Nacrt zakona o ‘stranim agentima’ u RS-u kritizirale evropske organizacije

Photo: Dejan Rakita/PIXSELL

Nacrt zakona Republike Srpske o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija izazvao je ozbiljne kritike Venecijanske komisije Vijeća Evrope i Ureda Organizacije za sigurnost i suradnju u Evropi za demokratske institucije i ljudska prava (OSCE/ODIHR).

Ove dvije organizacije su zajedničko detaljno mišljenje objavile u četvrtak, 15. juna, u kojem se ističe da nacrt tzv. zakona o stranim agentima sadrži ozbiljne nedostatke, da je nedorečen, nejasan i u nekim dijelovima dvosmislen.

Vlada RS je 23. marta ove godine utvrdila nacrt zakona o nevladinim organizacijama za koji je predsjednik tog entiteta kazao da će “biti po uzoru na američki”.

Sličan zakon je najavljivan i ranije, na šta je upozoravao i “Amnesty International” u svom izvještaju iz 2018.

Ustavni stručnjaci Venecijanske komisije i ODIHR-a, istaknuli su da se predloženi zakon samo odnosi na povećanje transparentnosti inozemnog financiranja, “što samo po sebi ne predstavlja legitiman cilj u skladu s međunarodnim instrumentima”.

Neprofitnim organizacijama prijeti se i sankcijama, uključujući mogućnost zabrane rada.

Kako je navedeno u zajedničkom mišljenju, propisane kazne nerazmjerne su te prekomjerno ograničavaju pravo na slobodu udruživanja i slobodu izražavanja.

Također se kritiziraju znatno veće novčane kazne predložene u odnosu na one predviđene zakonom iz 2001. godine.

Osim toga, pravni stručnjaci Venecijanske komisije i OSCE/ODIHR-a navode da u nacrtu zakona nedostaju jasne definicije potrebnih informacija ili dokumenata za inspekcijska tijela, što predstavlja rizik od potencijalne zlouporabe i diskriminatorskih mjera koje dovode do uznemiravanja.

Nacrt zakona uključuje odredbe koje zabranjuju neprofitnim organizacijama da se uključe u “političke aktivnosti” i nameće opterećujuće zahtjeve za te organizacije.

Predviđeno je da će morati podnositi dodatne izvještaje, osim onih koja su već propisana postojećim zakonima i da se podvrgavaju se pojačanom pravnom nadzoru, inspekcijama.

Neprofitnim organizacijama se nalaže da se upišu u poseban registar i označe svoje materijale oznakom te organizacije.

Venecijanska komisija i ODIHR su pozvale vlasti u tom entitetu u Bosni i Hercegovini da u potpunosti preispitaju usvajanje tog zakona i da se uključe u daljnje konzultacije sa svim zainteresiranim stranama kako bi se garantiralo uživanje prava na slobodu udruživanja i slobodu izražavanja u Republici Srpskoj.

Venecijanska komisija i ODIHR smatraju da su potrebna značajna poboljšanja postojećih odredbi u nacrtu zakona kako bi se osigurala usklađenost s načelima pravne sigurnosti, legitimiteta, nužnosti i proporcionalnosti u skladu s međunarodnim standardima o zaštiti ljudskih prava.

Nacrt zakona krizirali su nevladine organizacije, međunarodne organizacije, Evropska unija, Sjedinjene Američke Države i drugi.

Također, Narodna Skupština Republike Srpske usvojila je u 23. marta, u prvoj fazi, zakon koji predviđa visoke novčane kazne za klevetu i koji je izazvao dosta kritika medijskih radnika i nevladinog sektora.

Usvojeni Nacrt zakona za klevetu predviđa novčane kazne od oko 2.500 do čak 60.000 evra.

Narodna skupština Republike Srpske je ranije, u julu 2001. godine, klevetu prebacila iz krivične u građansku oblast i donijela vlastiti Zakon o zaštiti od klevete RS.

“Djelo protiv ugleda i časti” izbačeno je u novembru 2002. godine i iz Krivičnog zakona Federacije BiH. Time je BiH prije više od 20 godina postala prva zemlja Zapadnog Balkana koja je dekriminalizovala klevetu.

RSE

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI