Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske dala je nacionalnom parku „Sutjeska“ negativno mišljenje vezano za usklađenost poslovanja.
Neodgovornost, nestručnost, loša finansijska situacija i sve ono na šta je javnost u Republici Srpskoj upozoravala u vezi sa dešavanjima u parku, revizori su potvrdili, piše Capital.ba.
Iz njihovog izvještaja za prošlu godinu se jasno vidi dugogodišnji nemar i nestručnost rukovodilaca koji su se u posljednje vrijeme smjenjivali kao na traci.
Radili su šta su htjeli, a odluke koje su donosili uglavnom nisu imale zakonsko uporište.
Sa konobarom, kuharom i čuvarom zaključeni su ugovori o privremenim i povremenim poslovima suprotno Zakonu o radu, koji za ove poslove predviđa sklapanje ugovora o radu.
Ugovor o djelu sklopljen je sa 17 osoba za poslove koji su uključeni u redovnu djelatnost nacionalnog parka dok je osam radnika imalo viši koeficijent prilikom obračuna plata u odnosu na koeficijent propisan zakonom.
„Revizijom je utvrđeno da je na radnom mjestu za koje se Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta zahtijeva srednja stručna sprema, raspoređen izvršilac sa visokom stručnom spremom (VSS) i istom je određen koeficijent za VSS“, utvrdili su revizori.
Naime, za vrijeme blokade, novac skupljen preko blagajne nije se polagao na račune u banci, što je poslovna praksa i zakonska obaveza.
Uplate od 428.369 KM su evidentirane u poslovnim knjigama bez dokumentacije kojom bi se utvrdio njihov status, odnosno bez dokumentacije o nastalom poslovnom događaju sa čime je prekršen Zakon o računovodstvu i reviziji Republike Srpske.
Drvne sortimente prodavali mimo cjenovnika „Šuma“
Revizori su utvrdili i da je nacionalni park pogrešno obračunavao cijene prilikom prodaje šumskih drvnih sortimenata, odnosno trupaca jele i bukve.
„Prodaja drvnih sortimenata vršena je na osnovu prosječne cijene u okviru klase drvnog sortimenta, što je suprotno navedenim aktima gdje je propisana pojedinačna cijena u zavisnosti od tri dimenzije srednjeg prečnika trupca za svaku klasu drvnog sortimenta“, navodi se u izvještaju.
Revizori su i u finansijskim izvještajima, kojima su dali mišljenje sa rezervom pronašli brojne nelogičnosti.
Popis i obračun pojedinih stavki je izveden pogrešno i suprotno pravilniku o računovodstvu.
Zbog svega, uprava na čelu sa Zoranom Čančarom, koji je u direktorsku fotelju sjeo u februaru ove godine je dobila čak 25 preporuka.
Ovo preduzeće je u prošloj godini imalo 2,28 miliona KM prihoda i skoro šest miliona KM rashoda, zbog čega su poslovali sa gubitkom od 3,63 miliona KM.