Debevcu i Mehmedagiću određene mjere zabrane

Sud Bosne i Hercegovine odredio je mjere zabrane suspendovanom predjsjedniku Suda BiH Ranku Debevcu i bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, Osmanu Mehemedagiću.

Ranko Debevec i Osman Mehmedagić, Foto: Armin Durgut/Pixsell

Sud BiH je djelomično prihvatio prijedlog Tužilaštva BiH i donio rješenje kojim se osumnjičenim Ranku Debevecu i Osmanu Mehmedagiću ukida pritvor te se isti puštaju na slobodu, nakon što predaju sve važeće putne isprave, dok su istovremeno osumnjičenima određene mjere zabrane i to zabrana napuštanja boravišta, u vidu ograničenja na području opštine mjesta boravka, zabrana putovanja i zabrana sastajanja s određenim osobama.

Izrečene mjere zabrane mogu trajati dok za istim postoji potreba ili do drugačije odluke Suda. Kontrola opravdanosti izrečenih mjera vršit će se po isteku svaka dva mjeseca od dana donošenja posljednjeg rješenja.

Osumnjičeni su upozoreni da im se može odrediti pritvor ukoliko prekrše obaveze nametnute ovim rješenjem.

Na ranije održanom ročištu, Tužilaštvo BiH je za obojicu zatražilo mjeru kućnog pritvora odnosno zabranu napuštanja adrese stanovanja uz provjeru tri puta sedmično.

Kako su obrazložili iz Tužilaštva BiH ukoliko bi se njima dvojici ukinule mjere zabrane, osumnjičeni bi mogli prikriti dokaze, utjecati na svjedoke s obzirom na saznanja da su i ranije vršili takve radnje. Tužitelji smatraju da su osumnjičeni motovisani da opstruišu istragu s obzirom na zatvorsku kaznu koja im prijeti zbog više krivičnih djela.

Tužitelji smatraju da je potrebno još vremena za istražne radnje, a da to mogu osigurati samo uz adekvatne mjere zabrane za Debevca i Mehmedagića.

Debevec i Mehmedagić se terete za krivična djela zloupotrebe službenog položaja, nezakonito prisluškivanje sudije Suda BiH i zaposlenika radnika Tužilaštva BiH prilikom provođenja istražnih radnji Tužilaštva BiH i Suda BiH, krivotvorenje isprava, primanje nagrade i drugih oblika koristi.

Prvostepena disciplinska komisija Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH privremeno je Debevca udaljila od vršenja dužnosti predsjednika Suda, na zahtjev Ureda disciplinskog tužioca.

Mehmedagić je ranije stavljen na “crnu listu” Sjedinjenih Američkih Država zbog saučesništva u korupciji. Tada je navedeno da je koristio državnu telekomunikacijsku kompaniju “BH Telecom” za prikupljanje mobilnih aktivnosti bosanskohercegovačkih političara, koji nisu povezani sa Strankom demokratske akcije,  te dao instrukcije pojedincu da nadgleda vladinog zvaničnika povezanog s opozicionom strankom iz Republike Srpske.

 

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podiglo je optužnicu protiv advokatice Vasvije Vidović, koju tereti za krivično djelo sprječavanje dokazivanja. ...
Nakon što je Sud Bosne i Hercegovine odbio sve zahtjeve Odbrane Fadila Novalića za odgodu izvršenja kazne zatvora, bivši premijer Federacije BiH, javio se sinoć...
Sud Bosne i Hercegovine (BiH) osudio je Vukadina Spasojevića na 11 godina zatvora, a Milomira Đuričića na pet godina zatvora, za ratne zločine protiv nesrpskog...
Sud Bosne i Hercegovine je 15. februara potvrdio optužnicu protiv Miloša Lučića, bivšeg ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH i još tri osobe....