Ove godine umjetnici koje je okupila Šemsa Gavrankapetanović, bavili su se grafičkom tehnikom – cijanotipija. Riječ je o tehnici koja se upotrebljava u fotografiji a potom i u likovnoj grafici. Tehnika se temelji na upotrebi ultraljubičastog svjetla koje emituje sunce, uz pomoć emulizije napravljene od cijanida, koja se nanosi na podlogu, papir ili krpu i koja je foto osjetljiva. Zbog spomenute foto osjetljivosti podloga se ne izlaže suncu do samog početka procesa rada. A kada autor umjetničkog dijela prenese na podlogu željeni prikaz i izloži ga suncu, rezultat je da tamne površine budu svijetle, a svijetle postanu tamne.
Podsjećanja radi prošle godine organizovana je radionica: “Mozaik”, a godinu dana ranije foto-radionica pod nazivom: „Camera obscura “. Pomenute radionice osim ateljea Šemse Gavrankapetanović su ostvarene u saradnji sa galerijom “MLAZ“ sa sjedištem u Počitelju.
Šemsa Gavrankapetanović u svom ateljeu je ove godine ugostila nekoliko umjetnika iz regiona, kao što je Branislav Karanović profesor emeritus iz Beograda, fotograf i grafičar koji je ujedno i vodio radionicu, Selmu Đulizarević iz Beograda, te Merimu Ivković iz Sarajeva kao i Zarifu Velić iz Mostara.
Pomenimo i to da je ova umjetnička radionica izazvala interesovanje naročito mlađih učesnika, tako da su i djeca školskog uzrasta iz Počitelja, imala priliku da steknu prva profesionalna iskustva sa neobičnim likovnim tehnikama kao što je cijanotipija. Svako od učesnika radionice napravio je po najmanje jedan umjetnički rad, a kako su neki od voditelja – umjetnika radionice ocijenili, riječ je o likovnim kreacijama odnosno pravim malim umjetničkim dijelima.
Organizatorica ovog plemenitog i korisnog druženja, za sve kolege i mlade talentirane polaznike, Šemsa Gavrankapetanović, poručila je da će se ova tradicija nastaviti i u narednim godinama, a u planu su novi sadržaji, kao i šire okupljanje umjetnika iz Bosne i Hercegovine i drugih zemlja iz našeg okruženja.