Niti i obrati

Dvije komedije i jedan psihološki triler svoje premise temelje na suočavanju svojih protagonista s novim dinamikama i neočekivanim okolnostima

Foto: Novosti

Only Murders in the Building (Disney+)

Rijetke su serije koje svakom novom sezonom neusiljeno uspijevaju održati razinu kvalitete, kao što to polazi za rukom šarmantnom svegeneracijskom hitu koji prati fanatični trio true crime podcastera – Charlesa (Steve Martin), Olivera (Martin Short) i Mabel (Selena Gomez) – u misiji rješavanja serije ubojstava u svojoj rezidencijalnoj zgradi Arconia na Manhattanu. Metatekstualnosti u ovoj seriji nikada nije manjkalo, no u četvrtoj sezoni autori odlaze još korak dalje; popularnost neobičnog trija zaintrigirala je Hollywood koji želi ekranizirati njihov podcast, jer živimo u vremenu u kojem je sve intelektualno vlasništvo podložno adaptaciji i sve ima lukrativni potencijal.

U priču tako ulaze i etablirani komičari (Eva Longoria, Zach Galifianakis, Eugene Levy) koji u kameo ulogama igraju karikirane verzije sebe i, pobudivši u originalnoj trojci nesigurnost, dodatno mijenjaju dinamiku i osvježavaju formulu serije. I dok jedna narativna nit satirizira suvremenu industriju zabave, s toplinom i poštovanjem prema baštini kinematografije i televizije (naziv svake epizode naslov je nekog filma), u drugoj se istražuje ubojstvo Charlesove dublerice Sazz. Ekosistem Arconije neprestano se širi, pa se otkrivaju i drugi stanovnici te povijesne zgrade na prestižnoj lokaciji – oni koji žive u njenom zapadnom, jeftinijem krilu – i priča polagano počinje poprimati i klasni aspekt.

Karakteri se u ovoj sezoni produbljuju, prokazujući cijelu lepezu slabosti ljudske prirode, i otvara se mogućnost da se uloge prožmu patosom; likovi se, osim za goli život, bore za vidljivost i relevantnost, suptilno kritizirajući nesmiljenu holivudsku opsesiju mladošću. Nova je sezona možda i najzanimljivija dosad jer, premda je serija svakom sezonom uspijevala preosmisliti žanr, odajući mu ujedno i počast, uspješno zanemaruje sve narativne konvencije i uz brojne reference poigrava se televizijskim formama i filmskim žanrovima.

Disclaimer (Apple TV)

Miniserija od sedam epizoda, temeljena na romanu Renée Knight, psihološki je triler u režiji oskarovca Alfonsa Cuaróna, koji se bavi temama krivnje, osvete i skrivene prošlosti. Kroz poliperspektivnost i mikronaraciju baziranu na iskustvu pojedinca, u ovoj se ambicioznoj drami istražuje ljudska bol i način na koji nam tajne mogu oblikovati živote.

Radnja teče nelinearno i odvija se u tri međusobno povezane narativne niti: jedna prati usamljenog udovca (Kevin Kline) koji pronalazi rukopis romana svoje pokojne supruge i otkriva mračne tajne iz prošlosti. Ta se priča isprepleće s onom o momku kojeg na putovanju Italijom zaintrigira tajanstvena žena, dok je treća linija radnje fokusirana na proslavljenu istraživačku novinarsku Catherine Ravenscroft (Cate Blanchett), koja anonimno dobiva rukopis pod nazivom “Savršeni stranac”.

Sadržaj romana budi joj potisnuta sjećanja i rastrojstvo koje odvodi u bračnu krizu, dok se istovremeno bavi održavanjem javnog imidža i kompliciranim odnosom sa sinom tinejdžerom. Estetskom obradom te kompleksne pripovijesti Cuarón nas odvodi na vizualno putovanje, ujedno majstorski kombinirajući neizvjesnost s emocionalnim poniranjem u likove, čime uspijeva postići uznemirujuću atmosferu. Sporogorećom radnjom koja se odmotava u neprekidnim narativnim skokovima i otkrivanjem misterija “na kapaljku”, serija gledatelje drži angažiranima u dedukciji, ujedno ostavljajući vremena za meditaciju o kauzalnosti i složenosti ljudske prirode.

Fisk (Netflix)

Produkcijom skromnih projekata koji svojom dosljednom kvalitetom polagano pronalaze fandom, Australci se već nekoliko godina uspijevaju nametnuti kao nezaobilazni autoriteti u komediji. Jedna je od takvih serija i ova nekonvencionalna komedija na radnom mjestu, netom zagazila u treću sezonu, koja se od početka uspoređuje s “The Officeom”. Premda doista i baštini ponešto ofisovskog senzibiliteta, dinamika joj je potpuno obrnuta.

Ozbiljna Helen Tudor-Fisk (Kitty Flanagan, jedna od autorica serije) posrnula je odvjetnica koja nakon privatnog i profesionalnog kraha dolazi raditi kao zamjena u malu odvjetničku tvrtku, koju vode brat i sestra i puna je osebujnih likova. Dok se suočava s paradom neobičnih klijenata i bizarnih slučajeva, također se mora boriti i sa svojim novim kolegama koji je neprekidno, u maniri Michaela Scotta, ometaju u poslu. Jedak humor izvire iz nelagode protagonistkinje koja svojom običnom pojavom strši u moru čudaka koji priču povremeno odvode u farsičnom smjeru. Iako nije tako smiješna kao “The Office”, “Fisk” mu je puno sličnija od netom produciranog australskog pokušaja širenja franšize.

Novosti

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jelena Svilar

Jelena Svilar

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI