UN najavio novi krug pregovora o ograničenju proizvodnje plastike

Pitanja koja izazivaju podjele i koja su ranije spriječila dogovor uključivala su ograničavanje proizvodnje plastike, upravljanje plastičnim proizvodima i postepeno ukidanje štetnih hemikalija koje štete ljudskom zdravlju.

Foto: REUTERS/Mohammad Ponir Hossain

Novi krug pregovora o globalnom sporazumu o plastici održat će se tokom augusta u Ženevi, objavio je Program Ujedinjenih naroda za životnu sredinu nakon što se zemlje nisu uspjele dogovoriti o parametrima konačnog sporazuma prošlog decembra u južnokorejskom Busanu.

Pitanja koja izazivaju najveće podjele i koja su spriječila konačni dogovor uključivala su ograničavanje proizvodnje plastike, upravljanje plastičnim proizvodima, postepeno ukidanje hemikalija za koje se vjeruje ili zna da štete ljudskom zdravlju te financiranje pomoći zemljama u razvoju u realizaciji sporazuma, javlja Reuters.

Više od 100 zemalja podržalo je nacrt ugovora koji bi otvorio put ka globalnom cilju smanjenja proizvodnje plastike, ali su se države, proizvođači plastičnih prekursora dobivenih iz fosilnih goriva, protivile tim prijedlozima.

Trumpove prijetnje

Postizanje sporazuma moglo bi biti suočeno s većim teškoćama kada se zemlje ponovno okupe u Švicarskoj u geopolitičkoj klimi obilježenoj napetom diplomatijom. Predsjednik Donald Trump povukao je SAD iz Pariskog klimatskog sporazuma te srezao finansiranje drugim zemljama za programe borbe protiv klimatskih promjena. Trump je počeo primjenjivati ​​carine na zemlje, uključujući Kanadu i Meksiko.

Evropska unija je pokazala znakove slabljenja nekih od svojih politika usmjerenih na klimu, poput davanja više vremena proizvođačima automobila za usklađivanje s novim ciljevima emisija.

Posljednji krug pregovora UN-a o klimi u Bakuu pokazao je da je saradnja o pitanjima o klimi posustala. Zemlje su se uspjele dogovoriti o globalnom finansijskom cilju od 300 milijardi dolara godišnje (razvijene nacije plaćat će 300 milijardi dolara godišnje do 2035. kako bi pomogle siromašnijim zemljama u borbi s klimatskim promjenama), što je osudilo nekoliko zemalja poput Indije, prenijela je Hina.

balkans.aljazeera.net

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Tačno.net

Tačno.net

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Banja Luka, 25. marta 2025. godine – Vlasti širom Bosne i Hercegovine, u partnerstvu sa Razvojnim programom Ujedinjenih nacija (UNDP) i finansijsku podršku Zelenog klimatskog...
Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske izdalo je ekološku dozvolu preduzeću „Prirodna energija“ d.o.o. Šipovo za izgradnju mini hidroelektrane (MHE) „Jovići“ na...
U svakom poglavlju "Znanosti mogućeg i nemogućeg", gdje razvija "teoriju konstruktora", fizičarka Chiara Marletto uzima neki problem znanosti i izmjenjuje neki početni uvjet kako bi...
Regiju trese litijumska groznica. Brojna istraživanja i pripreme za potencijalnu eksploataciju tog najlakšeg od svih poznatih metala u susjednoj Srbiji, ali i naznake da bi...