Velika ekološka prijetnja dolini Neretve: Što sve loše donosi projekt Gornji Horizonti?

Projekt Gornji Horizonti, koji je već postigao napredak, nosi sa sobom značajnu zabrinutost u pogledu utjecaja na rijeku Neretvu i njen ekosustav.

Foto: klix.ba

Ovaj video je osmišljen kao građanska inicijativa s ciljem podizanja svijesti među stanovnicima područja uz rijeku Neretvu o mogućim posljedicama ovog projekta.

Za bolje razumijevanje, video se oslanja na iskustvo prethodnog projekta, Donji Horizonti, koji je završen još u bivšoj Jugoslaviji.

Taj projekt, iako je donio određene koristi, pokazao je kako velika hidroenergetska infrastruktura može imati negativne posljedice na rijeke, okoliš i ljudske zajednice koje ovise o njima.

Utjecaj na rijeku, okoliš i lokalne zajednice

U video se detaljno prikazuje kako je projekt Donji Horizonti utjecao na rijeku, okoliš, i lokalne zajednice, pružajući tako jasnu perspektivu na potencijalne rizike i promjene koje bi Gornji Horizonti mogli donijeti.

Dok se Republika Srpska čini da bi imala samo pozitivne učinke od projekta Gornji Horizonti, ostatak Neretvanske doline, uključujući Republiku Hrvatsku i Federaciju Bosne i Hercegovine, suočava se s mogućim negativnim posljedicama.

Ogromne negativne posljedice

Neke od njih su smanjenje protoka rijeke, ugrožavanje bioraznolikosti i promjene u okolišu koje mogu utjecati na živote i ekonomske aktivnosti ljudi koji ovise o rijeci.

Osim upoznavanja s posljedicama, video nudi i rješenja i preporuke kako spasiti Neretvu, potičući zajednički angažman i suradnju među pogođenim zajednicama.

U fokusu su održivi pristupi koji bi mogli pomoći očuvanju rijeke Neretve, kao i poziv na zaštitu njezinog ekološkog integriteta za buduće generacije.

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
tačno.net

tačno.net

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Ko se prisjeti svih eko-poduhvata po nezavisnoj i suverenoj, od mini hidroelektrana preko vjetroparkova i divljih deponija za otpad do utjecaja HE i privatnog ugostiteljskog...
Presudom Okružnog suda Banja Luka, dana 9. aprila 2025. godine poništena je obnovljena ekološka dozvola za malu hidroelektranu „Sutjeska 2B” na rijeci Sutjesci na osnovu...
Duže korištenje sirovina i njihovo recikliranje dobro je za okoliš, štedi troškove i kreira inovativne poslove. Uz pomoć cirkularne ekonomije smanjuje se količina otpada. Kako...
Dana 26. februara 2025. godine u Živinicama je održana konferencija “Priroda zove” na kojoj su prisustvovali su predstavnici 10 opština i gradova sa prostora Tuzlanskog...