Četiri osobe poginule, više od stotinu ozlijeđenih u nevremenu u Hrvatskoj

Foto: Patrik Macek/Pixsell

U sjeverozapadnoj Hrvatskoj, Zagrebu i Slavoniji, koji su bili pogođeni orkanskim nevremenom u srijedu, 19. srpnja, poslijepodne i navečer, ubrzano se otklanjaju posljedice nevremena i saniraju štete.

Dvije su osobe poginule tijekom nevremena u Zagrebu od pada stabala, i dvije u Slavoniji – muškarac od pada stabla i vatrogasac tijekom intervencije.

U Zagrebu je bilo 60 ozlijeđenih, od toga desetak teže, u Slavonskom Brodu 32 ozlijeđena, u Novoj Gradiški 23.

U zapadnom dijelu Zagreba olujni vjetar srušio je jučer i dizalicu, u čijoj kabini se nalazio radnik iz Indije, koji je na sreću prošao samo sa slomljenom rukom.

Do sada je zabilježeno 1.507 intervencija u kojima je sudjelovalo 3.865 vatrogasaca sa 1.604 vozila, a podaci o broju intervencija neprestano se povećavaju. Vatrogasci rade na uklanjanju stabala, granja i crijepova s kolnika te na sanaciji krovišta i dimnjaka.

U Zagrebu se situacija stabilizira – grad još nije do kraja očišćen, no granje i drveće uglavnom je uklonjeno s glavnih prometnica tako da se promet u četvrtak ujutro više-manje odvijao normalnim tokom.

Sve tramvajske linije Zagrebačkog električnog tramvaja (ZET) voze normalno. Četiri autobusne linije voze izmijenjenom trasom, a dvije su u prekidu.

Zagrebačka policija apelirala je na građane da “koliko je god to moguće, na minimalnu razinu svede kretanje osobnim automobilima kroz uži i širi centar Grada sve dok se u potpunosti ne normalizira funkcioniranje prometne infrastrukture”.

Preporuka je da se građani ne zadržavaju u parkovima, a zagrebački Zoološki vrk u parku Maksimir zatvoren je do daljnjega.

Štete su u Zagrebu tim veće, što još nisu otklonjene sve štete od potresa koji je pogodio Zagreb u ožujku 2020. godine i onog koji je pogodio Sisačko-moslavačku županiju 7 mjeseci kasnije.

Tako su primjerice stradale umjetnine koje su iz Muzeja za umjetnost i obrt, koj je teško oštećen u potresu i čija je sanacija pri kraju, premještene u depo na Zagrebačkom velesajmu, a depo je u nevremenu poplavljen.

Ekipe i građani su na terenu i u drugim gradovima pogođenim orkanskim nevremenom.
Nakon nevremena otežano se vozi na pojedinim cestama u središnjoj, sjeverozapadnoj Hrvatskoj i dijelu Slavonije, izvijestio je u četvrtak Hrvatski autoklub (HAK).

Zbog posljedica nevremena za sav su promet zatvorene državne ceste Vinkovci-Županja (DC55) i Lipik-Trokut (DC47).

Pedeset inžinjeraca Hrvatske vojske poslano je na popravak ceste Vinkovci-Županja, a iz Ministarstva obrane najavljuju.

Iz Ministarstva obrane najavljuju da će poslati još vojnika na sanacije šteta od nevremena, po potrebi.

Zbog otklanjanja posljedica jakog nevremena u prekidu je željeznički promet između kolodvora Staro Petrovo Selo i Okučani. Na relacijama Vinkovci – Gunja i Vinkovci – Županja i obrnuto putnici se prevoze autobusima.

Ravnateljstvo Civilne zaštite je na upite medija zašto nije upotrijebljen europskim sredstvima nabavljeni novi Sustav za rano upozorenje i upravljanje krizama (SRUUK) odgovorilo kako se on ne koristi kada je posrijedi “narandžasto” upozorenje, a da su građani već dva dana bili upozoravani na dolazeće nevrijeme preko društvenih mreža, medija i službene stranice Civilne zaštite.

RSE

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Nenadana Thompsonova balada me zaskočila, ali jezik sam ipak svezao za zube. No kada sam shvatio da je to tek početak i da bi se...
Hrvatska je zbog ishoda našeg sukoba u boljoj poziciji da bude širokogrudna, i morala bi biti što širokogrudnija u odnosu na susjede. Ne znači da...
Bijednoj se Našoj nezadrživo širi strah od 1. listopada 2024, kada će HDZ Plenkovićeva vlada pustiti sa subvencijskog lanca nahuškane na sirotinju cijene temeljnih troškova...
Državni inspektorat Republike Hrvatske u ponedjeljak je objavio je da je Inspekcija zaštite prirode Državnog inspektorata pokrenula upravni postupak protiv investitora koji radi na izgradnji...