Na promociji „Tabakere“ ovacije za autoricu Jasminu Bikić i Ismaila Barlova i Zulfića

„Među ove korice sam posložila sve, svoja razmišljanja, ljubav, tugu i radost, posložila sam čežnju, nedostajanje i ludost. Posložila kao umotane cigarete u tabakeru. Tabakeru otvori ako ćeš je polako ćejfiti, kao plavičasti dim cigarete i kafu koju ti je imao ko skuhati. Poneka iz tabakere će biti kao duhan čemerna, poneka, na prvu slatka, kao žena nevjerna, ali ne zatvaraj dok ne oćejfiš cijelu i onda spremi među police praznu tabakeru“, ovim stihovima započela je promociju zbirke poezije „Tabakera“, autorice Jasmine Bikić, u izdanju Izdavačke kuće „Buybook“. Zatim je promotorica Jasminka Šipka pročitala još dvije pjesme „Domovina“ i „Šeher“, čestitavši Dan nezavisnosti BiH, a potom su se prisutnim obratili recenzenti knjige.

Foto: Muhamed Bikić

„Tabakerini lirski darovi su podijeljeni u četiri grupe…, , koje su u jezičkom izrazu sugestivne i slikovite, ali su stilski raznovrsne, da običan čitatelj kada bi ih čitao izolirano od knjige, ne bi mogao zaključiti da su pjesme kao naprimjer “Život”, “Dedo”, “Smrt” i “Umjesto recenzije” djela istog autora“, rekla je, između ostalog, u svojoj veoma nadahnutom govoru spisateljica Indira Kučuk Sorguč, koja je poseban akcent stavila na posljednji dio knjige  Present bez perfecta, navodeći da je u njemu „autorica budni nadzornik novog vremena koji tehnologiju riječi pretvara u oznake, reducirajući govor na kriptograme i digitalne idiome, u kojim njeno oko vidi velike dehumanizirajuće razlike između života sa živom pulsirajućom komunikacijom face to face i ovoga skrivenog, kodiranog, razlomljenog u paramparčad emotikona i igrica“.

 „Jasmina Bikić je jako dobro poentirala sa ovim sretanjima modernog i prolaznog, gdje rješava zagonetku života. Sve je u službi čovjeka, kao zabava ili putokaz ka patnji. Jasnu nam poruku upućuje: da su i život i smrt poruka, i jedno i drugo, životni pratioci čovjeka koji ne mogu odgoditi kraj. Upečatljivo, koncizno, ritmično i demaskirajuće ispisivanje autorice u knjizi Tabakera poziv je čitaocu da se sretne sa istinom života“, rekao+ je, između ostalog, književnik Fahrudin Kučuk.

Foto: Muhamed Bikić

Na promociji su čitane i pjesme „Sidran“, „Nedžad“, „Norma“, „Hase“, „Štraus“ u sjajnoj interpretaciji nezaboravne Jasminke Šipke, uz muzičku podlogu prof. klavira Adisa Vuge.

„Kao što ste mogli čuti knjiga „Tabakera“ govori o našim velikanima koji su proslavili našu domovinu. A ‘Tabakera’ govori i onome što danas autorica radi kao pravnica. Neke od ovih pjesama sam imala priliku pročitati još prošlog ljeta. Rekla sam odmah: ‘Draga Jasmina ovo ne smiješ čuvati sama za sebe, moraš što prije izdati knjigu i evo danas sam presretna, što me je poslušala“, rekla je Jasminka Šipka.

Na kraju ove nezaboravne i sjetne promocije se obratila i sama autorica, otvorivši svoju „Tabakeru“.

„Prije svega želim pozdraviti sve prisutne i zahvaliti se profesorici Jasminki, recenzentima Indiri i Fahri, na ovako lijepim riječima. Kao što ste mogli čuti u „Tabakeri“ se nalaze pjesme kako o gradovima i rijekama, i drugim bogatstvima naše domovine, kojoj ovom prilikom čestitamo Dan nezavisnoti, tako i o velikanima koji su obilježili period iza nas, kao što su, pored pjesama koje ste čuli i legendarni Mirza Delibašić Kinđe, Želimir Vidović Keli, prof. dr. Ismet Gavrankapetanović, prof. Jasminka Šipka, general Jovan Divjak, majka heroina Halida Bojadži, heroj sa Trga heroja Adnan Midžić, prvo dijete žrtva opsade opkoljenog Sarajeva Aida Kučuk i mnogi drugi…  Tu su i pjesme o mojim roditeljima i drugim članovima porodice koji nažalost nisu među nama, ali i o onima bez čije podrške ne bih ovo sve uspjela, o sinu Hamzi i suprugu Muhamedu, kojem će na Dan grada Sarajeva ugledati svijetlo dana novi dokumentarac „Bulevar Ivice Osima“, u kojem se upravo nalazi pjesma „Štraus“. Tu su i pjesme inspirisane svemu onome što danas radim i radimo u mom dragom Logosoftu. Zahvaljujem se i mojoj dragoj umjetnici Bobi Vuga, koja je naslikala sliku koja se nalazi na naslovnici knjige, izdavaču „Buybooku“ i naravno profesoru Adisu Vugi koji će sa zajedno umjetnikom Latifom Močevićem i zatvoriti večerašnju „Tabakeru“, rekla je Jasmina Bikić.

Foto: Muhamed Bikić

Na promocije je uz gromoglasan aplauz i na nogama, prepuni Amfiteratar Doma mladih pozdravio  prisustvo naših sportskih velikane i heroje današnjice Ismaila Barlova, Ismaila Zulfića i njihovog trenera Amela Kapu, kojima je autorica posvetila pjesmu „Ribice“, koja je također interpretirana.

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Muhamed Bikić

Muhamed Bikić

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Koncem februara ove godine svjetlo dana ugledala je zbirka poezije „Tabakera“, autorice Jasmine Bikić, u izdanju renomirane izdavačke kuće Buybook. Iako je niz godina pisala...
Četvrti maj 1980. godine. Imao sam nepunih sedam godina, išao u prvi razred Osnovne škole “Sedam sekretara SKOJ-a” u sarajevskom naselju Bare na Ilidži i...
Koncem februara će svjetlo dana ugledati zbirka poezije „Tabakera“, autorice Jasmine Bikić, u izdanju renomirane izdavačke kuće Buybook. Iako je niz godina pisala novinske članke...
Naš Zdravko Grebo je bio više od profesora, bio je naš jaran, naša raja, sarajevska, mostarska...