Znakovi panike

Agresivan Trump, nesiguran Biden: Moraju li demokrati nakon TV-duela mijenjati svoga kandidata?

Foto:  Reuters | Quetzalli Nicte-Ha

Najavljen kao “debata stoljeća”, TV-duel između Donalda Trumpa i predsjednika Bidena nije bio ni spektakularna reklama. Razmjena napada potvrdila je prije svega u mišljenju birače, koji su nezadovoljni izborom koji imaju na ovim predsjedničkim izborima. Mnogi Amerikanci, jednostavno, ne bi htjeli niti jednog od kandidata vidjeti kao predsjednika. Ova grupa – Double Haters – nakon duela se vjerovatno dalje povećala.

Debata je mnoge gledaoce ostavila nezadovoljnim i bila je daleko od onoga što interesuje većinu Amerikanaca: visoki troškovi života, briga za vlastitu ekonomsku budućnost, ali i briga za sigurnost zemlje. Šta su perspektive za budućnost SAD? Upravo o tome su gledaoci za vrijeme duela veoma malo saznali. Donald Trump stalno je napadao nesigurnog predsjednika Bidena za vrijeme 90-minutne debate na agresivan, zavaravajući način i time nudio milionima birača jak kontrast prema Bidenovom nesuvislom nastupu. Trump je pokušao sve da Bidena dovede u vezu s tvrdnjom da su SAD stvarno preplavljene hordama kriminalaca i duševno oboljelih i tako stoje pred kolapsom. Za tu je mizeriju odgovoran jedino predsjednik na vlasti.

Moderatori TV-stanice CNN nisu djelovali posebno kritički. Prije svega nisu ispravljali lažne izjave i nisu oštro reagovali kada je Donald Trump širio svoje laži i ponovljeno istinu okretao u svoju korist. Drsko, ali samouvjereno, Trump se predstavljao kao izvrstan predsjednik, a istovremeno je crtao apokaliptičnu sliku o SAD-u. U potpunom precjenjivanju samoga sebe on je tvrdio da se krize ovoga svijeta, kao što je invazija Rusije na Ukrajinu, ne bi desile da je on još bio predsjednik i obećao hitna rješenja ukoliko bi bio izabran za predsjednika. Pritom je Trump vrijeđao Joe Bidena kao nesposobnog i slabog. Kada je lagao i napadao, Trump je djelovao robusno, baš kakav i jest. Svaku odgovornost za pokušaj državnog udara 6. januara 2021. i za loše proteklu pandemiju kovida sa preko milion mrtvih on odbija i neće da potvrdi da će priznati rezultete ovogodišnjih predsjedničkih izbora. Na najveći broj pitanja nije uopšte odgovorio.

Joe Biden nije baš uspio istaknuti postignuća svog predsjedništva.

New York Times neposredno nakon debate izvijestio je da su mnogi demokrati debatu posmatrali skoro s nevjericom jer je njihov kandidat Joe Biden djelovao tako slabo. Većina je Amerikanaca doduše zabrinuta oko mentalnog stanja oba kandidata i pitaju se da li su uopšte sposobni za drugi mandat. Samo je Biden bio znatno slabiji. To ostaje veliki minus za izbornu kampanju demokrata. Doduše Biden u debati nije pravio greške, ali je djelovao defanzivno i nije mogao ni približno otkloniti brige zbog njegove starosti. Predsjednik je najprije obrađivao Trumpove laži, dok su moderatori ostali potpuno neuključeni. Prošle noći je još jednom bilo jasno: niti demokrati niti ozbiljni mediji nisu do sada našli put kako se mogu efikasno suprotstaviti Trumpu jer on ruši sva pravila i za njega pravo i istina nemaju, jednostavno, nikakvu ulogu. Upitan za njegovu starost, Trump je jednostavno izgovarao da je izuzetan igrač golfa. On je dalje rekao da bi položio svaki test demencije, što po njegovom mišljenju nije tako jednostavno. To je bio posebno nadrealni trenutak u ukupno veoma napornih sat i pol.

Joe Biden nije baš uspio istaknuti postignuća svog predsjedništva i dati ubjedljivu poruku za drugi mandat. Samo jednom napomenuo je da je Trump pravosnažno osuđen na jednom sudu. Biden je pokušao da predstavi Trumpa kao opasnost za demokratiju, čak i za same SAD. Međutim to mu stvarno nije uspjelo.

No iza zatvorenih vrata prvi demokrati već govore o tome da li bi stvarno bilo pametno Joe Bidena u augustu zvanično nominovati za predsjedništvo. Liberalni Economist opisuje Bidenove performanse kao “apsolutnu katastrofu”. David Axelrod, dugogodišnji savjetnik Baracka Obame, govori čak o “panici” na strani demokrata. Međutim ipak je Biden taj koji održava široku alijansu demokrata, a i taj koji konzervativnim i neovisnim biračima daje mogućnost da biraju njega kao manje zlo. Privlačna je i njegova krhka iskrenost, iako se u trenutku rasprave čini slabom. Ali, naravno, Biden neće nikoga oduševiti. Svoje jake trenutke predsjednik je imao kada se radilo o zajedništvu NATO-a, o odbrani slobode i potencijale SAD-a.

Ovogodišnja TV-debata bila je neuobičajeno rano, jer se ustvari debate u borbi za predsjedništvo SAD-a održavaju u vrućoj fazi izborne kampanje ujesen. Izbori se u SAD-u rijetko odlučuju u TV-duelima. A do novembra je još dug put. Zbog toga još uvijek postoji dobra šansa da američki birači u binarnom izboru između pristojnosti i egomanije većinom izaberu pametno rješenje.

Preveo i prilagodio: Ešref Zaimbegović

ipg-journal.de

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Knut Dethlefsen

Knut Dethlefsen

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI