Foto: Revierfoto/IMAGO
Nove granične kontrole radi smanjivanja ilegalnog useljavanja mogu prema jednoj studiji dodatno oslabiti njemačko gospodarstvo, koje je svakako u stagnaciji. Dodatno vrijeme čekanja moglo bi troškove transporta i roba za uvoz povećati za oko 1.7%, kako stoji u petak objavljenoj studiji osiguravajuće kuće Allianz Trade. To bi moglo “smanjiti kako obim trgovine u cjelini, tako i konkurentnost, koja je kod njemačkih proizvođača već na niskom nivou”, kaže ekonomistkinja Allianz Trade Jasmin Gröschl.
Prema proračunima, trgovina bi mogla izgubiti do 1.1 milijardu evra godišnje. “Privremene granične kontrole povlače za sobom lančanu reakciju”, dodaje Gröschl. Sa smanjenjem ovoga uvoza moglo bi se u dijelovima proizvesti manje konačnih proizvoda. Preduzeća bi alternativno morala održavati više i skuplje skladištenje jer će proizvodnja Just in Time biti ograničena. “Kao posledica mogli bi se povećati rizici recesije”, kaže Gröschl. Mogli bi prijetiti gubici BDP do 11.5 milijardi evra.
Vrijeme putovanja moglo bi se produžiti za 20 minuta
Prema studiji, pod normalnim okolnostima tipični prelazak granice unutar šengenskog prostora traje prosječno 3,34 minute. “Međutim, čak i privremene granične kontrole mogu značajno usporiti promet, jer može doći do zastoja zbog kontrola ili zastoja u prometu zbog smanjene protočnosti prometa i neučinkovite infrastrukture”, stoji u studiji. Situacija bi mogla biti uporediva s kontrolama na vanjskim granicama šengenskog prostora: tamo podaci pokazuju da jedan granični prijelaz s nasumičnim provjerama na tranzitnoj ruti može produžiti vrijeme putovanja za 20 minuta.
S aspekta uloge Njemačke kao važne tranzitne zemlje u Evrope mogao bi ovaj razvoj “dovesti do značajnih usporavanja i viših troškova za preduzeća koja su u međunarodnoj trgovini aktivna unutar Evrope”. Povećanje vremena čekanja posebno na jako frekventnim graničnim prijelazima kao prema Nizozemskoj, na kojoj dnevno prelazi oko 1000 kamiona, moglo bi značajno utjecati na pravovremenu isporuku robe.
Povećanje troškova u raznim branšama
Među najviše pogođenim sektorima jesu sektor turizma i obrazovanja – naprimjer zbog manje dnevnih izleta ili putovanja na vikend. Ali i branša životnih namirnica mogla bi biti konfrontirana s porastom trgovinskih troškova od 2.6%, trgovinske usluge s 2.4% i transportne usluge s 1,8%. Kod mašinogradnje, kao i hemijske i farmaceutske industrije, porast troškova iznosi 1.2 i 2.3%.
Da bi potisla ilegalnu migraciju, savezna ministrica Nancy Faeser (54) naredila je privremene granične kontrole. One su uvedene 16. septembra i trebaju zasad važiti šest mjeseci.