Investicije u zelenu energiju globalno rastu na dva biliona dolara u 2024.

Investicije u tehnologije i infrastrukturu za čiste izvore energije bi u 2024. godini trebalo da dostignu dva biliona dolara na svjetskom nivou, što će biti skoro duplo više od ulaganja u fosilna goriva.

Foto: Pixabay

To pokazuje nezadrživ rast ulaganja u zelenu energiju s obzirom da su 2023. te investicije prvi put premašile iznos potrošen na fosilna goriva.

Rast se očekuje uprkos većim troškovima finansiranja, koji koče nove projekte čiste energije, posebno u zemljama u razvoju, navodi Međunarodna agencija za energetiku (IEA).

Bolja situacija u lancu snabdevanja i niže cene čistih tehnologija glavni su pokretači rasta investicija u ovaj sektor, što uključuje obnovljive izvore energije, električna vozila, nuklearnu energiju, elektroenergetske mreže, skladištenje energije, goriva sa niskim emisijama, energetsku efikasnost i toplotne pumpe, navodi IEA u najnovijem godišnjem izvještaju o ulaganjima u energetiku u svetu.

Izvršni direktor IEA Fatih Birol rekao je da investicije u čistu energiju postavljaju nove rekorde uprkos izazovnim ekonomskim uslovima.

„Za svaki dolar koji danas ide na fosilna goriva, skoro dva dolara se ulaže u čistu energiju“, podvukao je Birol.

Očekuje se da će investicije u ugalj, prirodni gas i naftu u 2024. godini dostići nešto više od jednog biliona dolara, saopštila je IEA, podsjećajući da je u 2023. ukupno ulaganje u obnovljive izvore energije i mreže po prvi put premašilo iznos potrošen na fosilna goriva, prenosi Balkan Green Energy News.

Solar dominantan u transformaciji energetskog sektora, uz investicije od 500 milijardi dolara u 2024.

U izvještaju se, takođe, ističe da je, kada je postignut Pariski sporazum 2015, ukupno ulaganje u proizvodnju struje iz obnovljivih izvora i nuklearne energije bilo dvostruko veće od iznosa koji je uložen u fosilna goriva, ali da će 2024. godine taj odnos porasti na jedan prema deset.

Najveću ulogu u transformaciji energetskog sektora ima solar, budući se sada više novca ulaže u fotonaponsku energiju nego sve druge tehnologije za proizvodnju električne energije zajedno. U 2024. godini, investicije u solar trebalo bi da porastu na 500 milijardi dolara zahvaljujući padu cijena fotonaponskih modula, navela je IEA.

Ulaganja u baterije za skladištenje energije ove godine 54 milijarde dolara

U izvještaju se takođe navodi da investicije u mreže rastu i da će u ovoj godini iznositi 400 milijardi dolara, u poređenju sa oko 300 milijardi dolara godišnje između 2015. i 2021. godine. U isto vrijeme, ulaganja u skladištenje energije u baterijama takođe rastu i trebalo bi da dostignu 54 milijarde dolara u 2024. godini zahvaljujući daljem padu troškova, navodi IEA.

Globalna nejednakost u investicijama u čistu energiju

Očekuje se da će Kina imati najveći udio u investicijama u čistu energiju u 2024. godini, sa procenjenim ulaganjima od 675 milijardi dolara, a slede Evropa i Sjedinjene Države, sa 370 milijardi dolara, odnosno 315 milijardi dolara.

Na ove tri privrede otpada više od dvije trećine svetskih investicija u čistu energiju, što naglašava globalni disparitet u ovoj oblasti, upozorava IEA.

Ulaganja u zemljama u razvoju čine samo 15 posto globalnog iznosa

Obim ulaganja u čiste izvore energije u privredama u razvoju, ne uključujući Kinu, trebalo bi da premaši 300 milijardi dolara, ali to čini samo oko 15 posto globalnih investicija.

U mnogim od ovih zemalja, visoka cijena kapitala koči razvoj novih projekata, upozorila je IEA.

Energetika.ba

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Energetika.ba

Energetika.ba

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Oko 33 tone smeća se, prema proceni gradskog komunalnog preduzeća, otpremi na gradsku deponiju Novog Sada tokom četiri dana trajanja muzičkog Exit festivala koji se...
Sudeći prema udruženju Eurelectric, isti trend dominantno ozelenjenog energetskog miksa u EU nastavlja se i u ovoj godini. Prema podacima sa njihove platforme, preko polovine...
Na obalama Crvenog mora u Saudijskoj Arabiji svoja su vrata već otvorili aerodrom i hoteli koji se pripremaju za dolazak do milion posjetitelja godišnje. ...
S obzirom na njenu sve manju cijenu i sve veću učinkovitost, raskorak između razvoja solarne tehnologije i njene široke implementacije primarno je politički problem, a...