
Dovoljno blizu da sanjamo o Europi
Nema odlučnog prekida, ali odlučna poruka. Erevan se usuđuje oprezno distancirati od Moskve.
Nema odlučnog prekida, ali odlučna poruka. Erevan se usuđuje oprezno distancirati od Moskve.
„Onaj koji kontroliše strah u društvu kontroliše cijelo društvo.“
(Hobbes)
Izbori za 31-člani Inatsisartut, parlament Grenlanda, obično ne privlače mnogo pažnje. Najveće ostrvo na svijetu, s populacijom od svega 60.000 ljudi, rijetko dospijeva u vijesti.
Istoričar Steven Shapin započinje svoju knjigu Naučna revolucija rečima: „Naučna revolucija se nikada nije dogodila. Ovo je knjiga o tome“. Bilo bi primamljivo reći isto o „liberalnom međunarodnom poretku“ (LMP), da ovaj zapravo „ne postoji i da su o tome već napisane stotine knjiga“. Kojima se sada priključuje i ova kolumna.
Nedavna posjeta predsjednika Xi Jinpinga Srbiji je geopolitički događaj koji se ne može ignorisati. Njegov dolazak u naše istočno susjedstvo posebno u kontekstu godišnjice bombardovanja kineske ambasade u Beogradu 1999. godine od strane NATO-a, snažan je simbol kineske namjere da se afirmiše kao ključni igrač u regionu gdje je evropski i američki uticaj posljednjih godina bio, u najboljem slučaju, nekonzistentan. Ova posjeta odražava širu priču o globalnim promjenama moći, gdje Kina, zajedno s Rusijom, sve više popunjava praznine koje ostavlja politički Zapad. Potpisivanje gotovo 30 sporazuma između Kine i Srbije ne samo da učvršćuje ovaj savez, već i pokazuje kinesku strategiju korištenja ekonomske moći za sticanje geopolitičkih uporišta u regiji.
Foto: Arhiv Od 24. februara prošle godine kada je iznenada počela najstrašnija agresija Rusije na Ukrajinu, pa sve do danas – a sve se čini da tako i ostane – sve je svakome koga je ta drama interesovala bilo potpuno…