Novinarku Žanu Kovačević mjesecima uhodi osoba, koju niko neće da procesuira

Tužilaštvo Kantona Sarajevo saopštilo je da neće provoditi istragu zbog višemjesečnog uhođenja novinarke Al Jazeere Balkans Žane Kovačević.

Postupajuća tužiteljica u navedenom predmetu donijela je naredbu da se istraga neće provoditi, budući da nema osnova sumnje da je prijavljeni počinio krivično djelo oštećenje tuđe stvari saopštili su iz Tužilaštva KS.

U saopštenju navode kako se provjeravaju navodi podnositeljice prijave da li je ova pravosudna institucija teritorijalno nadležna za procesuiranje naknadno i nedavno prijavljenog krivičnog djela za koje po informacijama dostavljenih od podnositeljice, nije moguće utvrditi da li se događaj desio u Istočnom Sarajevu, područje za koje ovo tužilaštvo nije nadležno.

„U odnosu na do sada prikupljene informacije saslušanjem oštećene u svojstvu svjedoka dodatno će se prikupiti saznanja da bi se moglo utvrditi da li su prijavljena krivična djela vezana za novinarsku profesiju prijaviteljice ili su povezani sa okolnostima iz privatnog života. Napominjemo, da je institut kontakt tačke formiran isključivo za situacije kada je krivično djelo povezano sa novinarskom profesijom, odnosno, sa radom novinara“, navode iz Tužilaštva.

Žana Kovačević, novinarka Al Jazeere već mjesecima proživljava svojevrsnu dramu. U razgovoru za portal Tačno.net, Žana, koja ima prebivalište u Istočnoj Ilidži, navodi kako je određena osoba od početka ove godine uhodi, da obilazi zgradu i ulaz u kojem živi te da joj obilazi automobil.

„Snimke nadzornih kamera vidjela je policija, ali se ništa dalje nije dešavalo u razriješenju. U martu mjesecu je pola Istočnog Sarajeva  bilo oblijepljeno groznim plakatima sa mojom fotografijom i diskreditirajućim tekstom. Najstrašnija moguća kleveta. Nakon toga sam opet išla u policiju, donijela čak i video snimke sa jednog obližnjeg kafića na kojima se vidi osoba koja to lijepi, ali se ni nakon toga ništa ne dešava“, navodi Žana, te dodaje da je i u Istočnom Sarajevu slučaj otišao na Tužilaštvo nakon pojave ovih sramotnih plakata, ali da je niko nikada nije kontaktirao.

Potom je, u garaži jednog shopping malla u centru Sarajeva zatekla oštećen automobil.

„Šteta je procijenjena na šest i po hiljada KM. Napravljen je uviđaj, došao je čak i KDZ tim. Ta me osoba očigledno prati čim je prepoznao moj automobil među stotinama drugih. Sa nadzornih kamera je skinut snimak, a ja sam uspjela prepoznati da se radi o toj istoj osobi. Nakon toga je to sve poslano Tužilaštvu  Kantona Sarajevo. Poslije toga sam tamo pozvana da dam izjavu, ali nisam vidjela tužioca već neku stručnu saradnicu“, kaže Žana, te dodaje kako joj je i poslije toga automobil u Istočnom Sarajevu ponovo oštećen.

Žana Kovačević je novinarka koja se već godinama bavi temama istraživačkog novinarstva u Bosni i Hercegovini i regionu. Kaže kako se ne osjeća sigurno, jer niko od nadležnih institucija ne pokazuje ni mrvicu profesionalizma i želje da je zaštite.

„Ne znam da li je zbog posla ili privatno ali sam jednako uznemirena. Kao novinarka godinama pratim i govorim o temama femicida i pritiscima na novinare pa se pitam hoću li ja biti slijedeći slučaj femicida i još samo jedan broj u statistici, a on „od ranije poznat policiji“.  A nisam ugrožena samo ja nego i moja porodica- kaže Kovačević.

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Osumnjičeni za korupciju i pranje novca u vezi s gradnjom na Bjelašnici - Nađa Milišić, Adis Mulaosmanović i Edina Džigal - predati su u nadležnost...
Istina i pravda, a prije svega zaštita ugrožih, suština je ličnog i profesionalnog uvjerenja Pere Radovića. Trajne vrijednosti ostaju za navijek ako ih, bar približno,...
O novinarstvu kakvo je bilo u nekadašnjoj Jugoslaviji, kakvo tokom rata, te u šta je ta profesija u ovoj tranziciji koja za nas već traje...
Kao zaljubljenica u etnografiju, Milena se još jednom upisala u historiju. Bila je jedna od osnivačica Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine 1888. godine, a godinu...