Oznaka HVO

Kontinuitet negiranja i prešućivanja zločina u Ahmićima

Vlasti bi morale aktivno obilježavati ovaj datum te civilnim žrtvama ubijenim u naše ime na teritoriju BiH odati pijetet na isti način kao što odaju žrtvama hrvatskog etniciteta, istaknuto je na akciji nevladinih organizacija "Ahmići 32 godine kasnije: ne u naše ime" u Zagrebu.

Sijekovac: 33 godine od masakra

Dana 26. marta 1992. u Sijekovcima kod Bosanskog Broda se desio masakr kojeg su počinile vojne jedinice HVO-a. Napad na ovo selo je rezultirao sa smrću srpskih civila i uništenjem njihovih domova.

Heliodrom: A museum that is not one

Heliodrom, a heliport that was used as a concentration camp and controlled by the Croatian Defence Council (HVO), was a place of detention of around 8000 inhabitants of Mostar during the last war. A discussion about turning this space into a museum dedicated to the Croatian Defence Council has been ongoing for quite some time, which is nothing else but an insult for all detainees that experienced the atrocities at this concentration camp in the period between 1992 and 1994.

Heliodrom: Muzej koji to nije

Kroz logor Heliodrom, koji je bio pod kontrolom HVO-a, prošlo je oko 8000 Mostaraca tokom prethodnog rata. Već odavno se vodi polemika o pretvaranju ovog prostora u muzej HVO-a, što se nikako drugačije ne može tretirati nego kao uvreda svim logorašima koji su prošli kroz strahote ovog logora između 1992. i 1994. godine.

Nema zemlje za ratne zločince: Hrvatska podigla optužnicu protiv generala HVO-a Nedjeljka Obradovića

Hrvatsko pravosuđe u medijskoj tišini podiglo je optužnicu protiv generala HVO-a Nedjeljka Obradovića za ratne zločine nad Bošnjacima za vrijeme rata u BiH. Iako hrvatska javnost nije službeno obaviještena o ovom procesu, suđenje Obradoviću može predstavljati presedan u procesuiranju ratnih zločina HVO-a u Hrvatskoj ali i otvoriti pitanje dvostrukih standarda prema ulozi Hrvatske u ratu u Bosni i Hercegovini.

Dretelj: brisanje prošlosti

Zatočenici su bili zatvoreni u četiri betonska i jednom limenom hangaru, zatim u dva podzemna tunela, te prostorijama koje su između sebe nazivali „samicama.“ Prema jednom izvještaju 5. bojne Vojne policije HVO-a, koja je nadzirala logor, 5. avgusta 1993. u Dretelju je bilo zatočeno više od 2.500 ljudi.

Zašto Hrvatska ignorira žene koje su silovali vojnici HVO-a?

Zapanjujuća je ta bešćutnost hrvatskih institucija, ali ništa manje i hrvatskoga društva: pa zar ne bi Hrvatska bila dužna obeštetiti žrtve ratnog zločina silovanja koja su počinili pripadnici HVO-a? Tim više jer za to u Hrvatskoj postoji  jasan i uhodan zakonski mehanizam: ako je Hrvatska i zakonom priznala da žrtve ratnih silovanja imaju pravo na jasnu zakonsku zaštitu, i ako pravo na zakonsku zaštitu imaju i invalidi HVO-a, zašto ista takva prava nemaju i žene kojima su vojnici HVO-a u BiH seksualnim nasiljem nanijeli doživotne traume?

Vesna Rajnović: Zločinačka opsada Mostara ne smije biti zaboravljena

Od maja 1993. do marta 1994. ubijeno je više stotina ljudi, oštećeno ili uništeno deset džamija i razoren Stari most. Haški sud (Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju) je utvrdio da su „tijekom ovog perioda istočni Mostar i naselje Donja Mahala na zapadu bili izloženi dugotrajnom vojnom napadu od strane HVO-a, uključujući intenzivnu i neprekidnu vatru i granatiranje. HVO je ometao, a povremeno čak i potpuno prekidao prolaz humanitarne pomoći. Tako je muslimansko stanovništvo bilo prisiljeno živjeti u izuzetno teškim uvjetima, bez hrane, vode, struje i adekvatne njege”. Sud je utvrdio da su vojnici HVO-a počinili veći broj silovanja te na istočni Mostar ispalili preko 100.000 granata.

Elvedin Nezirović: Žrtva je bespomoćni zatočenik straha

“Ne želim da postanem saučesnik mojih mučitelja”, piše Améry u Resantimanima, “već zahtevam da oni sebe negiraju i da se u toj negaciji približe meni. Brdo leševa koje mene deli od njih ne može se, čini mi se, ukloniti interiorizacijom, već naprotiv, aktualizacijom, ili, oštrije rečeno, dovršavanjem nerešenog sukoba u domenu sudske prakse.”

Tekstovi koji su obilježili godinu – Zemlja šutnje, sabor cinizma

Službena Hrvatska odšutjela je obljetnicu gromoglasnim mukom: službena Hrvatska, dakle, ne sjeća se da je u Ahmićima počinjen ikakav zločin. Službena Hrvatska, čiji je simbolički univerzum satkan u velikoj mjeri od prisjećanja na svaku, pa i najmanju obljetnicu rata u Hrvatskoj, o hrvatskim zločinima u BiH šuti kao da se nikada nisu ni dogodili

Plenković i Medved financiraju muzej HVO-a na mjestu zloglasnog logora za Bošnjake u Mostaru

Mostar – PHOTO: Denis Kapetanovic /PIXSELL Kontroverznu instituciju koja se gradi na mjestu na kojemu je HVO 1993. i 1994. držao logor za Bošnjake, financira se iz državnog proračuna Republike Hrvatske. Tu informaciju Nacionalu je proteklog tjedna potvrdilo Ministarstvo hrvatskih branitelja Nacional je…