Sedam godina zatvora za rusku umetnicu zbog antiratnih poruka u prodavnici

Sud u Sankt Petersburgu osudio je u četvrtak 33-godišnju rusku umetnicu Aleksandru Skočilenko na sedam godina zatvora za širenje lažnih informacija, pošto je etikete s cenama u supermarketu menjala s porukama protiv rata.

Foto: RSE/Arhiv

Skočilenko je uhapšena u aprilu 2022. nakon što je krajem marta u supermarketu zamenila pet etiketa sa cenama papirima koji su sadržali, kako su istražitelji rekli, “svesno lažne informacije o korišćenju ruskih oružanih snaga”.

U svom poslednjem svedočenju nekoliko sati pre izricanja presude i kazne, Skočilenko je ponovila svoju prethodnu izjavu da je njeno delovanje u prodavnici trebalo da promoviše mir, prenela je redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.

Tužioci su prošle nedelje tražili od suda da Skočilenko proglasi krivom i osudi je na osam godina zatvora.

Foto: RSE

Skočilenko ima nekoliko zdravstvenih stanja, uključujući urođenu srčanu manu, bipolarni poremećaj, netoleranciju na gluten i posttraumatski stresni poremećaj.

Otkad je uhapšena, grupe za ljudska prava pozivale su na njeno momentalno puštanje na slobodu.

Nekoliko nedelja nakon što je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu u februaru 2022, ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je zakon koji omogućava duge zatvorske kazne za širenje “namerno lažnih informacija” o ruskim vojnim operacijama, u nastojanju Kremlja da kontroliše narativ o invaziji na Ukrajinu.

To uključuje i zabranu da se koristi reč “rat” za sukob u Ukrajini. Moskva insistira da se njena agresija na susednu zemlju naziva “specijalnom vojnom operacijom”.

Zakon predviđa kazne do 10 godina zatvora za osuđene pojedince, dok je kazna za distribuciju “namerno lažnih informacija” o ruskim oružanim snagama koje dovode do “teških posledica” 15 godina zatvora.

Takođe je nezakonito “upućivanje poziva protiv korišćenja ruskih trupa za zaštitu interesa Rusije” ili “za diskreditaciju takvog korišćenja” uz moguću kaznu do tri godine zatvora. Ista odredba važi i za pozive na sankcije Rusiji.

RSE

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
RSE

RSE

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
„Poput rasprave s ogledalom.“ Ovako istoričar diplomatije Sergej Radčenko opisuje kako se Nikita Hruščov pripremao za pregovore sa Dvajtom Ajzenhauerom posle smrti Josifa Staljina. Sovjetski...
Nakon ruske agresije na Ukrajinu, iz Rusije je krenuo novi masovni talas emigracije, a među emigrantima su se našli i brojni umetnici, pisci i intelektualci....
O namjerama Moskve u Bosni i Hercegovini. O Zapadu...
Rusija i Sjeverna Koreja produbljuju svoje odnose. To se ne tiče samo Vašingtona nego stavlja i Peking pred dilemu. ...