Foto: Jelena Jevđenić/Impuls
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva prošle nedjelje saopštila je da će u najkraćem mogućem roku uvesti nove zakonske propise kako bi ograničila izdavanje dozvola za nove rudnike uglja.
Od svih fosilnih goriva, ugalj je najveći emiter i zagađivač atmosfere ugljen-dioksidom: na putu energetske tranzicije, njegov udio u elektromreži Ujedinjenog Kraljevstva je pao sa čak 40% pre desetak godina na 0% u 2024.
Zatvaranjem termoelektrane Rattclife-on-Soar – nakon pedeset godina službe, ova nacija je krajem septembra postala prva velika ekonomija koja je zaustavila sagorijevanje uglja za proizvodnju struje.
Iako u skladu sa borbom protiv klimatskih promjena ugalj postaje nebitan izvor energije za Ujedinjeno Kraljevstvo, rudari ostaju značajni akteri britanske istorije.
„Rudarenje uglja napaja zemlju preko 140 godina i mnogo dugujemo radnicima koji su osvjetljavali domove i preduzeća širom zemlje”, kazao je Majkl Šanks, ministar energetike. „Sada je Ujedinjeno Kraljevstvo na vodećoj poziciji na putu ka postepenom ukidanju energije iz uglja širom svijeta koja i dalje najviše doprinosi globalnim emisijama.”
Prema najavama, sto dvadeset hiljada bivših rudara dobiće povećanje penzija od 32% kao nagradu za svoje napore u snabdijevanju strujom.
U podršci radnicima i pomoći pri stvaranju sljedeće generacije stručnjaka, vlada je takođe uspostavila Kancelariju za poslove čiste energije. A otklon od fosilnih goriva prave zahvaljujući razvoju obnovljivih izvora…
Kako je saopšteno, Ujedinjeno Kraljevstvo je od jula ubrzalo dekarbonizaciju kroz nekoliko ključnih poduhvata: poništena je zabrana izgradnje vjetroparkova na kopnu u Engleskoj, odobreno dva gigavata nosih solarnih elektrana, najavljena najveća investicija u vjetroparkove na moru… Povrh toga, pokreće se i kompanija Great British Energy u javnom vlasništvu koja će posjedovati i investirati u projekte čiste energije, prenosi klima101.