Posjetili smo Vareš – grad neizvjesne budućnosti kojeg su nacionalisti uništili

Vareš je gradić bogate historije i predivne prirode skriven u planinama centralne Bosne. Nekada glavni grad srednjovjekovne bosanske države, za vrijeme Austro-ugarske i Socijalističke federativne republike Jugoslavije jedan od najrazvijenijih gradova u kojem je bio najveći procenat visokoobrazovanih ljudi po glavi stanovnika danas proživljava tužnu sudbinu mjesta sa neizvjesnom budućnosti.

Foto: Revolucija.ba

Ratna dešavanja sa kraja 1993. godine i nacionalističke i zločinačke politike tadašnjih struktura sa tzv. bošnjačke i hrvatske strane ovaj grad su podijelili, razorili, ljude poubijali i rastjerali da bi u posljednjih 30 godina ovo postao grad u kojem je vrijeme stalo, bez većine svog stanovništva sa neizvjesnom budućnosti.

Ovakav razvoj situacije postao je idealan za ljude koji žele iskoristiti naša prirodna bogatsva u svrhu zarade kako bi pod upitnim okolnostima otvarali rudnike, vršili iskopavanja, zauvijek mijenjali okoliš i prirodu ovog kraja.

Dugo najavljivana velika investicija otvaranja rudnika kompanije „Adriatic Metals“ koja je trebala biti primjer tzv. zelenog rudarenja danas predstavlja projekat koji prate brojne kontraverze i anomalije.

Zajedno sa lokalnim stanovništvom boravili smo na lokalitetima Veovača i Tisovci kod Vareša gdje kompanija Adriatic Metals vrši odlaganje otpadne jalovine koja nastaje u procesu flotacije rude. Iako lokalno stanovništvo mjesnih zajednica „Pržići“, „Daštansko“ i „Mir“ ukazuje na niz potencijalnih negativnih uticaja formiranja opasnog jalovišta nekoliko desetina metara od njihovih domova, kamioni i mašine koji odlažu jalovinu na ovom lokalitetu, odnosno izvode pripremne radove za odlaganje, a iste prolaze kroz ova naselja i potpuno neometano vrše navedene radnje.

Ovo je samo jedan najnoviji primjer problema među mnogo drugih koji prate ovaj projekat. Kao članovi pokreta „Karton revolucija“ osjećamo se kao Bosanci i Hercegovci jako poraženo kada gledamo primjer Vareša. Poraženo jer vidimo državu koja ne postoji. Vidimo institucije koje to nisu i vidimo korumpirane poltrone unutar institucija koji su spremni prodati rođene članove porodice za sitni lični interes.  Na nama je da li ćemo to nastaviti dozvoljavati i narednih godina ili ćemo ipak shvatiti da je ovaj država ipak malo i naša.

Revolucija.ba

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Tačno.net

Tačno.net

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
U Lukavcu je održana javna rasprava na temu Nacrta Prostornog plana Tuzlanskog kantona za period 2025–2045. godine, koja je okupila veliki broj građana, predstavnika civilnog...
Skupštinsko vijeće opštine Bosansko Grahovo usvojilo je 30. juna Odluku o zabrani izgradnje i otvaranja pogona za pirolizu guma, čime je jasno stavilo do znanja...
Povodom nelegalnih radova u koritu Vrbasa u Banjaluci koji su u proteklih par dana izazvali reakciju lokalnog stanovništva kao i Centra za životnu sredinu, a...
Nelegalno kopanje rude u Bistrici, svi smo protiv. Nelegalno kopanje uglja u Bukovoj Kosi, svi smo protiv. Nelegalni radovi na Vrbasu u Banjaluci, ne baš...