Konferenciji su i ove godine pokrovitelji gđa. Lidija Bradara, predsjednica Federacije Bosne i Hercegovine, ministrica prof.dr. Nasiha Pozder, Federalno ministarstvo okoliša i turizma i dr. Davor Pranjić, dopredsjednika Republike Srpske.
Pozivamo vas da nam učinite čast te nam se pridružite u jačanju ideje održivog razvoja koja jedina osigurava budućnost svima nama. Svoj doprinos možete dati na različite načine: aktivnim sudjelovanjem u radu konferencije, sponzorskim doprinosom, znanstvenim i stručnim radom ali i sudjelovanjem kroz mogućnosti postavljanja pitanja govornicima i panelistima.
Po prvi put u BiH pripremao posebnu sesiju u kojoj ćemo progovoriti o komuniciranjima u procesima zaštite okoliša. Jasno izražavanje, sagledavanje činjenica, uvažavanje sugovornika, poštivanje činjenica su elementi koji su nedostatni na svim razinama komunikacije u BH društvu. Posebnu pažnju ćemo posvetiti medijima kao ključnim akterom u procesima održivog razvoja.
Globalni svijet se suočava s brojnim izazovima kao što su klimatske promjene, prijelaz s linearne ekonomije na kružnu, izražena neravnomjernost razvoja zemalja, usklađenje potreba društva s gospodarskim subjektima, nekontrolirani rast cijena energenata te ratovi. Bankarski sektor, regulatori, kao i potrošači i zaposlenici sada sve više zahtijevaju od privrednih subjekta da ne budu samo dobri upravitelji financijskog kapitala, već i prirodnog i društvenog kapitala te da imaju potreban poslovni održivi model i okvir upravljanja koji to podržava.
Izvještavanje o održivosti, odnosno ESG izvještavanje, svoj uzlet može zahvaliti investitorima i financijskim institucijama koji zahtijevaju sve veću transparentnost portfelja ulaganja. Investicijskoj javnosti je postalo jasno da osim financijskih informacija sve značajnije postaju informacije o okolišnim, društvenim i upravljačkim rizicima za poduzeće koji također mogu imati značajan utjecaj na financijski rezultat poduzeća. Stoga sve više i više ulagača uključuje ESG elemente u svoj proces donošenja odluka o ulaganju, čineći ESG sve važnijim iz perspektive osiguranja kapitala, kako dužničkog tako i vlasničkog.
Kako je Bosna i Hercegovina ušla u pristupne pregovore sa EU ne može i neće biti izuzeta od održivog izvješćivanja po CSRS propisanom standardu.
Izrada Izjave o održivosti za vašu organizaciju u skladu s ESRS standardima vrlo brzo će posredno ili neposredno biti obavezna dok su obaveze iz CBA-a pred našim vratima..
Na konferenciji ćemo, uz suvremene prezentacijske tehnologije, ponuditi najnovije informacije o već uznapredovalom sustavu okolišnog izvješćivanja ESG (Environmental social and governance) sadržanog u Direktivi o korporativnom izvještavanju o održivosti (CSRD), kao dio tzv. Green Deal. Direktiva u pogledu korporativnog izvješćivanja o održivosti (CSRD) stupila je na snagu 5. siječnja 2023.godine.
Drugi dan konferencije pažnju ćemo posvetiti održivom upravljanjem okolišem u BiH, te sagledati naše prilike, ali i rizike.
Upravljanje i tehnička opremljenost komunalnih tvrtki u BiH jedna je od velikih prepreka u kvalitetnom gospodarenju otpadom. Proizvođači opreme za gospodarenjem otpadom će ponuditi nove metodologije odvojenog prikupljanja komunalnog otpada te ponuditi i rješenja komunikacijskih vještina vezanih za svijest građana o odvojenom prikupljanja otpada, te proizvodnje goriva iz komunalnog otpada. Također fokus konferencije će biti za sanaciju odlagališta otpada koji se nalaze u vrlo lošem stanju, a upravljanje njima je zabrinjavajuće.
Ove godine posebnu pažnju ćemo posvetiti upravljanju komunalnim otpadnim i industrijskim vodama, te zbrinjavanju mulja sa pročistača otpadnih voda.
Otpad iz poljoprivrede i šumarstva značajan su, i okolišno prihvatljiv, izvor energije koji je u intenzivnom razvoju. Potreba za daljnjim jačanjem izgradnje sustava upotrebe ovih otpada u energiju (Waste to Energy W2E) novi je izazov za izradu tehnoloških okolišno prihvatljivih rješenja. Opasni radioaktivni i medicinski otpad predstavljaju jedan od najvećih izazova u zemljama regije, a u EU dio su uobičajenih postupaka zbrinjavanja otpada.
Kvaliteta i pouzdanost postrojenja za W2E glavni je preduvjet za okolišno održivo gospodarenje otpadom. Zbog toga značajno mjesto na konferenciji zauzet će upravo proizvođači opreme za incineraciju s novim tehnologijama izgaranja, ali i obrade otpadnih plinova koji imaju iskustva u cijelom svijetu. Rabit ćemo i iskustva nedavno izgrađenih postrojenja W2E u regiji sa svim problemima koji prate ove procese. Vrlo značajna su iskustva iz pirolitičkih procesa i tehnologija „Otpad u vodik“ (Waste to Hydrogen W2H), dok ćemo čuti i najnovija dostignuća u komercijalizaciji ovih postupaka.
Kao jedina održiva energetska oporaba otpada u zemljama regije trenutno se nudi energetska oporaba u cementnoj industriji kao jedino okolišno prihvatljivo rješenje uz vrlo odgovorne gospodarske subjekte koji u BiH upravljaju ovakvim sustavima.
Na sva ova i druga pitanja održivog razvoja BiH pokušat će odgovoriti vodeći znanstvenici i stručnjaci zaštite okoliša, proizvođači opreme za različite oblike oporabe otpada, komunikacijski stručnjaci, predstavnici komunalnih tvrtki i predstavnici državne, regionalne i lokalne vlasti. Zbog toga nam se pridružite na našoj konferenciji te ponudite svoje tehnologije, mišljenje i stručne i znanstvene kompetencije BH javnosti, ali i šire.