foto: Reuters
Više od polovine od 3,5 miliona građana Urugvaja nema pristup vodi za piće iz česme, a stručnjaci kažu da bi ova situacija mogla potrajati mjesecima.
Prema latinoameričkim standardima, Urugvaj je zemlja sa visokim dohotkom i kroz historiju je mislila da ima bogate vodne resurse.
Tri uzastopne sušne godine gotovo su ispraznile rezervoar vode Početkom maja u vodi iz rezervoara su zabilježene maksimalne vrijednosti natrijuma i hlorida koje preporučuje Svjetska zdravstvena organizacija (WHO). Te vrijednosti su u julu duplo veće od tada.
Vlasti tvrde da hemikalije utiču samo na ukus i miris vode i ne predstavljaju nužno rizik za zdravlje većine ljudi.
Neke ranjive grupe kao što su bebe, trudnice i osobe sa zdravstvenim problemima upozorene su da ne piju vodu, ali postoje oprečne tvrdnje o njenoj sigurnosti za širu populaciju.
Álvaro Mombrú, dekan Fakulteta za hemiju na Universidad de la República, rekao je da trenutno ne bi preporučio njenu konzumaciju, dok je njegov kolega Arturo Briva, dekan Medicinskog fakulteta, rekao da se voda i dalje smatra sigurnom.
Stručnjaci su savjetovali kraće tuširanje, a sve je više prijava oštećenja bojlera.
Anketa u maju pokazala je da je otprilike polovina ljudi u pogođenom području smanjila potrošnju vode iz česme, a 35 posto je potpuno prestalo da je pije.
Vlada je oslobodila flaširanu vodu od poreza i najavila da će osigurati besplatnu flaširanu vodu za više od 500.000 ljudi.