„Dajte nam šansu“

Denis je bio i ostao mami Ines životni i motivacioni pokretač. Foto: Denis i Ines Kavalec 

Sramna afera Pazarić ogolila je neviđeni kriminal i srednjovjekovnu torturu osoba sa poteškoćama u razvoju i ujedno sudbinski vezala dvije hrabre bosanskohercegovačke žene Ines Kavalec i Indiru Alikalfić. Indira je predsjednica humanitarne organizacije Naša djeca (Våra barn) u Štokholmu i BiH, dugogodišnja aktivistica i humanistica dok je Ines majka djeteta rođenog sa dijagnozom cerebralne paralize i direktorica Udruženja porodica djece i osoba sa poteškoćama u razvoju „Dajte nam šansu“. Ove dvije sjajne žene je upravo ujedinila borbenost, optimizam i odlučnost da mijenjaju bosansko-hercegovačko društvo nabolje i uhvate se u koštac sa konzervativnim i stereotipnim pogledima koja onemogućavaju inkluziju jednog od najranjivijih slojeva naše populacije u društvou a time i ostvarivanja njihovog osnovnog ljudskog prava na rad i život.

Biti roditelj djeteta sa posebnim potrebama nije lako. Jer kako reče Ines Kavalec: „Kada saznate da jeste roditelj djeteta sa poteškoćama, zapravo da je uspostavljena dijagnoza ili da se sumnja na odstupanje psihofizičkog razvoja vašeg djeteta je jedan šok. U tom trenutku se morate pomiriti sa samim sobom, pa i sa gubitkom jednog sna. Svi mi, a pogotovo mi žene koje imamo urođeno majčinstvo, sanjamo kako ćemo imati uspješnu djecu. I onda se desi nešto o čemu niste ni pomislili, dobijete dijete sa poteškoćama u razvoju i tada ulazite u potpuno jedan nepoznat svijet. Tada ste ljuti, tužni, bijesni, tad mislite i da niste dovoljno jaki da budete roditelj djeteta sa poteškoćama u razvoju. Jer to nije samo borba za djecu s poteškoćama, odnosno osobe s invaliditetom, već za opstanak cijele porodice. Imati člana sa teškoćama u razvoju jeste da cijela porodica trpi i da je cijela porodica sa poteškoćama u razvoju, samo zato što sistem otpočetka ne prepoznaje i ne podržava porodice koje imaju člana sa teškoćama u razvoju. Moja borba traje već trinaest godina u tom smjeru, na način da negdje sistemu želimo ukazati da je porodica ključ opstanka djeteta s teškoćama u razvoju i da nemamo ništa od toga ako sve pružimo djetetu, a ništa ne pružimo porodici.“

Zajedno sa drugim  roditeljima Ines je uzela stvari u svoje ruke, zasukala rukave što je 24. marta 2011. godine rezultiralo osnivanjem udruženja simboličkog imena „Dajte nam šansu“. To je prvo udruženje ovog tipa u BiH i kao neprofitna, nevladina, altruistična organizacija objedinilo je porodice djece i osoba sa poteškoćama u razvoju, bez obzira na dob, stepen i vrstu poteškoća. Njihov angažman je najbolji primjer da BiH jednog dana može biti osviješćeno društvo koje prepoznaje potrebe porodica djece i odraslih osoba sa poteškoćama u razvoju i sistemski ih rješava uvažavajući njihovo dostojanstvo, različitosti i mogućnosti. A historijski gledano biće bosansko-hercegovačkog društvo se upravo temelji na takvim vrijednostima tolerancije, uvažavanja drugog i drugačijeg, empatije i razumjevanja u smislu kao „kad na sebe obuješ tuđe cipele i u njima hodiš da shvatiš koliko je u njima teško hodit“.

Foto: FB DNŠ

Prvi Servis centar otvoren je 28. maja 2014. godine, uz podršku USAID-a i Općine Novi Grad, a sa zvaničnim radom počelo se 2. juna iste godine, u naselju Alipašino polje, u sarajevskoj općini Novi Grad. U decembru 2017. godine, otvoren je i Servis centar “Dajte nam šansu 2” u općini Stari Grad – Sarajevo, Obala Kulina Bana 28. Usluge Centra su besplatne. Cilj je promovirati potrebu za Servis centrima u zemlji, ali i djelovati na području izmjena i dopuna zakona koji su u vezi sa porodicama osoba i djece sa poteškoćama u razvoju pri čemu se teži ka tome da postanu referentni centar za ove porodice, i sva pitanja koja se tiču problematike sa kojom se susreću.

