Oznaka huti

Kakve su implikacije krize u Crvenom moru na energetsku stabilnost?

Globalnu nestabilnost u nesretnom kontekstu današnjice opravdano je geopolitički organizaciono i funkcionalno preispitivati. Razloga je nekoliko i prvi leži u činjenici da odnosi i okolnosti nisu stacionarne i da u sigurnosnom okruženju gotovo svih regija vidimo jasnu geopolitičku konkurenciju. Takvi uslovi i real(geo)politika iznova obnavljaju strahove zbog zabrinutosti u vezi sa snabdijevanjem energentima, tržišnih tenzija i volatilnosti cijena nafte.

Huti i operacija “Prosperity Guardian”

Huti se često opisuju kao „pobunjenici“, što je možda bilo prikladno prošle decenije, ali više nije. U haotičnim prilikama posle niza pobuna u Jemenu 2011. godine, Huti – udruženi pokret političkih, verskih i plemenskih grupa sa severa zemlje – bili su kvalifikovani pobednici. Nisu izvojevali potpunu nacionalnu pobedu, ali su do 2014. uspostavili kontrolu nad glavnim gradom, Sanom, i većinom gusto naseljenih delova zemlje, izuzev Adena. Preživeli su usaglašen i krvav napad koji je pokrenut da ih ukloni sa vlasti, koji je predvodila Saudijska Arabija, a podržali Britanija i SAD.

Kriza u Crvenom moru

Globalne cene nafte porasle su u sredu kada je zabrinutost zbog krize u Crvenom moru pojačana izveštajima o poremećajima na najvećem naftnom polju u Libiji. Međutim, cene sirove nafte su ostale relativno stabilne i još uvek su znatno niže nego prethodnih meseci, pošto su od jeseni pale za skoro 20 dolara po barelu.

Mir i sukobi

Foto: DPA Tokom rata u Jemenu vidi se historijski zaokret. Međutim, novi konflikt prijeti krhkoj stabilnosti u zemlji. Piše: Magdalena Kirchner; Preveo i uredio: Ešref Zaimbegović Po prvi put zvanična delegacija pobunjenika Huti početkom septembra otputovala je iz Jemena u…