Mirovna misija NATO-a na Kosovu (KFOR) saopćila je da je tokom intervencije u Zvečanu, na sjeveru Kosova, 29. maja, povrijeđeno 30 vojnika ove misije, njih 19 iz mađarskog i 11 iz italijanskog kontingenta.
“Oni su zadobili višestruke povrede, uključujući lomove i opekotine od improviziranih eksplozivnih i zapaljivih naprava”, navodi se u saopćenju.
KFOR je saopćio da je trupe napala sve agresivnija masa, te da su u ovom slučaju, odgovorile na ničim izazvane napade nasilne i opasne gomile, dok su svoj mandat UN-a izvršavale na nepristran način.
Milorad Dodik, predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska, dan kasnije, 30. maja je izjavio da je “neprimjerena reakcija pripadnika Mirovne misije NATO-a na Kosovu (KFOR) prema demonstrantima na sjeveru te države”.
U objavi na zvaničnom Twitter profilu, Dodik je naveo da su pripadnici mirovne misije NATO-a djelovali “neprimjereno prema golorukom srpskom narodu”, te za cjelokupnu situaciju okrivio međunarodnu zajednicu.
‘Goloruki narod’
“Potpuno je neprimjerena reakcija pripadnika KFOR-a prema golorukom srpskom narodu koji brani svoje pravo na život na Kosovu”.
Kako se vidi na snimcima, demonstranti su vojnike zasuli kamenjem, bocama, petardama i drugim predmetima.
Između ostalog, bacani su i tzv. molotovljevi kokteli, odnosno boce s gorivom i zapaljenim krpama.
Na snimcima se vidi i kako demonstranti napadaju vojnike palicama, metalnim cijevima i slično. Zapaljeno je i nekoliko vozila.
‘Kriva isključivo međunarodna zajednica’
“Za trenutnu situaciju isključivo su odgovorni predstavnici međunarodne zajednice, koji ne poštujući međunarodno pravo i potpisane sporazume kreiraju neodrživa rješenja.”
Međunarodna zajednica, uključujući Sjedinjene Američke Države, EU i NATO, osudila je u više navrata odluku Vlade Kosova da načelnici nasilno uđu u općinske zgrade i pozvala vlasti na suzdržanost.
“Važno je izbeći situacije u kojima javni službenici ulaze u javne zgrade upotrebom sile”,rekao je ambasador Sjedinjenih Država na Kosovu Džefri Hovenijer (Jeffrey Hovenier) u ponedeljak, 29. maja, nakon razgovora sa predsjednicima opština Zubin Potok i Zvečan.
Hovenijer je rekao da je ovo stav SAD i drugih zemalja Kvinte: Ujedinjenog Kraljevstva, Italije, Francuske i Njemačke.
Zašto je došlo do protesta?
Na vanrednim lokalnim izborima u općinama sa srpskom većinom na sjeveru Kosova, Sjevernoj Mitrovici, Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku, učestvovalo je devet albanskih kandidata za gradonačelnike, dok je samo jedan bio iz redova srpske zajednice.
Srpska lista, najveća partija kosovskih Srba, odbila je učestvovati na izborima i građane pozvala na bojkot. Na izborima 23. aprila je glasalo 1.567 građana sa pravom glasa od 45.095 upisanih u birački spisak.
Izabrani su albanski gradonačelnici koje je policija u petak 26. maja sprovela do radnih mjesta, čemu su se protivili lokalni Srbi.
Inače, vanredni izbori su održani nakon što su gradonačelnici iz redova Srpske liste podnijeli ostavke u novembru 2022. godine, u znak protivljenja odluci Vlade Kosova da sprovede proces preregistriranja automobila sa srpskih na kosovske tablice.
Beograd i Priština su nakon toga postigli dogovor o registarskim tablicama.