Širok je spektar usluga podrške Servis centra „Dajte nam šansu“:

  • Psihološka podrška i edukativno-suportivne radionice,
  • Boravak – kratki, cjelodnevni,
  • Kratki predah
  • Mobilni tim
  • Socio-medicinske usluge
  • Pravna i informativna podrška
  • Radno okupaciona usluga za sve uzraste
  • Interventa usluga
  • Opservacija
  • Podrška na terenu, u domu porodice

Više o ovim aktivnostima može se pročitati na njihovoj web stranici www.dajtenamsansu.org.

Vrijedni rad članova ovog Udruženja prepoznala je i uprava Grada Sarajeva. Bivši gradonačelnik Sarajeva, Abdulah Skaka, je 7. septembra 2020. godine Udruženju dodijelio Zlatnik Grada Sarajeva za doprinos u oblasti podizanja kvaliteta života porodica koje imaju djecu / osobe s poteškoćama u razvoju / invaliditetom.

Također Udruženje je prepoznato kao udruženje od značaja za Kanton Sarajevo te je Općina Novi Grad dodijelila plaketu priznanja za rad od važnosti za općinu a Plaketa je dodijeljena i od Kantona Sarajevo.

Važno je istaći da rad ne bi bio moguć bez podrške brojnih javnih institucija, domaćih i stranih organizacija, poslovnih kompanija i dobrih osoba voljnih da pomognu realizaciju naše vizije, naših ciljeva, ali u međuvremenu i onog glavnog – svakodnevnih operativnih aktivnosti koje su od centralnog značaja za naše korisnike i korisnice.

Ines Kavalec nam je predstavila projekat buduće uspostave „Edukativnog centra“ koji će se implementirati uz podršku Međunarodne organizacije, Vlade KS, Općine Novo Sarajevo i privatne kompanije Hifa Petrol, a koji će biti smješten u prostorijama bivšeg novosarajevskog vrtića „Ciciban“. Naime udruženje je prepoznalo devastirani objekat vrtića „Ciciban“ na području općine Novo Sarajevo kao najadekvatniji za uspostavu jednog ovakvog centra, nakon čega je Udruženje odmah uputilo inicijativu JU „Djeca Sarajeva“, premijeru Kantona Sarajevo i resornom kantonalnom ministarstvu da se ovaj objekat vrtića stavi na raspolaganje Udruženju „Dajte nam šansu“ a da će Vlada Kantona Sarajevo i Općina Novo Sarajevo dati punu podršku za provođenje daljih aktivnosti na realizaciji ovog projekta. Završni radovi na rekonstrukciji objekta trebali bi biti gotovi do septembra ove godine što će u znatnoj mjeri olakšati rad udruženja.

Njihov rad je podržala između ostalih i humanitarna organizacija „20 kruna za čovjeka“ iz Švedske na čijem se čelu nalaze Emira Havdić Ćof, Narcisa Jonson i Larisa Ćof kao i gospodin Per Vannesjö zajedno sa suprugom Binellom Nezić Vannesjö, vlasnikom tri industrijska koncerna iz Västeråsa. Njihovi članovi su sakupili 162 000 švedskih kruna koje će donirati Centru te u maju obezbjedili studijsku posjetu renomiranim institucijama u Švedskoj koje rade sa djecom sa posebnim potrebama za 6 članova osoblja od kojih je 1 iz udruženja „Naša djeca“.

Priča o udruženju „Dajte nam šansu“ zaslužuje pažnju bh. zajednice jer nas uči, kako lijepo reče Ines, da „ne zaboravimo i zapostavljamo nikoga u vremenu potrebe“. Iako je njen sin Denis preminuo u 20-oj godini života, Ines kaže da su ljudi i uposlenici servisnog centra njena druga porodica, koja sa ljubavlju radi svoj posao u podršci svim mamama, očevima, supružnicima, bračnim parovima koji imaju djecu sa poteškoćama u razvoju.

Denis je bio i ostao mami Ines životni i motivacioni pokretač.

Poželimo im našu punu podršku na putu izgradnje pravednijeg i humanijeg bh. društva!

Foto: FB DNŠ
Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Hoćete li i dalje šutjeti i čekati na neke nove zločine koji treba da se počine u ime “svesrpskog sveta” od nekih novih Krstića ili...
Još jedna strašna poplava u Bosni i Hercegovini uzela je danak u ljudskim životima samo dva dana prije održavanja lokalnih izbora. Nekako se spontano zapitam...
Samo glupi i nepismeni političari mogu Tvrtka smjestiti u neku etničku grupu! Kralj Tvrtko bio je univerzalna ličnost koja je spajala ljude ne samo u...
Krajnje je vrijeme da se Dodiku i Vučiću stane ukraj jer svojom pomahnitalom politikom dovode u pitanje krhki mir u BiH i njen put ka...