To je, kako navodi Rojters (Reuters), verovatno njegova najsnažnija odbrana poteza koji je naišao na značajan otpor u Katoličkoj crkvi, posebno među afričkim biskupima.
Blagoslovi LGBT populaciji odobreni su prošlog meseca vatikanskim dokumentom pod nazivom Fiducia Supplicans (Molitveno poverenje).
“Niko se ne skandalizuje ako dam blagoslove biznismenu koji možda eksploatiše ljude, a to je veoma težak greh. Ali, oni se skandaliziraju ako ih dam homoseksualcu”, rekao je Franja za italijanski katolički časopis Kredere (Credere).
“To je licemerje”, rekao je on.
Franja, koji je čuven po izjavi “Ko sam ja da sudim?” kada je upitan o homoseksualnosti na početku svog papstva, kao jednu od svojih misija je postavio da Katolička crkva bude više dobrodošlu i manje osuđujuću katoličku crkvu.
Konzervativci u crkvi kažu da to predstavlja opasnost da se potkopaju moralna učenja Crkve.
Franjo je branio Fiducia Supplicans u nekoliko navrata, ali je priznao otpor protiv nje, rekavši na primer da blagoslovi ne predstavljaju formalno odobrenje Crkve za istopolne zajednice.
“Kada se par spontano javi da ih zatraži, ne blagosilja se zajednica, već jednostavno ljudi koji su to zajedno tražili. Ne sindikat, već osobe”, rekao je on prošlog meseca.
Katolička crkva uči da je homoseksualni seks greh i da osobe koje imaju istopolne sklonosti, koje se ne smatraju grešnim, treba da pokušaju da budu čedne.
U drugom intervjuu objavljenom prošle nedelje, Franja je rekao da se nada da će kritičari LGBT blagoslova na kraju razumeti odluku, ali da su Afrikanci “poseban slučaj” u svom protivljenju homoseksualnosti.
Biskupi u Africi su praktično odbacili Fiducia Supplicans. U nekim afričkim zemljama homoseksualnost se strogo kažnjava, zatvorskom ili čak smrtnom kaznom.