Bernhard Abels i Šejla Mahmutović -Foto: Njemačka ambasada u Sarajevu / Deutsche Botschaft Sarajewo
Zamjenik ambasadora, Bernhard Abels i predsjednica NGO Centar za energiju, okolinu i resurse CENER 21, Šejla Mahmutović, danas su potpisali ugovor o dodjeli novčanih sredstava u svrhu podrške realizaciji diplomatskog klimatskog i ekološkog projekta „Let´s recycle in the classroom“. U sklopu realizacije ovog projekta će u četiri najveće osnovne škole u Sarajevu biti postavljena četiri tzv. reciklomata za odlaganje plastičnih flaša.
Njemačka podržava zemlje Zapadnog Balkana u pogledu postizanja njihovih ciljeva koji se odnose na zaštitu životne sredine. Ove zemlje su se prihvatanjem Zelene agende obvezale da će unaprijediti sistem odlaganja otpada. U te obaveze spada i smanjivanje udjela plastike koja dospijeva u vode, a preko rijeka i u more. Reciklaža igra odlučujuću ulogu u smanjivanju koncentracije štetnih materija u životnoj sredini, očuvanju biološke raznovrsnosti i postizanju održivije ekonomije. Pri tome je od posebnog značaja da naša djeca i mladi razviju razumijevanje za ovu izuzetno važnu temu.
Odlaganjem plastičnih flaša sada još više djece u osnovnim školama u Sarajevu može dati svoj lični doprinos zaštiti okoliša, kao i učešćem u zanimljivim ekološkim radionicama dugoročno podignuti svoju svijest o problematici upravljanja otpadom, stoji u saopštenju Njemačke ambasade u Bosni i Hercegovini.
Šejla Mahmutović, predsjednice NGO Centar za energiju, okolinu i resurse „CENER 21“ ovom prigodom istakla je:
Udruženje Centar za energiju, okolinu i resurse – CENER 21, uz finansijsku podršku Njemačke ambasade u Bosni i Hercegovini najavljuje implementaciju projekta „Reciklirajmo u učionicama“. Ova revolucionarna inicijativa potiče adekvatno upravljanje ambalažnim otpadom u cilju zaštite biodiverziteta u rijekama Kantona Sarajevo i poboljšanje kvaliteta života kroz integraciju okolišnih tema u osnovnoškolsko obrazovanje. Projekat daje svoj doprinos ispunjavanju globalne agende održivog razvoja kroz usklađivanje sa ciljevima održivog razvoja: SDG 4 o kvalitetnom obrazovanju i SDG 13 o očuvanju klime.
Djeca i mladi su izrazito ranjiva kategorija društva izložena posljedicama onečišćenja okoliša. Istovremeno, obrazovanje za održivi razvoj, podizanje svijesti i osnaživanje djece i mladih predstavljaju ključne instrumente za rješavanje ovih izazova i put ka zdravijoj budućnosti. Izuzetno smo ponosni na planiranu saradnju sa osnovnim školama sa područja Kantona Sarajevo, jer smatramo da su obrazovne institucije pokretači zelene tranzicije u BiH.
Projekat „Reciklirajmo u učionicama“ obuhvata različite mehanizme za poticanje smanjenja ambalažnog otpada na deponijama, uključujući nabavku reciklomata, specijalizovanih mašina namijenjenih za prikupljanje PET boca i limenki. Ovi uređaji će biti postavljeni u četiri osnovne škole, nakon čega će biti organizovane interaktivne radionice za učenike u čijem fokusu će biti pravilno upravljanje otpadom. Razvijajući kritičko mišljenje i gradeći osjećaj odgovornosti prema okolišu, ove radionice osnažuju učenike da aktivno učestvuju u održivim praksama. Postavljanje reciklomata omogućava efikasno i selektivno sakupljanje tokova ambalažnog otpada, promovišući održivo upravljanje resursima te smanjujući pritisak na okoliš.
Ovaj projekat nije samo korak prema održivom upravljanju otpadom, već i prilika da se stvori snažan temelj za obrazovanje o zaštiti okoliša, a samim tim i generacija okolišno osviještenih građana koji će postati nosioci promjena u budućnosti. Inicijativa potiče mlade da razvijaju osjećaj odgovornosti i spoznaju vlasitu ulogu u očuvanju okoliša, te promoviše aktivno sudjelovanje u stvaranju zelenijeg i zdravijeg okruženja za sve.
Zahvaljujući podršci Njemačke ambasade, naša zajednica će imati priliku da ostvari značajan napredak u oblasti zelene tranzicije i prelaska na cirkularni model ekonomije u kojem proizvodima dajemo dodatnu vrijednost. Kroz zajedničke napore i edukaciju mladih, stvaramo bolju budućnost za našu djecu i čuvamo prirodne resurse za generacije koje dolaze, izjavila je Šejla Mahmutović.