Sarajevska centrala iz 1895: Od tehnološkog čuda do borbe za očuvanje naslijeđa

Prije 130 godina izgrađena je prva javna električna centrala u Sarajevu, snage 220 kW. Bila je to parna električna centrala koja je koristila vodu iz rijeke Miljacke, a zagrijavala se spaljivanjem krutog goriva, uglavnom uglja, rekao je Feni predsjednik Bosanskohercegovačkog komiteta CIGRE (BHK CIGRE) Zijad Bajramović.

Foto: Mreža za izgradnju mira

U sklopu tog energetsko-industrijskog kompleksa nalazila se i uskotračna pruga koju je koristila i Fabrika duhana (osnovana 1880. godine).

Istovremeno je izgrađena i mreža za razvod i raspodjelu električne energije potrošačima na generatorskom naponu. Prilikom puštanja u rad centrale izvršeno je paljenje električne rasvjete, što predstavlja početak komercijalne elektrifikacije u Bosni i Hercegovini.

Ideja o muzeju još uvijek prisutna

Prvog dana u maju 1895. godine, službeno je puštena električna rasvjeta u Sarajevu.

“Uporedo sa električnom rasvjetom, 1895. godine u Sarajevu, prije nego se to dogodilo u većini velikih evropskih gradova, u kružnu vožnju krenuo je prvi električni tramvaj zamijenivši onaj koji je vukla konjska zaprega. Vozila koja su korištena, proizvela je firma “Siemens-Sohukert” i bili su to prvi tramvaji nastali u njenim pogonima”, dodao je Bajramović.

Činjenica da je prva elektrana u svijetu izgrađena 1881. godine, kako je istakao, dovoljno govori koliko su ljudi sa ovih prostora imali osjećaj za razvoj i budućnost.

“Iako je u prošlosti naša država među prvima u svijetu gradila elektrane, uvodila javnu rasvjetu, tramvaj na električni pogon, jednom riječju razvijala elektroenergetiku, Bosna i Hercegovina je danas jedina država u Evropi koja nema muzej tehnike i nauke. Zato se BH K CIGRE zalaže da se formira taj muzej u Sarajevu na objektu prve električne centrale, što bi doprinjelo afirmaciji tehničkog i tehnološkog razvoja Bosne i Hercegovine, popularizaciji tehničkih znanja i nauke i edukaciji budućih mladih kadrova”, istakao je Bajramović.

BHK CIGRE je tim povodim izrazio priznanje i zahvalnost svim akterima razvoja elektroenergetskog sektora u BiH u prošlosti i sadašnjosti uvjeren da će ideja o tehničkom muzeju biti realizovana.

Podsjetimo, zgrada Električne centrale nacionalni je spomenik BiH, ali je zbog opasnosti koje je počela predstavljati za prolaznike donesena odluka o njenom demontiranju.

centrala

Foto: Mreža za izgradnju mira

Kompanija The Place u čijem je vlasništvu objekat je prije dvije godine počela uklanjanje i demontažu ostataka tog objekta na Hisetima, a nakon što je rješenje o uklanjanju izdala Federalna uprava za inspekcijske poslove.

Nacionalni spomenik BiH i današnji vlasnici

Kompanija The Place, postala je vlasnik objekta još 2015. godine kada je objekat već bio potpuno devastiran i teško oštećen usljed ratnih dejstava početkom devedestih godina, a naknadno usljed prirodnih faktora dodatno je nepovratno uništen.

Iste godine kada su postali vlasnici, Odlukom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika (Sl. Glasnik BiH 44/15), zgrada električne centrale proglašena je nacionalnim spomenikom i kao takva stavljena je u nadležnost Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, na zaštitu i očuvanje.

Predmetnom odlukom i izmjenom iste (Sl. Glasnik BiH 52/20), propisano je da je Vlada Federacije BiH dužna osigurati pravne, naučne, tehničke, administrativne i finansijske mjere za zaštitu, konzervaciju i prezentaciju ovog nacionalnog spomenika, a vlasniku nekretnine je naloženo da se o istoj brine pažnjom dobrog domaćina.

Kada se i posljednja cigla ukloni, ostate će veliki prazni prostor, a mnogi se pitaju šta će tu niknuti…​

Prostor se nalazi obuhvatu izmjena i dopuna Regulacionog plana “Gradski centar Marijin Dvor – za lokalitet Kvadrant B”.

Mreža za izgradnju mira

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
tačno.net

tačno.net

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Ivana Bodrožić, "Fikcija" (Fraktura, Zagreb, 2025.): Koherentna knjiga čija je realizacija u suglasju s ambicijom. ...
Nije prošlo ni dve nedelje od njenog postavljanja na platformu, a britanski predsednik vlade stigao je da sa svoje dvoje dece, oboje tinejdžeri, odgleda novu...
"Južno dvorište" je čarobna antologija jedinstvenog pjesnika Lucića. Pjesmama iz nje Lucić je stao uz bok Slamnigu, Paljetku, Dragojeviću, Vešoviću, Brani Petroviću i Koviču. Lucićeve...
Branko Brezovec, "Krležino divot pismo" (Eurokaz): Dramatičan susret trojice pisaca, dvije tragične epohe i jednog avangardnog redatelja....