Foto: Index, Milan Sabic/PIXSEL
Danas je točno godinu dana od smrti Indexovog novinara Vladimira Matijanića. Nitko do sada, u ovih 365 dana, nije odgovarao za njegovu smrt iako je činjenica da je Matijanić umro nakon što je danima tražio pomoć splitskih liječnika, a Hitna pomoć ga je odbila odvesti u bolnicu.
Piše: Vedran Salvia
Vladimir Matijanić umro je u petak, 5. kolovoza. Matijanić je imao Sjogrenov sindrom (autoimunu bolest veziva) i intersticijsku bolest pluća te se sumnjalo na još dvije autoimune bolesti. Obolio je i od covida.
U četiri dana ne samo da nije hospitaliziran nego nije dobio ni adekvatan zdravstveni pregled
Činjenica je da je Matijanić od utorka do petka tog kobnog tjedna tražio pomoć splitskih liječnika. U ta četiri dana ne samo da nije bio hospitaliziran nego nije dobio ni adekvatan zdravstveni pregled. Primljen je na Hitnom prijemu splitske Infektologije 2. kolovoza, kamo je došao sa simptomima covida, no otpušten je kući.
Dva dana kasnije, 4. i 5. kolovoza, na dan smrti, više je puta zvao splitsku Infektologiju i medicinskim djelatnicima izgovorio sve dijagnoze koje ima te im rekao da nema snage napraviti ni nekoliko koraka. “Javite se za pet dana ako ne bude bolje” i “pišajte u lonac pored kreveta”, savjeti su koje je, među ostalima, dobio od splitskih medicinskih djelatnika.
Matijanić je 5. kolovoza ekipu Hitne pomoći koja je došla u njegov dom na intervenciju tražio da ga hospitalizira, no ostavili su ga kod kuće. Objasnili su mu da ima “normalne simptome covida”. Isti tim Hitne pomoći došao je sat i pol kasnije te ga je neuspješno reanimirao i na kraju proglasio smrt.
Čeka se odluka DORH-a
Očekuje se odluka Općinskog državnog odvjetništva u Splitu, u postupku koji se vodi protiv nepoznatih počinitelja, a zbog postojanja osnovane sumnje na počinjenje kaznenog djela nesavjesnog liječenja Vladimira Matijanića.
Naime, ovo Državno odvjetništvo je nakon gotovo deset mjeseci u lipnju prikupilo sav dokazni materijal.
“Trenutno je u tijeku razmatranje dokazne građe prikupljene u dosadašnjem tijeku postupka te donošenje meritorne državnoodvjetničke odluke”, stoji u službenom odgovoru koji smo dobili još u lipnju od Općinskog državnog odvjetništva u Splitu.
Dokazni materijal prikupljen je zaključno s mišljenjem Zavoda za sudsku medicinu Medicinskog fakulteta u Zagrebu. Ipak, naglasimo kako je Općinsko državno odvjetništvo u Splitu još u studenom prošle godine imalo gotovo sve dokaze u slučaju Matijanić.
Do tada su imali inspekcijski nalaz Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske i Kliničkog bolničkog centra Split, izvješće Hrvatske komore medicinskih sestara, kao i Hrvatske liječničke komore te cjelokupnu potrebnu medicinsku dokumentaciju.
Od tog istog fakulteta u studenom je zatraženo novo multidisciplinarno medicinsko vještačenje. Ta vještačenja bila su gotova u veljači ove godine, no tada je krenula i administrativna zavrzlama između Odvjetništva u Splitu i Medicinskog fakulteta u Zagrebu koja je nedavno i okončana.
Odvjetništvo za sada nije preciziralo u kojem roku bi se mogla donijeti odluka o tome hoće ili neće pokrenuti proces protiv odgovornih za smrt novinara. Index ih je pitao u kojoj fazi je trenutno ovaj slučaj, ali nismo dobili odgovor.
Ministarstvo zdravstva: Matijanić je bio nemaran pacijent
Index se obratio i Ministarstvu zdravstva HDZ-ovog Vilija Beroša. No prije nego što se dotaknemo njihovog odgovora, važno je naglasiti da je zdravstvena inspekcija još u kolovozu prošle godine utvrdila niz nepravilnosti u slučaju Matijanić.
