Debevec i Mehmedagić: Umjesto zatvorskog Tužilaštvo traži kućni pritvor

Tužilaštva BiH smatra da bi boravkom na slobodi osumnjičeni mogli prikriti dokaze, utjecati na svjedoke s obzirom na saznanja da su i ranije vršili takve radnje. Tužitelji smatraju da su osumnjičeni motovisani da opstruišu istragu s obzirom na zatvorsku kaznu koja im prijeti zbog više krivičnih djela.

Sudnica Suda BiH, Foto: Sud BiH

Na ročištu za određivanje mjera zabrane suspendovanom predsjedniku Suda Bosne i Hercegovine Ranku Debevcu i bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, Osmanu Mehmedagiću, Tužilaštvo BiH je za obojicu zatražilo mjeru kućnog pritvora odnosno zabranu napuštanja adrese stanovanja uz provjeru tri puta sedmično.

Pored toga, Državno tužilaštvo zatražilo je i privremeno oduzimanje pasoša i zabranu prelaska državne granice uz upotrebu lične karte, zabranu komunikacije između Debevca i Mehmedagića, te njih sa svjedocima.

Kako su obrazložili iz Tužilaštva BiH ukoliko bi se njima dvojici ukinule mjere zabrane, osumnjičeni bi mogli prikriti dokaze, utjecati na svjedoke s obzirom na saznanja da su i ranije vršili takve radnje. Tužitelji smatraju da su osumnjičeni motovisani da opstruišu istragu s obzirom na zatvorsku kaznu koja im prijeti zbog više krivičnih djela.

Tužitelji smatraju da je potrebno još vremena za istražne radnje, a da to mogu osigurati samo uz adekvatne mjere zabrane za Debevca i Mehmedagića.

Odbrana Ranka Debevca je navela kako im je “tužilaštvo olakšalo odbranu jer nisu ponudili ništa novo”. Pitaju se šta ako osumnjičeni i prekrši mjere, jer im se ne može ponovo odrediti pritvor s obzirom da su obojica provela tri mjeseca koja su maksimalna, ako se u obzir uzmu krivična djela koja im se stavljaju na teret.

Advokatica Tatjana Savić je navela da je tužilaštvo i prošli put tražilo još vremena za istragu, a da u proteklih mjesec dana nisu izveli niti jednu istražnu radnju.

Mehmedagićev advokat, Nermin Mulalić, je kazao da tužilaštvo nije ponudilo ništa novo i argumentovano za mjere zabrane. Odbrane i Debevca i Mehmedagića su saopćile da bi pristale da se njihovim klijentima ograniči kretanje na teritoriju Kantona Sarajevo kako ne bi morali stalno upućivati zahtjeve za odlaske ljekaru i slično.

Tužilaštvo se kategorično usprotivilo stavovima odbrane kazavši da bi bilo besmisleno dati Debevcu i Mehmedagiću da se slobodno kreću Kantonom Sarajevo s obzirom da 90 posto svjedoka živi u KS i da im se time ne bi onemogućio pristup svjedocima i osumnjičenima.

Nakon hapšenja u decembru 2023.godine, Debevcu i Mehmedagiću je određen pritvor, te su proslijednja tri mjeseca proveli u ćelijama Državnog zatvora u Vojkovićima, te više nema zakonskog uporušta za pritvor.

Naime, za krivična djela kod kojih je propisana kazna zatvora do 10 godina, osumnjičeni mogu u pritvoru ostati najduže tri mjeseca, a za teža krivična djela – do šest mjeseci u pritvoru. Krivična djela koja se njima dvojici stavljaju na teret pojedinačno ne prelaze 10 godina zatvora.

O svemu ovome odlučiće Sud BiH u zakonski predviđenom roku.

Zloupotreba položaja i primanje mita

Debevec i Mehmedagić se terete za krivična djela zloupotrebe službenog položaja, nezakonito prisluškivanje sudije Suda BiH i zaposlenika radnika Tužilaštva BiH prilikom provođenja istražnih radnji Tužilaštva BiH i Suda BiH, krivotvorenje isprava, primanje nagrade i drugih oblika koristi.

Ranko Debevec, bivši predsjednik Suda BiH komentirao je na današnjem ročištu u Sarajevu održanom povodom prijedloga Tužilaštva BiH za produženje pritvora njemu i Osmanu Mehmedagiću neke od optužbi koje mu se stavljaju na teret.

Činjenicu, koju su na ranijim ročištima iznijeli tužitelji,  da je Debevec čak i putne naloge za službena putovanja označavao oznakom “tajno” zbog čega Tužilaštvo BiH otežano dolazi do određenih dokaza, jer mora provoditi dodatne procedure za skidanje oznaka tajnosti, Debevec je pojasnio na način da iz sigurnosnih razloga nije želio da svako zna gdje putuje.

“Bojao sam se za svoj život i zato su nalozi bili tajni. I ja sam se odlučio za pratnju samo jednog pripadnika DKPT-a, jer nisam želio stvarati troškove u budžetu, a znate da je bilo onih koji su koristili pratnju s dva-tri vozila. Ja to nisam htio”, kazao je Debevec.

Prvostepena disciplinska komisija Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH privremeno je Debevca udaljila od vršenja dužnosti predsjednika Suda, na zahtjev Ureda disciplinskog tužioca.

Mehmedagić je ranije stavljen na “crnu listu” Sjedinjenih Američkih Država zbog saučesništva u korupciji. Tada je navedeno da je koristio državnu telekomunikacijsku kompaniju “BH Telecom” za prikupljanje mobilnih aktivnosti bosanskohercegovačkih političara, koji nisu povezani sa Strankom demokratske akcije,  te dao instrukcije pojedincu da nadgleda vladinog zvaničnika povezanog s opozicionom strankom iz Republike Srpske.

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podiglo je optužnicu protiv advokatice Vasvije Vidović, koju tereti za krivično djelo sprječavanje dokazivanja. ...
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je 15. februara zatražilo na ročištu produženje pritvora Ranku Debevcu i Osmanu Mehmedagiću, kako bi istraga mogla biti produžena....
Jedna osoba je uhapšena u predmetu protiv suspendiranog predsjednika Suda BiH Ranka Debevca i bivšeg direktora Obavještajno- sigurnosne agencije BiH Osmana Mehmedagića, saopšteno je iz...
Bivši šef OSA-e već se nalazi na američkoj crnoj listi zbog nelegalnih prisluškivanja, a izvori bliski Tužilaštvu BiH otkrivaju da i današnja hapšenja imaju veze...