Evropski proizvođači automobila zaostaju iza Kine kod elektro auta

Kina vodi, Evropa zaostaje: U poslednje vrijeme proizvođači kao VW, BMW ili Stellantis prema jednoj studiji nisu ostvarili skoro nikakav napredak kod elektro auta. Oni bi međutim imali još šansi da zaustave prodor sa Dalekog istoka.

Prema studiji, evropski proizvođači su u opasnosti da zaostanu u globalnoj konkurenciji električnih automobila. Kineski proizvođači automobila, s druge strane, nastavljaju da osvajaju poziciju. Do ovog zaključka dolazi International Council on Clean Transportation (ICCT). Prema vlastitim podacima nezavisna i neprofitna istraživačka organizacija, koja je odigrala ključnu ulogu u otkrivanju VW dizel skandala, fokusira se na tehnologiju vozila.

Prema vlastitim izjavama, studija je procijenila napredak koji je postigao 21 najveći svjetski proizvođač automobila na putu ka budućnosti s nultom emisijom. Kriterijumi za klasifikaciju su podaci o prodaji, tehnološke performanse proizvođača automobila i njihov strateški angažman.

Lider na tržištu e-automobila BYD prodaje isključivo električne automobile i plug-in hibride. Ali proizvođači kao što su Geely i SAIC također su postigli 50 posto udjela u prodaji električnih vozila, čime su ispunili svoje ciljeve za 2025. godinu ranije nego što je planirano. Više od jedanaest miliona električnih vozila se sada proda u Kini svake godine – više od polovine globalne prodaje električnih automobila, prema ICCT. Automobili uglavnom dolaze od kineskih proizvođača.

Nasuprot tome, njemački i francuski proizvođači automobila izgubili su tlo na tržištu električnih automobila 2024. U BMW, VW, Mercedesu, Stellantisu i Renaultu, prodaja električnih automobila se jedva promijenila u odnosu na prethodnu godinu.

Marke Mini (u vlasništvu BMW) i Dacia (u vlasništvu Renaulta) odustali su od svojih ciljeva prodaje u cijelom svijetu samo vozila s nultom emisijom do 2031. i 2035. godine. VW i BMW su rangirani niže u pogledu recikliranja baterija jer nije bilo dokaza o najavljenim planovima i partnerstvima.

Prošla godina je bila “propuštena prilika” za evropske proizvođače automobila, rekao je evropski direktor ICCT-a Peter Mock. Dok se elektrifikacija globalnog tržišta automobila ubrzava, njemački proizvođači automobila ovisni o izvozu zaostaju. Međutim, snažno domaće tržište električnih vozila u Evropi moglo bi “tu okolnost još pomjeriti“.

Međutim, unatoč porastu prodaje e-automobila, sve je više glasova u industriji koji žele poništiti planirano ukidanje motora s unutarnjim sagorjevanjem u cijeloj EU do 2035. godine. Nedavno se njemačko udruženje automobilske industrije zalagalo za blaža pravila. U SAD, vlada pod predsjednikom Donaldom Trumpom ukida programe subvencija za električne automobile i pokušava spriječiti postupno ukidanje motora sa unutrašnjim sagorevanjem u Kaliforniji, koje je također planirano za 2035.

Mnogim vozačima električni automobili izgledaju i dalje preskupi i neudobni. Proizvođači se ustručavaju izbaciti jeftinije modele na tržište. U većini zemalja, vozači i dalje pretežno kupuju automobile sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem. Nedavno su stručnjaci upozorili i na nestašicu sirovine litijuma, koji je i dalje važan za proizvodnju baterija.

Treći put zaredom, Tesla iz SAD i BYD iz Kine vode u ukupnom vrednovanju ICCT. Međutim, prema ICCT BYD je prvi put pretekao Teslu u globalnoj prodaji električnih automobila sa pogonom na baterije prošle godine, s povećanjem prodaje za 25 posto u odnosu na 2023. godinu.

Tekst preveo: Ešref Zaimbegović

spiegel.de

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Marc Hasse/Nils-Viktor Sorge

Marc Hasse/Nils-Viktor Sorge

VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI
Margaret Thatcher je nekom prilikom slavno primetila da je problem sa socijalistima u tome što im na kraju uvek ponestane tuđeg novca. Šta će biti...
NEW YORK, 19. juni (Reuters Breakingviews) – Baš kao što i Covid i dalje tinja, tako i dugotrajna korporativna borba oko više od 10 milijardi...
Kineske kompanije nemaju konkurenciju na velikim državnim gradilištima u Republici Srpskoj. Tako je i u slučaju HE Dabar, jednom od najvećih gradilišta gdje se, uprkos...
U prethodnom tekstu analizirao sam ekonomske posledice protesta. Kao što sam naveo (a brojke za prvo tromesečje ove godine, koje je objavio Republički zavod za...