Solidarnost studenata širom Irana sa protestom na Teheranskom univerzitetu

Studenti sa najmanje desetak univerziteta širom Irana izdali su izjave solidarnosti sa svojim vršnjacima koji protestuju na Teheranskom univerzitetu umjetnosti dok bijes raste zbog pojačane primjene pravila oblačenja u kampusima širom zemlje.

Protesti na Univerzitetu umjetnosti eskalirali su prošle sedmice nakon insistiranja te obrazovne institucije da Maghna’eh- crna tkanina koja pokriva glavu, čelo, bradu i grudi- bude obavezna za studentkinje. Studenti su organizovali protest u kampusu Nacionalne bašte univerziteta, koja je naišla na nasilje od strane snaga sigurnosti.

Dana 17. juna, specijalci i pripadnici obezbjeđenja u civilu ponovo su napali studente na ulazu u kampus National Garden, nasilno uhapsivši više od 10 naučnika i učenica i prevezli ih na nepoznatu lokaciju.

U saopštenju u kojem se izražava solidarnost sa demonstrantima Univerziteta umjetnosti, studenti Fakulteta likovnih umjetnosti Univerziteta u Teheranu navode “agresivne i nepromišljene akcije snaga sigurnosti i udarce nanesene tijelima studenata umjetnosti i drugih studentskih grupa, u većem obimu, nanose štetu društvu i izazvaće direktan odgovor umjetničke i akademske zajednice.”

Oni su radnje administratora Univerziteta umjetnosti opisali kao “ranije promašenu politiku” i poručili vladinim zvaničnicima da “zapamte svoja prijašnja neuspješna iskustva i naprave ogledalo opomena jer smo se mi studenti uhvatili za ruke i nećemo šutjeti”.

Univerzitet umjetnosti je nekoliko puta pokušao da Maghna’eh učini obaveznim za studente tokom protekle decenije, ali je taj potez naišao na otpor studenata. Ogorčenost zbog ove politike je porasla nakon višemjesečnih nemira- koje su predvodili studenti i žene širom Irana-izazvanih smrću Mahse Amini u septembru dok je bila u policijskom pritvoru zbog kršenja pravila odijevanja.

Studenti sa Tehnološkog univerziteta K. N. Toosi rekli su u odvojenom saopštenju da je “era potčinjavanja studenata i ugnjetavanja završila”.

“Dogodilo vam se ono čega se svaka opresivna sila plaši, a učenik više ne može biti pokorno stvorenje, jer su po svojoj prirodi slobodoumni i slobodoljubivi”, dodali su u saopštenju upućenom školskim upravama.

“Istorija studentskog pokreta je pokazala da zastrašivanje, suspenzije, progonstva, hapšenja i ubistva ne slabe jedinstvo i otpor studenata… Dovoljna je jedna ogrebotina na tijelu studenta umjetnosti da natjera studente širom zemlje da preplave bijesom ulice”, upozorili su.

U izjavi pod nazivom “Žena, život, sloboda”, studenti sa Univerziteta rehabilitacionih nauka rekli su da protest studenata umetnosti “nije ništa drugo do prelijepa umjetnost hrabrosti, otpora ugnjetavanju i tlačiteljima”.

Učenička tijela iz nekoliko drugih škola su takođe izrazila slične stavove u izjavama koje su dali na ovu temu.

Nakon nedavnih protesta širom zemlje, pojačao se pritisak na univerzitete širom zemlje da provode politiku obaveznog hidžaba.

To je dovelo do toga da su brzo izdate naredbe o “isključenju” ili “suspenzi sa studija” za bilo koji oblik protestne akcije, nepoštivanje pravila oblačenja ili učešće u bilo kom obliku okupljanja ili protestne akcije.

Sepideh Rashno, mlada žena koja je uhapšena i mučena prije tri mjeseca zbog protesta zbog obaveznog hidžaba ili marame, nakon smrti Mahse Amini, nedavno je suspendovana sa Univerziteta Alzahra na dva semestra, uključujući i sadašnji, zbog “nepoštivanja islamskog odijevanja”.

Univerziteti i studenti dugo su bili na čelu borbe za veće društvene i političke slobode u Iranu. Studenti su 1999. protestirali zbog zatvaranja reformističkog dnevnog lista, što je dovelo do brutalne racije na domove Teheranskog univerziteta u kojoj je jedan student ubijen.

Tokom godina, vlasti su hapsile studentske aktiviste i lidere, osuđivale ih na zatvorske kazne i zabranjivale im studiranje.

Aktivistkinja novinske agencije HRANA kaže da je tokom nedavnih nereda uhapšeno najmanje 700 studenata.

Mnogi su se suočili sa kaznama kao što su zatvorske kazne, bičevanje, a desetine studenata su izbačeni sa univerziteta ili suspendovani sa studija, jer snage sigurnosti pokušavaju ugušiti široko rasprostranjeno neslaganje.

RSE

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI