Amazonija prolazi kroz najgoru sušu u više od 40 godina

Agencija za praćenje prirodnih katastrofa u Brazilu opisala je aktuelnu sušu kao „najjaču i najrasprostranjeniju” koju je ikada ikada zabeležila

Foto: REUTERS/Bruno Kelly

U svetlu dugotrajne suše koja ne jenjava, nivoi mnogih reka u basenu Amazona dostigli su rekordno niske istorijske nivoe, saopštila je Brazilska geološka služba. U nekim slučajevima došlo je čak i do isušivanja rečnih korita koja su ranije bila plovni putevi, prenose svetski mediji.

U utorak, 17. septembra, vodostaj Madeire, najveće desne pritoke Amazona, u gradu Porto Veljo pao je na svega 48 centimetara. Dok je prosek za ovaj dan, prema zvaničnim podacima, skoro sedam puta veći i iznosi 3,32 metra.

Ali ne samo da je brojka zabrinjavajuća kada se uporedi sa datumskim merenjima kroz istoriju, već je u pitanju i rekord…

U pitanju je najniži nivo Madeire u Porto Velju u evidenciji podataka poslednjih 57 godina. Dodatnog poređenja radi, prošle godine koja je takođe bila izuzetno sušna najniži izmereni vodostaj bio je 1,1 metar.

Još jedna reka čije vode potiču iz peruanskih Anda, Solimoes, spustila se na rekordno niske nivoe u Tabatingi, brazilskom gradu na granici sa Kolumbijom.

Nizvodno u Tefeu, ogranak Solimoesa potpuno je presušio, čemu su posvedočili reporteri Rojtersa koji su nedavno preletali reku.

Obližnje jezero Tefe, gde je tokom 2023. usled nezapamćene suše i visokih temperatura uginulo na desetine delfina, takođe je presahnulo, ostavljajući ugrožene životinje bez njihovog staništa.

Agencija za praćenje prirodnih katastrofa u Brazilu opisala je aktuelnu sušu kao „najjaču i najrasprostranjeniju” koju je ikada ikada zabeležila.

I predsednik Brazila, Luiz Inasio Lula da Silva, alarmiran je zbog situacije.

U prošlonedeljnoj poseti zajednicama na severozapadu, Lula je izjavio da Amazonija prolazi kroz najgoru sušu u više od četrdeset godina, dodavši da je došao da otkrije „šta se dešava sa moćnim rekama” koje trenutno mestimično podsećaju na pustinje, prenosi Gardijan.

„Izgleda da stvari postaju sve gore, godinu za godinom”, kazao je on tom prilikom.

Sve opštine, njih ukupno 62, u brazilskoj državi Amazonas proglasile su vanredno stanje, a sušom je navodno pogođeno preko 340 hiljada ljudi.

Amazon je inače reka najbogatija vodom na svetu i njen protok je veći od zbira protoka šest narednih reka na toj listi, navodi se.

Ipak, već drugu godinu u nizu, njen basen suočava se sa nezapamćenom sušom koja uništava vegetaciju i dovodi do požara širom Južne Amerike.

Proučavajući događaje od juna do novembra prošle godine, međunarodna grupa naučnika Svetska vremenska atribucija proračunala je da je globalno zagrevanje učinilo sušu u Amazonskoj prašumi 30 puta više verovatnom.

„Klimatske promene nisu nešto o čemu ćemo brinuti u budućnosti, za 10 ili 20 godina”, ocenio je za Rojters predstavnik organizacije Grinpis, Romulo Batista. „One su ovde i ovde su sa mnogo više snage nego što smo očekivali.”

Klima101

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jelena Kozbašić

Jelena Kozbašić

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Sektor upravljanja vodama u Republici Srpskoj karakteriše neuređenost, zaobilaženje propisa i zakona, a nelegalna, netransparentna i nekontrolisana eksploatacija šljunka kao dio toga, predstavlja višedecenijski problem....
Planinarska staza Via Dinarica, veličanstvena nit satkana od tri duge staze kroz osam zemalja centralnih Dinarida, našla je svoje mjesto u knjizi National Geographic "100...
Aktivisti i aktivistkinje više udruženja i neformalnih grupa građana riječnog pokreta u Bosni i Hercegovini u subotu su u Blagaju prisutne građane i...
Evropski parlament je usvojio prvi put u istoriji EU zakon koji se tiče regulisanja kontrole zdravlja zemljišta. Zdravo zemljište je ključno za bezbednost hrane i...