Zeleno, ne volimo zeleno

U sudaru ekonomije, svedene na stope rasta BDP-a i dobit, i ekologije, ponovo će, po svemu sudeći, izgubiti ekologija. EU je po ekološkim standardima i želji da provede zelenu tranziciju bio globalna perjanica, a sada se od toga ubrzano odustaje.

Foto: Armin Durgut/PIXSELL

U sudaru ekonomije, svedene na stope rasta BDP-a i dobit, i ekologije, ponovo će, po svemu sudeći, izgubiti ekologija. EU je po ekološkim standardima i želji da provede zelenu tranziciju bio globalna perjanica, a sada se od toga ubrzano odustaje.

Čelnici najveće europarlamentarne grupacije, Europske pučke stranke, sastali su se u Berlinu i zaključili da će poticanje posrnule ekonomije biti lakše ukinuli se već usvojeni ciljevi o obnovljivim izborima energije.

Njemački CDU, najutjecajniji član EPP-a, vjerojatno će nakon izbora u veljači ponovo preuzeti vlast pa plan treba shvatiti ozbiljno, a zajedno s njim EPP namjerava EU preoblikovati odlučnim, ambicioznim i sveobuhvatnim planom deregulacije, što bi u ovom slučaju moglo značiti “profit i ekonomski rast njima, a smeće i klimatske promjene svima”.

U praksi bi to moglo značiti stavljane na stranu, najmanje dvije godine, pravila EU-a o korporativnom izvještavanju o održivosti koja obuhvaćaju i, primjerice, podatke o ugljičnom dioksidu. Konkretno, carina EU-a na uvoz ugljičnog dioksida trebala bi pogoditi uvoznike prljavog čelika i cementa, trebala bi stupiti na snagu sljedeće godine, a kritizirana je zbog pretjerane birokratiziranosti.

Europski pučani smatraju da taj propis treba ograničiti na tvrtke s više od tisuću zaposlenih. EPP smatra i da postizanje klimatskih ciljeva EU-a (smanjenje emisija stakleničkih plinova za 55 posto u usporedbi s 1990. do kraja desetljeća i neto nula do sredine stoljeća) ne smije rezultirati deindustrijalizacijom i kočenjem ekonomskog rasta.

Prvi čovjek EPP-ove politike zaštite okoliša i europarlamentarac Peter Liese ustvrdio je da EU treba pametnije osmišljenu klimatsku politiku, a zaključio je i da cilj o povećanju temperature od 1,5 stupnja Celzijevih u odnosu na predindustrijsku razinu više nije ostvariv.

EPP navodi da europske tvrtke plaćaju struju dva do tri puta, a plin i do pet puta više od konkurencije, a čini se da je, u njihovim očima, glavni razlog za to briga za zaštitu okoliša i usporavanje klimatskih promjena.

A kad smo već kod promjena, ta promjena nije neočekivana. U Bijelu kuću upravo je ušao novi stanar koji za klimatske promjene ne mari, pa se EPP brzo prilagodio novom gazdi. Zaštiti okoliša dobro se u EU-u ne piše ni na lokalnoj razini, u ovom slučaju austrijskoj.

Vjerojatni budući austrijski kancelar iz krajnje desne Slobodarske stranke Herbert Kickl najavio je kraj “klimatskog komunizma”, a Bruxelles bi trebao ući u fazi “samorefleksije” i njome zamijeniti “samoveličanje”, sve u interesu ekonomskog razvoja.

portalnovosti.com

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Tihomir Ponoš

Tihomir Ponoš

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Kako bismo u potpunosti mogli spoznati izuzetne kvalitete nekog čovjeka, moramo imati sreću da posmatramo njegov rad kroz dugi niz godina. Ako je to djelovanje...
Dominacija Kine na tržištu električnih vozila mogla bi se smatrati dobrim vestima za borbu protiv klimatskih promena. Proizvodna moć zemlje bila je ključni pokretač brze...
Povodom Međunarodnog dana rijeka, predstavnici Mreže Aarhus centara u Bosni i Hercegovini i CEE Bankwatch Networka podsjetili su danas u sarajevu na kontinuiranu borbu protiv...
Vareš je gradić bogate historije i predivne prirode skriven u planinama centralne Bosne. Nekada glavni grad srednjovjekovne bosanske države, za vrijeme Austro-ugarske i Socijalističke federativne...