uključuju divlji kesten i ginko, oboje se koriste u medicinske svrhe, krupnolisni mahagonij koji se koristi u izradi namještaja, kao i nekoliko vrsta jasena, magnolije i eukaliptusa, rekla je Emily Beech, voditeljica prioriteta očuvanja u Botanic Gardens Conservation International ( BGCI), koji je pridonio procjeni stabla.

Štaviše, prema izvještaju IUCN-a, broj ugroženih stabala je “više nego dvostruko veći od broja svih ugroženih ptica, sisavaca, gmazova i vodozemaca zajedno”.

Iako su vrste drveća u opasnosti od izumiranja u 192 zemlje, najveći udio nalazi se na ostrvima zbog brzog urbanog razvoja i širenja poljoprivrede te unošenja invazivnih vrsta, štetnika i bolesti s drugih mjesta, navodi se u izvještaju.

U Južnoj Americi, koja se može pohvaliti najvećom raznolikošću drveća na svijetu, 3 356 od 13 668 procijenjenih vrsta je u opasnosti od izumiranja. Mnoge vrste na kontinentu, domu amazonske džungle, vjerojatno još nisu ni otkrivene.

Kada jesu, “vjerojatnije je da će im prijetiti izumiranje nego ne”, navodi se u izvještaju.

IUCN je pozvao na zaštitu i obnovu šuma kroz sadnju drveća, kao i očuvanje vrsta koje izumiru kroz banke sjemena i zbirke botaničkih vrtova.

“Drveće je ključno za održavanje života na Zemlji kroz svoju vitalnu ulogu u ekosistemima, a životi i sredstva za život miliona ljudi ovise o njima”, rekla je glavna direktorica IUCN-a Grethel Aguilar u izjavi.

Objava izvještaja također koincidira sa samitom Ujedinjenih nacija COP16 o bioraznolikosti koji je započeo u kolumbijskom gradu Cali.

Program UN-a za okoliš (UNEP) procjenjuje da se potrošnja na prirodu treba povećati na 542 milijarde dolara godišnje do 2030., u odnosu na 200 milijardi dolara od 2022., kako bi se zaustavio gubitak prirode i ispunili klimatski ciljevi.

Impuls

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Impuls portal

Impuls portal

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Ekologija je iz borbe za gradove i prirodu bez smeća prešla u prvorazredno političko pitanje. To se desilo onog trenutka kad je politika poklekla pred...
Lorkovski ističe da sa dolaskom sistema CBAM, kojim će biti oporezovana struja koja se izvozi na tržište EU, ukoliko je u njenoj proizvodnji korišten ugalj,...
Generacija Z iznosi svoje stavove vrlo jasno s ozbiljnim ekološkim uvjerenjima i spremnošću za promjene. Ova generacija, često nazvana "generacijom klimatske krize," ističe se svojim...
Agencija za praćenje prirodnih katastrofa u Brazilu opisala je aktuelnu sušu kao „najjaču i najrasprostranjeniju” koju je ikada ikada zabeležila...