Pozdrav iz Banjaluke: Umjesto Raše i Ratka sretnu Novu godinu žele vam Draža i Vlado

Kako su iz ponude banjalučkih štandova nestale majice s likovima Radovana Karadžića i Ratka Mladića, presuđenih ratnih zločinaca?

foto: Ljupko Mišeljić

Nije riječ o privremenom gestu uličnih prodavač(ic)a. Majica s njihovim likovima i porukama podrške nema već neko vrijeme. Posljednja masovna prodaja na ulicama počela je u periodu izricanja presuda ratnim zločincima osuđenim za genocide pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju. Slučaj je primijećen na Trgu Krajine, u dva izdanja Zimzograda.

“Rašo, uz tebe smo” – poruka je koja je bila upisana na majici koja se prodavala potkraj 2016. godine i početkom naredne. Tada su uz te majice prodavane i majice “Srpske časti”, majice s likovima četničkih vojvoda, ali i kokarde raznih četničkih formacija. U ponudi su bile raznorazne ikonografije nacionalističkih pokreta.

Uz premalo ili gotovo nimalo medijske pažnje slučaj nije bio tema niti jedne javne, masovne debate intelektualne elite i medijske zajednice. Tema je potisnuta u zaborav kao i brojni stencili i nazovimurali koje komunalna policija ne želi da ukloni jer nisu zakonom zabranjeni.

„Mi smo dobili prijave na konkurs u kojima je pisalo da su to suveniri. Nismo znali da će se prodavati ikonografija Ravnogorskog pokreta. A i da smo znali, i da nismo odobrili, ne bi postojao niti jedan pravni osnov kojim bismo to mogli opravdati. Takve stvari, nažalost, nisu zabranjene zakonom i morali bismo njihovom pravnom timu objašnjavati zašto smo ih uklonili. Da je bilo ikakvih poruka mržnje, koje pozivaju na etničku, vjersku ili rasnu netrpeljivost – mi bismo ih uklonili. Ovako ne možemo ništa, jer ne postoji zakonski osnov da to uradimo“, rekao je Ostoja Barašin, direktor TOBL-a, autoru ovog teksta, 2016. godine.

Logika tržišne ekonomije

Usljed nevoljkosti da se razvije jasan koncept javne politike upravljanja izgledom javnog prostora, propuštene su i brojne druge prilike za građansku participaciju u uređenje ove oblasti. Podsjetimo, riječ je o periodu prije otvorene represije policije prema “čuvanju” javnog prostora od pobunjenih građana, koji je uslijedio nakon ubistva Davida Dragičevića.

Kako su onda uopšte iz ponuda banjalučkih štandova nestale majice s likovima Radovana Karadžića i Ratka Mladića, presuđenih ratnih zločinaca?

Foto: Ljupko Mišeljić

Tako što je “glavne junake” devetojanuarske diktature nagrizao zub vremena i odnos ponude i potražnje…

Ove su godine u modi, ipak, nova/stara lica “srpskog sveta”: Gavrilo Princip, Draža Mihailović, Vladimir Putin.

I dalje stoji isti argument: nema zakonskog osnova da se taj i takav sadržaj zabrani. U međuvremenu, u ponudu su ove godine dodate i plastične puške pored kojih vise kokarde i majice s nacionalističkom ikonografijom.

Hoće li biti zakonskog osnova da se taj i takav sadržaj zabrani?

Ulicama našega grada

Nemogućnost da se okupi kritična masa koja bi tražila da se spomenuti sadržaji trajno uklone s banjalučkih (i bosanskohercegovačkih) ulica, problem je s kojim se intelektualna zajednica nije uhvatila ukoštac. Tema nije prepoznata kao situacija koju je potrebno i moguće riješiti, pa se polako (ali sigurno) propušta prilika da najšira društvena zajednica izrazi kritiku “praznične euforije”, pa i bilo kog drugog otvorenog markiranja prostora.

Da li uopšte šira zajednica može i smije uticati na to, pitanje je koje ostaje na rubu ideologije građanske participacije.

Ipak, pasivna i apatična pozicija šire zajednice vodi trajnom isključivanju stanovništva iz procesa javne politike upravljanja urbanizmom i javnim prostorom. Dok se šira zajednica pita da li ima pravo da kritikuje izgled gradskih ulica i gradskih trgova u prazničnoj euforiji, utvrđuju se uslovi potpunog onemogućavanja uticanja na funkciju, formu, konstrukciju i dizajn javnog prostora.

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ljupko Mišeljić

Ljupko Mišeljić

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIK BIH) sankcionisala je Vladu Sladoju, kandidata Partije demokratskog progresa (PDP) za načelnika Kalinovika, novčanom kaznom od 20.000 maraka...
Mandat Draška Stanivukovića sasvim sigurno obilježilo je trošenje miliona maraka iz budžeta na razne infrastrukturne projekte, čiju realizaciju su pratile brojne neregularnosti....
Kad vam Milorad Dodik predsjednik Republike Srpske, entiteta nastalog upravo zahvaljujući osuđenim ratnim zločincima poput Momčila Krajišnika, Biljane Plavšić, Radovana Karadžića, uoči presude izjavi da...
Najnoviji urbanistički i investitorski predlog, koji je Fondacija Momo Kapor objavila preko Gorana Vesića, predstavlja izgradnju paviljona u Karađorđevom parku, gde će biti smešten Legat Mome Kapora....