Robert Zoellick: Na korak smo do velike krize

Politička previranja na Bliskom istoku i Africi te stalni rast cijena energenata mogli bi ugroziti svu globalnu ekonomiju, upozoravaju u svom novom izvješću Međunarodni monetarni fond i Svjetska banka.

Politička previranja na Bliskom istoku i Africi te stalni rast cijena energenata mogli bi ugroziti svu globalnu ekonomiju, upozoravaju u svom novom izvješću Međunarodni monetarni fond i Svjetska banka.

“Ako cijene nafte nastave rasti ovim oštrim tempom rast na globalnoj razini mogao bi se usporiti između 0,3 u ovoj i 1,2 posto u 2012. godini”, stoji u izvješću Svjetske banke nakon proljetnog sastanka u sjedištu Međunarodnog monetarnog fonda u Washingtonu. Ekonomisti upozoravaju da je krhko svjetsko gospodarstvo uhvaćeno između rastuće nezaposlenost i sve većeg rizika od inflacije, a tome valja pridodati i probleme u zemljama u razvoju.

“Ako se visoke cijene nafte održe dulje vrijeme to bi moglo značiti usporavanje oporavka u zemljama u razvoju te povećanje pritisaka koji dovode do povećanja inflacije”, izjavio je Gerard Lyons, glavni ekonomist Standard Chartereda. Kako sada stvari stoji, očekuje se konstantni porast cijene nafte sa sadašnjij 123 dolara na 140 dolara u sljedećem kvartalu.

Tijekom posjeta Dubaiju Nouriel Roubini, ekonomist koji je predvidio globalnu krizu, iznio je prilično mračno predviđanje: “Rast cijene nafte od 15 ili 20 posto zaustavit će gospodarski zamah u SAD-u, eurozoni i Japanu, a ekonomije zemalja u razvoju počet će tonuti”.

Predsjednik Svjetske banke Robert Zoellick bio je još kraći i tmurniji: “Samo nas jedan ško dijeli od krize golemih razmjera”. On je poseban naglasak stavio na rast cijena hrane u svijetu i dodao: “Financijska kriza naučila nas je da je prevencija bolja od liječenje i ne smijemo si dopustiti da zaboravimo tu lekciju”.

Međunarodni monetarni fond i Svjetska banka pozvali su na poržavanje reformi na Bliskom istoku da bi se izbjegla nesigurnost koja nije dobra za biznis. “Oporavak je u tijeku, međutim nezaposlenost u mnogim zemljama je prevelika”, rekao je čelnik MMF-a Dominique Strauss-Kahn. “U financijskom sektoru razvijenih zemalja valja još mnogo toga popraviti, a posebnu pažnju valja pokloniti zemljama u razvoju”.

Na kraju izvješća Međunarodni monetarni fond još je jednom naglasio da sve zemlje moraju posebnu pažnju posvetiti otvaranju novih radnih mjesta.

poslovni.hr

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI