Foto: Pratimo Tendere
„Poništava se postupak javne nabavke robe – HIRURŠKI INSTRUMENTARIJ za potrebe KJU Kantonalna bolnica Zenica, u skladu sa članom 69. stav (2) tačka d) ZJN BiH, odnosno nijedna od primljenih ponuda nije prihvatljiva“, navodi se u odluci koju potpisuje direktor dr. Tarik Zulović.
U suštini, desilo se ono na šta je ranije portal PratimoTendere upozoravao – zbog odluke da se tender vrijedan 600.000 KM bez PDV-a ne podijeli na lotove, iako se kupuje čak 848 različitih vrsta robe, vrlo je moguće da na adresu ugovornog organa dođe mali broj prihvatljivih ponuda.
Na kraju, uprkos tome što su se četiri firme javile na tender, niti jedna ponuda nije bila prihvatljiva. Evo i koje firme su poslale ponudu na adresu Kantonalne bolnice Zenica i po kojoj cijeni su željeli prodati hirurški instrumentarij.
Dana 6. septembra Kantonalna bolnica Zenica donosi Odluku o izboru najpovoljnijeg ponuđača kojom je odobran ponuđač Medical Partners d.o.o. Tuzla. Inače, ponuda ove firme bila je najskuplja, ali ponude drugih firmi, iako su bile povoljnije, nisu bile prihvatljive, mahom jer su ponudili određene robe koje ne odgovaraju traženim specifikacijama.
Međutim, na donesenu Odluku o izboru najpovoljnijeg ponuđača brčanska firma Derby Trade podnosi žalbu koju Ured za razmatranje žalbi djelimično prihvata, poništava se navedena odluka, te se predmet vraća Kantonalnoj bolnici Zenica na ponovni postupak.
Ponovnim vrednovanjem pristigle ponude firme Medical Partners, utvrđeno je da određene stavke nisu u skladu s traženom tehničkom specifikacijom, te da ne zadovoljavaju postavljene uvjete. Kao takva, i ponuda ove firme postala je neprihvatljiva.
Na kraju, Kantonalnoj bolnici Zenica nije preostalo ništa drugo nego da tender – poništi.
OGRANIČAVANJE KONKURENCIJE
Podsjetimo, portal PratimoTendere problematizirao je ovaj tender jer su direktor dr. Tarik Zulović i njegovi saradnici odlučili, bez podjele na lotove, nabaviti čak 848 različitih vrsta robe.
Prema određenim tumačenjima, postupak nabavke hirurškog instrumentarija mogao se podijeliti prema potrebi, odnosno namjeni ginekoloških, ortopedskih, oftalmoloških, ORL, neuro zahvata itd. Osim toga, mogao se podijeliti prema vrsti hirurških instrumenata (pincete, makaze, retraktori, kasete za sterilizaciju, iglodržači, klemena, hvatalice, dlijetla i slično).
Ovakav pristup, pisali smo, imale su druge zdravstvene ustanove poput sarajevskog KCUS-a ili Bolnice Sveti Vračevi Bijeljina.
Ovo je bilo važno uraditi jer na tržištu postoji veći broj firmi koje bi mogle ponuditi hirurški instrumentarij za jednu, dvije ili eventualno tri vrste hirurških procedura, a puno je manji broj onih firmi koje nude sve tražene instrumente za potrebe različitih odjeljenja. Tako veliki broj firmi, najviše mala i srednja preduzeća, uopće nije moglo dati svoje ponude, možda i povoljnije.
Na kraju je ova odluka na neki način koštala Kantonalnu bolnicu Zenica, s obzirom na to da nisu uspjeli okončati tender zaključenjem ugovora i isporukom tražene robe.