foto: Pixsell
Danas, 6. lipnja, 80. je godišnjica iskrcavanja u Normandiji. Iskrcavanje u Normandiji jedan je od najpresudnijih događaja Drugog svjetskog rata i početak zadnje faze tog rata u Europi. Rata koji će trajati još jedanaest mjeseci i, uz milijunske žrtve, završiti totalnim porazom nacističkog režima i kvislinških režima instaliranih od nacista širom Europe.
Činilo se da svijet tog davnog dana prije 80 godina, iako usred jednog užasnog i razarajućeg rata, ima svijetlu perspektivu kao malo kada u svojoj povijesti. Zlo koje je bilo u samom korijenu nacizma, istrebljenje čitavih grupa i naroda kao „rasne opasnosti“, porobljavanje ostalih kao manje vrijednih i agresivni ratovi kojima se takvo stanje nametalo, ujedinilo je veliki dio svijeta. Ne samo u vojnom suprotstavljanju nego i u idejnom. Činilo se da će svijet poslije poraza nacizma i njemu pridruženih kvislinških režima, što je poslije 6. lipnja 1944. postalo vrlo izgledno, biti izgrađen na načelima slobode, ravnopravnosti i ljudskih prava, etičkih vrijednosti koje su bile antipod nacizmu.
Razmjeri zla, konačne posljedice do kojih je dovela nacistička ideologija i njene kopije poput ustaštva, tada nisu još bili u potpunosti pojmljeni. Riječ holokaust će se tek poslije rata početi upotrebljavati da označi istrebljenje Židova počinjenog od nacističkog režima i nekih njegovih saveznika poput ustaškog režima u NDH. Riječ genocid skovana je baš 1944. da označi zločine nacista nad poljskim narodom; biti će usvojena tek 1948. godine Konvencijom UNa o genocidu. Definiciju genocida danu tom konvencijom zadovoljavaju mnogi zločini počinjeni u Drugom svjetskom ratu, od masovnih zločina nad Romima u nacističkim i ustaškim logorima, od masovnih zločina nad zarobljenicima Crvene armije, do masovnih zločina ustaša počinjenih nad Srbima u NDH, posebno u koncentracionim logorima.
Perspektiva svijeta danas 80 godina poslije, izgleda manje svijetla i manje optimistična. Kao da su se hrabre i obećavajuće ideje o budućnosti svijeta pretvorile u stogodišnjake u kolicima koji dolaze na obilježavanje iskrcavanja na plaže Normandije na kojima su jurišali prije 80 godina.
Tito tog dana, manje od dva tjedna poslije desanta njemačkih SS jedinica na Drvar, plovi na britanskom razaraču prema Visu.