Maurice Ravel: Foto:Arhiv
Sud u Francuskoj presudio je da je „Boléro“, jedno od najpoznatijih djela klasične glazbe na svijetu, napisao samo Maurice Ravel, što je odluka s velikim financijskim posljedicama.
Sud u Nanterreu u blizini Pariza odbacio je u petak tvrdnje da je „Boléro“ zajednički rad sa slavnim ruskim scenografom Alexandreom Benoisom. Rad „posljedično ostaje u javnom vlasništvu“, rekao je sud u priopćenju.
Nasljednici zaradili milione
Ravelov „Boléro“ debitirao je u Pariškoj operi 1928., gdje je odmah postao senzacija. Ravel je umro 10 godina kasnije, a njegovi nasljednici zaradili su milione dolara sve dok autorska prava na djelo nisu istekla 2016. i prešla u javno vlasništvo.
U Francuskoj autorska prava traju 70 godina nakon smrti kompozitora, iako je dodano još godina kako bi se nadoknadili gubici tokom Drugog svjetskog rata.
“Glazba Boléra skladana je posebno za balet” i ne treba je smatrati samostalnim djelom orkestralne glazbe, rekao je u veljači odvjetnik Benoisove ostavštine sudu u Francuskoj.
Advokat Ravelove ostavštine potvrdio je tvrdnju da se radi o „zajedničkom radu“ s ruskim scenografom, ne samo zato što bi ponovno počeli primati plaćanja za autorska prava.
Tužitelji su ukazali na razne dokumente koji Benoisa navode kao koautora muzike.
S druge strane je francusko Društvo autora, kompozitora i muzičkih izdavača (Sacem) reklo da se ta tvrdnja temelji na „historijskoj fikciji“. Sacem ukazuje na službenu izjavu koju Ravel je potpisao 1929. u kojoj se on identificira kao jedini autor.
Sacemovi advokati rekli su da su prava nekada donosila „milione i milione eura“ svake godine, iako je to između 2011. i 2016. godine palo na oko 135.000 eura godišnje.