„Ne u moje ime“: Značenje izbora novog pape u vremenu globalizirane mržnje

Izbor novog pape – Roberta Francisa Prevosta, koji je preuzeo ime papa Lav XIV – privukao je pažnju svjetske javnosti na način koji danas malo koja religijska vijest može. Prvi komentari najutjecajnijih medija svijeta govore kako se radi o „nastavljaču Franje“, papinskoj figuri koja neće skretati s puta univerzalnog suosjećanja, brige za siromašne, potlačene, izbjegle i obespravljene. Papi kojem je Bog ljubav, a čovjek – svaki čovjek – brat.

Foto: AP Photo

U svijetu u kojem religija prečesto postaje političko sredstvo mržnje, diskriminacije i nasilja ovakav kontinuitet u Vatikanu ima ogromnu simboličku težinu. Možda novi papa neće zaustaviti ratove u Palestini, Ukrajini, Mijanmaru ili Sudanu. Možda neće imati moć da promijeni tijek svjetske politike, ali njegov glas – ako ostane istinski Franjin – ostat će moralni autoritet protiv zloupotrebe Boga za opravdavanje zločina.

Jer ono što su Franjo i sada njegov nasljednik poručili – i što se danas ponavlja u tišini svečane lože iznad Trga svetog Petra – jest jednostavno a revolucionarno: „Ne možete mrziti u Božje ime.“

Bog kao lice drugog

U vremenima rasta desnice, porasta vjerskog fundamentalizma i rasističkih ideologija koje se pokušavaju legitimirati svetim knjigama poruka Vatikana odjekuje kao evanđeoski izazov svim bogovima kamena, oružja i zastava. Uistinu, što znači biti vjernik – kršćanin, musliman, Jevrej, budist – ako ne ljubiti bližnjeg svog bez obzira na sve identitete, vjerske, rodne, rasne, klasne ili nacionalne?

Od Isusa, Muhammeda, svetog Franje Asiškog, Rumija, Avicene, Gazalija, pa do Dietricha Bonhoeffera i Thomasa Mertona – svi istinski duhovni velikani nosili su isti apel: Bog je ljubav koja se ostvaruje kroz činjenje dobra onima s kojima dijelimo ljudskost, a ne samo vjeru. Nisu mrzili. Nisu opravdavali ratove. Nisu tražili logore za druge.

Ograničenja svjetovne moći

U sekulariziranom svijetu papinska moć je više moralna nego politička. Papa Franjo je prao noge sirijskim izbjeglicama – to nije zaustavilo Bašara al-Asada. Govorio je protiv agresije Rusije na Ukrajinu – Putin ga nije slušao. Branio je prava Palestinaca – Netanjahu je nastavio s bombardiranjem. Pozivao je na oslobađanje izraelskih talaca – Hamas nije poslušao. Papa nije vojska, nije UN, nije država. On je simbol.

Ali simboli u teškim vremenima često vrijede više nego tenkovi. Jer oni koji ubijaju u ime Boga moraju se sresti s papom, koji im kaže: „Ne u Njegovo ime.“

Bosna i Hercegovina kao ogledalo savjesti

Nama u Bosni i Hercegovini ovo nije apstraktno pitanje. Devedesetih godina, tokom krvavog bošnjačko-hrvatskog sukoba, jedan od rijetkih svjetskih glasova koji je bezrezervno pozivao na prestanak rata bio je papa Ivan Pavao II. Njegova poruka tadašnjem hrvatskom političkom vrhu bila je jasna: „Oni drugi su vaša braća.“ Nema rata među vjerama, nema granica među civilizacijama kad je riječ o ljudskosti. Ta univerzalna poruka nije samo pomogla u gašenju sukoba – ona je oblikovala način na koji je Katolička crkva posmatrala Bosnu i Hercegovinu. Ivan Pavao II. je imenovao prvog bosanskog kardinala, svakodnevno govorio o Sarajevu, dolazio u BiH u jeku nestabilnosti, slao poruke nade narodu koji je preživio genocid.

Njegov nasljednik Franjo nastavio je tim putem – i sada imamo novu priliku da ta moralna linija ostane nepokolebljiva.

Borba unutar religije

Najveći izazov za religijske zajednice u 21. stoljeću nije nevjera, već zloupotreba vjere. I zato je ključno da se na čelo vjerskih institucija biraju ljudi koji poznaju razliku između Boga ljubavi i boga mržnje. Izbor novog pape, koji ostaje na fonu Franje, korak je u tom pravcu. U vremenu kada se  mrzi, progoni i huška – papa mora ostati onaj koji govori: „Ne u moje ime.“

I možda to neće promijeniti svijet. Ali hoće spasiti vjeru od onih koji je ne svode na mržnju.

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Amer Bahtijar

Amer Bahtijar

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Vijest da se zatvara Franjevačka teologija u Sarajevu prošla je gotovo neprimijećeno. Ne radi se o udarnoj vijesti, već o statusima na Facebooku i Twitteru,...
Ovo je priča o ljudima koji svojom dobrotom mijenjaju ljude i gradove....
Palestinska djeca, ni kriva ni dužna, postala su metafora svih zaboravljenih. Ona više ne brane samo sebe. Ona brane holokaust od zaborava, Srebrenicu od poricanja,...
Dragan Markovina, ugledni mostarski intelektualac, historičar, esejist i autor najdubljih poslijeratnih refleksija o Mostaru, ovih je dana u središtu polemika koje daleko nadilaze pitanje urbanizma....