Protesti u Grčkoj zbog željezničke nesreće

Foto: Reuters/LOUIZA VRADI

U Grčkoj su izbili protesti zbog željezničke nesreće u kojoj su poginule 43 osobe.

Učesnici protesta su se sukobili s policijom ispred sjedišta Hellenic Train-a u Atini – kompanije odgovorne za održavanje grčkih željeznica.

Protesti su održani i u Solunu i gradu Larisi, u blizini mjesta gdje se stravični sudar vozova dogodio u utorak uveče.

Vlada je rekla da će nezavisna istraga donijeti pravdu.

U cijeloj zemlji proglašena je trodnevna nacionalna žalost nakon nesreće, u kojem je putnički voz velikom brzinom udario direktno u teretni voz, zbog čega su se prednji vagoni zapalili.

Prednji vagoni putničkog voza su uglavnom uništeni.

Mnogi od 350 putnika na brodu bili su studenti u 20-im godinama koji su se vraćali u Solun nakon dugog vikenda i proslavljanja grčkog pravoslavnog posta.

Premijer Kyriakos Micotakis rekao je da je za katastrofu kriva “tragična ljudska greška”.

Šef stanice u Larisi optužen je za ubistvo iz nehata. On je negirao optužnicu, okrivljujući za nesreću tehničku grešku.

Članovi željezničkog sindikata vjeruju da sigurnosni sistemi ne funkcionišu kako treba.

U znak protesta i žalosti, željeznički radnici planiraju u četvrtak stupiti u štrajk zbog, kako kažu, službenog zanemarivanja željeznica.

“Bol se pretvorio u bijes zbog desetine mrtvih i ranjenih kolega i sugrađana”, navodi se u saopštenju sindikata koji je najavio štrajk, piše Reuters.

“Nepoštovanje koje su vlade godinama pokazivale prema grčkim željeznicama dovelo je do tragičnog rezultata”, stoji u saopštenju.

Ministar saobraćaja Kostas Karamanlis podnio je ostavku zbog nesreće, rekavši da će preuzeti odgovornost za “dugotrajne neuspjehe” vlasti da poprave željeznički sistem za koji je rekao da nije pogodan za 21. vijek.

RSE

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Nekadašnji izraelski vojnik i vodeći povjesničar genocida Omer Bartov smatra kako više nije moguće negirati da je cilj izraelske kampanje uništenje ili prisiljavanje stanovništva Gaze...
Otkad su širom Sjedinjenih Država počeli protesti u kampusima, ne mogu da se načudim verbalnim vratolomijama kojima mnogi pisci pribegavaju da bi izbegli suočavanje s...
Suprotno onome što veruju obožavaoci interneta, okupljanje u fizičkom javnom prostoru i dalje je suštinski važno za demokratiju. Jedan od razloga je to što se...
Jeftin uvoz iz inostranstva, EU davanja, visoke cijene energije: Poljoprivrednici Evrope imaju svega preko glave. Izvještavamo iz Poljske, Belgije i Grčke. ...