Inspekcija je utvrdila da pregled pacijenta Vladimira Matijanića na Hitnom infektološkom prijemu KBC-a Split 2. kolovoza 2022. godine nije učinjen u potpunosti u skladu s pravilnikom, medicinska dokumentacija sačinjena tijekom ili nakon druge intervencije tima T1 Zavoda za hitnu medicinu Splitsko-dalmatinske županije bila je nepotpuna te, na kraju, obdukcija pokojnog Vladimira Matijanića provedena je uz proceduralne nepravilnosti.
No posebno povjerenstvo Ministarstva zdravstva, koje je oformio Vili Beroš postupajući po tom inspekcijskom nalazu, zaključilo je kako nije bilo većih nepravilnosti. Odnosno, Povjerenstvo je zaključilo da te nepravilnosti nisu značajni propusti u liječenju pokojnog Matijanića.
Utvrdili su da je zdravstveni sustav u slučaju Matijanić funkcionirao. Naime, oni tvrde da je Matijanića trebalo pregledati, ali nitko iz zdravstvenog sustava nije kriv što nije pregledan kako treba. Sve je bilo po propisima i nije bilo većih stručnih pogrešaka, zaključilo je povjerenstvo početkom rujna.
Povjerenstvo nije uzimalo izjave svjedoka, nije se bavilo telefonskim razgovorima koji su već bili dostupni široj javnosti preko medija ni dijelom medicinske dokumentacije koja je također morala biti uzeta u obzir, kao ni nedostatkom lijeka. S druge su strane, potpuno pogrešno, zaključili da je Matijanić bio “nemaran pacijent”.
Članovi tog povjerenstva su se očitovali na posebnoj konferenciji za novinare te su gotovo svi njegovi članovi slijegali ramenima na upit kako je moguće da Matijanić nije hospitaliziran i adekvatno pregledan.
Članovi stručnog povjerenstva koji su donijeli ovaj zaključak su izvanredni profesor, specijalist infektologije Ivan Puljiz, specijalistica hitne medicine Senka Kajčić, izvanredni profesor i specijalist interne medicine i uže specijalnosti kardiologije Edvard Galić, izvanredni profesor i specijalist obiteljske medicine Venija Cerovečki Nekić, docent doktor i specijalist interne medicine i uže specijalnosti reumatologije Miroslav Mayer i specijalist sudske medicine Davor Mayer.
Dvosatna konferencija za novinare imala je za cilj uvjeriti javnost da nam je zdravstvo sasvim u redu, a pacijent je sam kriv jer je umro.
“Poduzeli smo sve zakonski propisane radnje”
Uglavnom, pitali smo Ministarstvo smatraju li da su dani odgovori na sva ključna pitanja, ali i s obzirom na to da je Ministarstvo zdravstva uzimalo u obzir samo iskaze liječnika, bez ostalih svjedoka, smatraju li da su napravili bitan propust koji je utjecao na konačnu odluku da je zdravstveni sustav u slučaju Matijanića u potpunosti funkcionirao.
“Svakom pojedinom neželjenom događaju u zdravstvenom sustavu Samostalni sektor za inspekcije u zdravstvu pristupa u skladu sa svim zakonskim propisima i pravilima. Tako i u zdravstveno-inspekcijskom nadzoru vezanom za Vašeg preminulog kolegu Vladimira Matijanića, Samostalni sektor za inspekcije u zdravstvu poduzeo je sve zakonski propisane radnje kako bi se prikupile sve relevantne informacije o tijeku liječenja i postupanja s pacijentom na temelju kojih je stručnu ocjenu za to dalo Stručno povjerenstvo te je zaključak s nepravilnostima kao i svu dokumentaciju uputilo na nadležna tijela i institucije”, stoji u odgovoru Ministarstva zdravstva.
“Svi koji su sudjelovali u pružanju skrbi Matijaniću dali su izjavu”
“Konkretno, u pružanju zdravstvene skrbi gospodinu Matijaniću, obavljen je zdravstveno – inspekcijski nadzor Hitnog infektološkog prijema KBC-a Split, ordinacije obiteljske medicine pri Domu zdravlja Splitsko-dalmatinske županije, privatne specijalističke ordinacije interne medicine, reumatologije i kliničke imunologije te Hitne medicinske službe Zavoda za hitnu medicinu Splitsko-dalmatinske županije.
Svi djelatnici navedenih ustanova, koji su sudjelovali u pružanju zdravstvene skrbi pacijentu Matijaniću, dali su svoju izjavu koju su vlastoručno i potpisali što čini sastavni dio zapisnika zdravstveno – inspekcijskog nadzora kojim se utvrđuju sve potrebne i relevantne činjenice.