Izvještaj UN-a: Rusija je počinila brojne ratne zločine u Ukrajini

Foto: Carol Guzy/Zumapress

Rusija je počinila kršenja međunarodnih ljudskih prava i humanitarnih normi velikih razmjera–neke od njih predstavljaju ratne zločine– od početka svoje invazije na Ukrajinu prije više od godinu dana, rekla je u izvještaju objavljenom 16. marta nezavisna međunarodna istražna komisija koju podržava UN u Ukrajini.

U izvještaju se navodi da kršenja uključuju namjerna ubistva nenaoružanih civila, što predstavljaju ratne zločine, kao i mučenje, nezakonito zatvaranje, silovanje i druge oblike seksualnog nasilja, te prisilno deportaciju ukrajinske djece u Rusiju iz područja pod moskovskom kontrolom.

Komisija je takođe saopštila da bi talas velikih napada na ukrajinsku energetsku infrastrukturu koji je započeo u oktobru i doveo do toga da veliki dijelovi Ukrajine i milioni ljudi ostanu bez struje ili grijanja u dugim intervalima zimi, može predstavljati zločin protiv čovječnosti.

U izvještaju se navodi da napade na infrastrukturu treba dalje istražiti.

Komisija, koju čine tri nezavisna stručnjaka za ljudska prava, osnovana je tokom vanredne debate ubrzo nakon početka invazije Rusije.

U izvještaju, zasnovanom na stotinama intervjua, satelitskih fotografija i posjeta pritvorskim centrima i grobnicama, upotreba eksplozivnog oružja od strane ruskih snaga u naseljenim područjima ističe se kao jedan od glavnih uzroka civilnih žrtava, što pokazuje “očigledno zanemarivanje povrede i patnje civila.”

U izvještaju se pominje da su članovi komisije bili “zapanjeni razmjerama razaranja” koje su zatekli prilikom obilaska terena.

U izvještaju su identifikovani “brojni” slučajevi silovanja i seksualnog i rodno zasnovanog nasilja koje su počinile ruske vlasti u područjima koja su bila pod njihovom kontrolom.

Seksualno nasilje je počinjeno tokom obilazaka od kuće do kuće i tokom nezakonitog zatvaranja žrtava.

“Seksualno nasilje koje se svodi na mučenje i prijetnja takvim prema ženama i muškarcima bili su važni aspekti torture koju su provodile ruske vlasti”, navodi se u izvještaju.

Prebacivanje i deportacija ukrajinske djece u Rusiju “koje su ratni zločini”, navodi se u izvještaju, dodajući da mnoga djeca nisu mogla uspostaviti kontakt sa svojim porodicama, prema iskazima svjedoka, “i da bi mogla izgubiti kontakt s njima na neodređeno vrijeme”.

Kašnjenje u repatrijaciji civila također može predstavljati ratni zločin, navodi se.

Komisija je “takođe dokumentirala mali broj kršenja koje su počinile ukrajinske oružane snage, uključujući vjerovatno neselektivne napade i dva incidenta koji se kvalificiraju kao ratni zločini, gdje su ruski ratni zarobljenici strijeljani, ranjeni i mučeni”, navodi se u izvještaju.

Glavna preporuka komisije bila je da se “sva kršenja i zločini istraže i da odgovorni odgovaraju, bilo na nacionalnom ili međunarodnom nivou”.

Rusija je više puta poricala da je počinila zločine ili da je ciljala civile u Ukrajini uprkos brojnim dokazima koji govore suprotno.

RSE

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Hrvatsko pravosuđe u medijskoj tišini podiglo je optužnicu protiv generala HVO-a Nedjeljka Obradovića za ratne zločine nad Bošnjacima za vrijeme rata u BiH. Iako hrvatska...
„Poput rasprave s ogledalom.“ Ovako istoričar diplomatije Sergej Radčenko opisuje kako se Nikita Hruščov pripremao za pregovore sa Dvajtom Ajzenhauerom posle smrti Josifa Staljina. Sovjetski...
Nakon ruske agresije na Ukrajinu, iz Rusije je krenuo novi masovni talas emigracije, a među emigrantima su se našli i brojni umetnici, pisci i intelektualci....
Rat u Ukrajini označio je kraj višedesetljetne politike razoružanja Njemačke, a Rheinmetall postaje ključni igrač u evropskoj obrambenoj industriji, s naglim porastom prihoda i proizvodnje...