Silicijske doline Indije

Prosječni podatkovni centar dnevno potroši količinu vode koja bi pokrila potrebe dnevne kućanske upotrebe za između 30.000 i 50.000 ljudi, a Indija je već pogođena toplinskim valovima i nestašicom vode.

U junu se Microsoft obvezao da će diljem svijeta koristiti sto posto obnovljive izvore energije do 2025; Foto Davor Puklavec/PIXSELL)

Kad je 1970-ih zbog širenja tehnoloških kompanija za južni dio Zaljevskog područja San Francisca skovan naziv Silicijska dolina, iz upotrebe je iščeznuo naziv Dolina radosti srca, kao i voćnjaci po kojima se područje dotad zvalo.

U indijskim selima, po kojima se Silicijska dolina posljednjih godina širi, sada možemo pratiti slične, ali čak i kratkoročno manje lukrativne scenarije. Microsoft tako gradi podatkovni centar u Mekagudi, selu u južnoj indijskoj državi Telangana, za koji se očekuje da će početi raditi nagodinu. Oko 70 posto centra je izgrađeno, ali je u julu s radovima zapelo jer je korporacija upala u probleme sa seoskim vijećem. Grupa lokalnih stanovnika podnijela je peticiju protiv Microsofta u kojoj tvrde da je kompanija nezakonito zauzela zemljište izvan granica svog posjeda i industrijski otpad iskipala u obližnje jezero Tungakunta. Navode da praksa Microsofta i sličnih kompanija u okrugu šteti egzistenciji životinja i ljudi te traže da indijska vlada ograniči i nadzire djelovanje tih kompanija.

Selo s oko tisuću stanovnika na periferiji je indijskog tehnološkog središta Hajderabada i među najvećim je proizvođačima mlijeka u okrugu. Posljednjih je godina proizvodnja mlijeka postala manje unosna jer troškovi proizvodnje stalno rastu, kako zbog nedostatka radne snage, tako i zbog sve lošije kvalitete tla. Na upit o optužbama stanovnika Mekagude, iz Microsofta su za portal Rest of World kazali da su udovoljili propisima i da imaju potrebne dozvole od relevantnih administrativnih odjela. Naveli su i da je Microsoft “predan odgovornoj izgradnji i upravljanju podatkovnim centrima”, kao i radu “za dobrobit zajednice” te da “njeguju lokalne ekosustave s projektima obnove i povećavaju opskrbu lokalnom obnovljivom energijom”.

U junu se Microsoft obvezao da će diljem svijeta koristiti sto posto obnovljive izvore energije do 2025. i da će do 2030. u svojim podatkovnim centrima postati vodno pozitivan, odnosno doprinositi više vode nego što je troši. U Mekagudi se, međutim, iz lokalnog proračuna investira u Microsoft, lokalne vlasti financiraju kanale za poplavne vode i izgradnju novog mrežnog voda za napajanje kako bi se ispunile potrebe za napajanjem podatkovnog centra nakon što bude dovršen. Pogon u Mekagudi dio je Microsoftovog plana za stvaranje masivnog čvorišta podatkovnih centara u državi Telangana. Centar će biti jedan od šest takvih objekata koje se planira razviti u sljedećih 15 godina.

Uz Kinu, Indija je azijska zemlja u kojoj niče najviše takvih projekata, a izgradnja podatkovnih centara po Indiji predstavlja se kao krčenje puta prema tehnološkom suverenitetu zemlje. Japanski NTT Data, jedan od najvećih svjetskih operatera podatkovnih centara, već je izgradio 18 takvih objekata u Indiji. Pitanje je o kakvom se i čijem točno (tehnološkom) suverenitetu radi, jer se u Indiji u ovoj domeni redaju samo strane korporacije, ugrožavajući pritom egzistenciju lokalnih stanovnika i iscrpljujući okoliš. Prosječni podatkovni centar dnevno potroši količinu vode koja bi pokrila potrebe dnevne kućanske upotrebe za između 30.000 i 50.000 ljudi, a Indija je već pogođena toplinskim valovima i nestašicom vode. Velik je problem i odlaganje digitalnog i elektroničkog otpada, jedne od najbrže rastućih kategorija otpada na svijetu. Gospodarenje tim otpadom i dalje je neadekvatno i većinski autsorsano u Indiju i druge zemlje takozvanog Trećeg svijeta.

Portal Novosti

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ivana Perić

Ivana Perić

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Njemačko društvo stari, nedostaje stručnih radnika. Oni se trebaju ciljano tražiti u inostranstvu, naprimjer u Indiji. Zbog toga je njemačka savezna vlada donijela više mjera....
Christoph Mohr u Indiji o najvećem demokratskom ispitu na svijetu, relativno slabom rezultatu premijera Modija i uspjehu opozicije. ...
Indija provodi vlastiti zaokret: manje Rusije, protiv Kine i više Zapada. Za Delhi je samit BRICS jedan od mnogih....