OLAF istražuje Nešića, Rizvu i trošenje novca EU u BiH!

Nakon pisanja portala Fokus o aferi u Ministarstvu sigurnosti BiH, predmet je formirao i Evropski ured za borbu protiv prevara

Foto: Pixsell

Evropski ured za borbu protiv prevara (European Anti-Fraud Office – OLAF) formirao je predmet u vezi s netransparentnim trošenjem sredstava EU u Ministarstvu sigurnosti BiH, saznaje Fokus.ba.

OLAF je, naime, pokrenuo istragu o malverzacijama prilikom provođenja Projekta unapređenja sistema biometrijske indentifikacije stranaca, teškog desetak miliona KM, koji u našoj državi finansira EU.

Ovu aferu je u novembru 2023. godine otkrio Fokus.

Prijavljeni Tužilaštvu BiH

Kako smo objavili, zbog malverzacija u provođenju ovog projekta Tužilaštvu BiH su, između ostalih, prijavljeni ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić, kao i pomoćnik ministra za međunarodnu saradnju Samir Rizvo. Iz Tužilaštva BiH su ranije za Fokus.ba zvanično potvrdili da je ovaj predmet dodijeljen postupajućem tužiocu Tužilaštva BiH.

Međutim, zbog informacija o tome da su u ovu korupcijsku aferu uključeni i pojedinci iz austrijskog Međunarodnog centra za migracijsku politiku (ICMPD), kao i iz same Delegacije EU u BiH, i OLAF je odlučio formirati predmet i pokrenuti istragu o trošenju novaca EU.

Predmet je zaveden pod brojem OC/2023/1166.

Fokus je imao uvid u nedavnu korespondenciju OLAF-a s određenim subjektima u BiH u okviru koje traže više informacija u vezi s indicijama koje se vežu za pojedince u Delegaciji EU u BiH.

Dio OLAF-ove korespondencije prema subjektima u BiH

Mreža aktera

Kako smo objavili, riječ je o mreži aktera iz spomenutih institucija. U krivičnoj prijavi koja je zaprimljena u Tužilaštvu BiH prijavljeni Nešić, Rizvo i druge osobe, osim za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, terete se i za krivično djelo „pripremanje krivičnog djela“ prema kojem je inkriminacija i „ko nabavi ili pripremi sredstva ili ukloni prepreke ili poduzme kakvu drugu radnju koja stvara uslove za neposredno učinjenje, ali nije dio učinjenja krivičnog djela“.

U predatom aktu ističe se favoriziranje firme Page iz Istočnog Sarajeva, koju je osnovao Igor Golijanin, nekadašnji šef Kabineta ministra sigurnosti dok je na ovoj funkciji bio Dragan Mektić. Kada je u pitanju navedena firma, kako je detaljno objašnjeno u krivičnoj prijavi, ona je, nakon što su poništena dva tendera za nabavku opreme, odabrana iz trećeg puta „uz enormno napuhivanja cijene“.

Fokus je u prethodnim tekstovima objavio da su renomirane firme koje su se žalile na tender u žalbama navele eklatantne „greške“ tendera, između ostalog i o zahtjevu za tačnost algoritma koji je baziran na podacima iz 2012. godine. U prethodnom tekstu dali smo i priliku i prostor za očitovanje spomenute firme Page.

Faksimil dopisa odaslan Delegaciji EU u BiH

Iz Delegacije EU u BiH su nam ranije odgovorili da kredibilne optužbe o pronevjerama treba ozbiljno shvatiti uz odgovarajuće mjere. Kada je riječ o ICMPD-u, istražuju se veze ove austrijske organizacije s akterima u BiH, a posebno Rizve. Iz ICPMD-a su ranije za Fokus potvrdili informaciju da je sin Samira Rizve zaposlen u ovoj organizaciji i to na poziciji projektnog asistenta, dok je sam Rizvo jedna od kontakt-tačaka ICPMD-a u državnim institucijama, tako da osoblje ICPMD-a po raznim pitanjima, kao i s projektima, direktno radi s njim.

Evropski istraživači

Iako OLAF već uveliko istražuje zloupotrebe i mahinacije sa IPA fondovima u Ministarstvu sigurnosti BiH, kako smo saznali, Delegacija EU u BiH je nabavku AFIS i drugih policijskih sistema vrijednih oko deset miliona eura opet povjerila ICMPD-ovom uredu u Sarajevu.

Dodatno, Fokusu su se u proteklim mjesecima javili austrijski i njemački novinari koji su se nakon našeg teksta zainteresovali za ovu aferu. Oni su se, saznajemo, također, obraćali i Ministarstvu sigurnosti BiH, ICMPD-u i Delegaciji EU u BiH.

Istraživači evropske platforme za istraživačko novinarstvo „Follow the Money” sa sjedištem u Nizozemskoj koja se, uz ostalo, bavi nizom finansijskih afera u Evropi, kao i na svjetskom nivou, također su kontaktirali Fokus interesujući se za niz informacija o ovoj priči u BiH.

Fokus.ba

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
A. Dučić/Fokus.ba

A. Dučić/Fokus.ba

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Imenovanje ovako kontroverznih ličnosti ima ozbiljne implikacije na državu, od odnosa s medijima do privlačenja stranih investicija. Strani investitori, suočeni s ovakvim liderstvom u ključnim...
It all started with an irregular recruitment procedure during which Rasema Obralija, wife of Enes Obralija, president of the Independent Board and member of the...
Sve je počelo neregularnim konkursom na kojem je izabrana Rasema Obralija, supruga Enesa Obralije, predsjednika Nezavisnog odbora i člana Odbora državne službe za žalbe. Enes...
Neither ADS nor SIPA and OSA did not mind that he was a politically elected official, so they granted him access to classified information. Igor...